איראן: לאחר שהשתלטנו על סודות המל"ט האמריקני, נתרגל את סגירת מיצרי הורמוז

טהרן, שקבלה ביטחון צבאי רב לאחר שהצליחה להנחית את מל''ט החמקן הסודי ביותר של ארצות הברית ה- RQ-170, איימה ביום שני 12.12, כי הצי שלה יתרגל בקרוב את סגירת מיצרי הורמוז, שהם הנתיב הימי אל המפרץ הפרסי שבו עוברים מידי יום 40 אחוז מתפוקת העולם בנפט.
שר ההגנה האמריקני  ליאון פאנטה הזהיר כבר בתחילת החודש (2.12),  'כי הפרעה איראנית לזרימה חופשית של סחורות (כלומר, נפט), דרך המפרץ הפרסי, היא קו אדום עבור ארה''ב'. ציטוט המקור:   Panetta called Iran "a very grave threat to all of us" and said any Iranian disruption of the free flow of commerce through the Persian Gulf is a . redline" for the U.S.
פראוויז סורואורי Parviz Sorouri, חבר בכיר בוועדת החוץ והביטחון של המג'לס, אמר 'כי איראן תקיים בקרוב תרגיל ימי בו היא תבחן את סגירת מצרי הורמוז האסטרטגיים, בפתח המפרץ הפרסי'. 'אם העולם יתקוף את איראן, איראן תהפוך את העולם כולו להיות מקום לא בטוח', איים סורואורי. ציטוט המקור: Iran would soon hold a navy drill to practice the closure of the strategic Strait of Hormouz at the mouth of the Persian Gulf. Iran will make the world unsafe, if the world attacks Iran, Sorouri said.
בכך חזרה טהרן על המוטיב העיקרי באיומיו של נשיא סוריה בשאר אסד ומקורביו בשמונת החודשים האחרונים, מאז מאי השנה, כי אם משטרו בסוריה יותקף הוא יבעיר את המזרח התיכון כולו. 
דברים אלה של סורואורי, באו לאחר שדיבר שעה ארוכה על כך איך איראן חושבת לנצל את היתרונות הצבאיים והמודיעיניים  של נפילת המל''ט החמקן האמריקני הסודי ה-RQ-170 לידיה.
סורואורי אמר, כי מהנדסים וטכנאים איראניים נמצאים בשלבים האחרונים של  הוצאת המידע מהמל''ט האמריקני, שישמש את איראן לתביעה משפטית  על 'הפלישה' של המל''ט לתחום איראן, lawsuit against the United States for the "invasion" by the unmanned aircraft… הוא לא אמר בפני מי טהרן תתבע את וושינגטון לדין, אולם הכוונה האיראנית לדרוש דיון משפטי בבית הדין בהאג לפשעי מלחמה.
סורואורי הוסיף ואמר, כי המהנדסים האיראניים מסוגלים עתה לאחר שלמדו את סודות ה-RQ-170, לייצר מלט''ים דומים שיהיו טובים יותר מכלי הטייס החמקנים של ארה''ב.
המקורות הצבאיים והאיראנים של תיקדבקה מציינים, כי החיבור שסורואורי, עשה בדבריו בין ההשתלטות על המל''ט האמריקני, ובין התרגיל הימי האיראני הקרוב במצרי הורמוז, היא איתות ברור של טהרן לוושינגטון, כי לאחר שטהרן השתלטה על טכנולוגית כלי הטייס החמקנים  stealth technology  האמריקנית, היא איננה חוששת יותר מיכולתן של  נושאות המטוסים וכוחות האוויר האמריקנים במפרץ הפרסי, למנוע מהצי וחיל האוויר האיראני לפעול במצרי הורמוז. 
בחצי השנה האחרונה התבטא כמה פעמים מפקד הצי האיראני האדמירל חביבוללה סאיירי Adm. Habibollah Sayyari, כי הצי האיראני שולט עתה במפרץ הפרסי, וכי מצרי הורמוז נמצאים בשליטתו. עתה, לאחר השתלטות על המל''ט-החמקן האמריקני, רוצה איראן להעמיד למבחן את דבריו של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה. עד כמה ארצות הברית ומדיניות המפרץ, ובראשן סעודיה, יתנגדו לעריכת תרגיל ימי איראני כזה במצרי הורמוז.
אם וושינגטון תסתפק במחאות מילוליות בלבד, תוכל איראן לנופף בקלף של עליונות צבאית ומודיעינית אזורית שהושגה על ידי ההשתלטות על המל''ט החמקן, דבר שמאלץ את האמריקנים לסגת. אולם אם ארצות הברית ומדינות המפרץ הפרסי תאיימנה שלא לאפשר בכוח את התרגיל הימי האיראני, תעלה בקרוב המתיחות הצבאית במפרץ הפרסי ומסביב לאיראן לשיאים חדשים.      
המקורות האיראנים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ב' הגיע למוסקבה סעד ג'אלילי היועץ לביטחון לאומי האיראני,  כדי לסכם את העברת הטכנולוגיות של המל''ט האמריקני תמורת מערכות נשק וטכנולוגיות גרעיניות רוסיות. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות