איראן: לא נדון במצב בסוריה כל זמן שארה"ב תציב לנו תנאים מוקדמים במו"מ הגרעיני

דברים שאמרה  שרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, ביום ה' 7.6 באיסטנבול, כי המעצמות דורשות  מאיראן לבוא לשיחות הגרעין הצפויות במוסקבה ב-13 ביוני, כאשר היא מוכנה לנקוט צעדים להפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20 אחוזים, הביאו לכך כי מזכיר האו''ם באן קי-מון, ושליחו לסוריה קופי אנאן, לא יכלו להעלות בעצרת האו''ם את הצעתם להקים וועדת מגע, בהשתתפות חמשת המעצמות ואיראן לפתרון משבר מלחמת האזרחים בסוריה.
טהרן שאיננה מוכנה להפסיק את העשרת האורניום ל-20 אחוז
, אותתה כי לא תשתתף בוועדה כזו כל עוד ארה''ב מציבה לה תנאים מוקדמים בנושא הגרעין. כתוצאה מכך נידונה התוכנית רק במסדרונות האו''ם ולא בפורומים הרשמיים.
ההתפתחות הזו, היא הוכחה נוספת לכך, כי טהרן לא תהייה מוכנה לבוא לקראת ארצות הברית והמעצמות, בם לא יובטח מעמדה המעצמתי במזרח התיכון.
מקורות איראניים אמרו כמה פעמים בימים האחרונים בטהרן, כי השיחות בין המעצמות לאיראן אינן רק בנושא הגרעין. את הנושא הגרעיני האיראני אין צורך לפתור במסגרת השיחות עם המעצמות, אפשר לפתור אותו במסגרת הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, אמרו המקורות האיראניים. השיחות עם המעצמות צריכות להביא לפני כל דבר אחר להכרה במעמד שיש לאיראן ובכוחה.
בינתיים, הולך ומסתבך המצב בסוריה לאחר שבמשך יום ה' הגיעו ידיעות סותרות על טבח שבוצע בכפר הסורי מזרעת אל-כביר Mazraat al-Qubeir, ליד חמה. מקורות אופוזיציה סוריים הפציו ידיעות וסרטים הטוענים, כי בכפר בוצע טבח על ידי כוחותיו של אסד, וכי נהרגו עשרות אנשים, ביניהם נשים וילדים. מקורות סוריים רישמיים הכחישו ידיעות אלה ואמרו כי בכפר נהרגו בידי 'טרוריסטים' רק תשעה אנשים, חלקם נשים וילדים.
עד שעות הלילה, ביום ה', אי אפשר היה לקבל דיווחים מהימנים ממשקיפי האו''ם שיצאו למקום. מזכיר האו''ם באן קי-מון אמר כי אשר מנשק קל נפתחה על משקיפי האו''ם שהיו בדרך לכפר. כל מה שקופי אנאן אמר היה, כי אם המצב לא ישתנה סוריה תדרדר למלחמת אזרחים כללית. תיקדבקה: דברים חסרי משמעות אלה, רק חשפו עוד פעם את אוזלת היד של האו''ם, ושל ממשל אובמה המסרב לפעול בסוריה, ומצפה ממוסקבה וטהרן לפעול בדמשק, מבלי שהוא עדיין מבהיר להן מה הוא המחיר שהוא יהיה מוכן לשלם עבור נכונותן זו.
ביום ד' 6.6, דיווחו המקורות של תיקדבקה על התוכנית החדשה של קופי אנאן לפתרון המשבר בסוריה.   
הצמרת המדינית והביטחונית הישראלית המשיכה ביום ד' 6.6 להתעלם מהמשברים המדיניים והביטחוניים הפוקדים את ישראל. ביום ה' 7.6, עומד שליח האו''ם והליגה הערבית לסוריה קופי אנאן, לשים על שולחן מועצת הביטחון, תוכנית חדשה שלו לפתרון המשבר בסוריה. אשר לפי המקורות של תיקדבקה תפקיד את הטיפול במצב בסוריה בידי וועדת קשר contact group, שתהייה מורכבת מנציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, ארה''ב, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין, אבל תכלול גם נציגים של איראן, טורקיה, סעודיה וקטאר.
במילים אחרות, ממשל אובמה הסכים להקים וועדה בינלאומית לנושא הסורי, בה שני הגורמים המרכזיים שיטפלו מעתה במתרחש בדמשק, יהיו מוסקבה וטהרן.
ארה''ב מקווה, כי שני גורמים אלה, להם יש נוכחות והשפעה רבה בצבא הסורי, יביאו בסופו  של דבר לפרישתו של נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון, ולהקמת משטר צבאי זמני בדמשק.
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה, כי הנשיא אובמה מקווה, כי הפקדת הנושא הסורי בידי רוסיה ואיראן, יביא ללחץ רוסי על טהרן לערוך וויתורים בנושא הגרעיני, בעת שתפתחנה שיחות הגרעין בין שש המעצמות ואיראן במוסקבה ב-13 ביוני. המקורות האיראנים ובמוסקבה  של תיקדבקה מוסרים, כי גם רוסיה, וגם איראן, לא הפקידו בידיו של ממשל אובמה הבטחות כאלה, אולם הממשל מקווה שבשמך הזמן יושגו וויתורים איראניים כאלה.
חוגים פסימיים יותר בארצות הברית ובישראל המתנגדים למהלכיו של אובמה אומרים, כי גם אם האיראניים יהיו מוכנים לוויתורים כל שהם, אלה יהיו וויתורים סמליים חסרי ערך שלא ישפיעו בשום דבר על המשך פיתוחה של התוכנית הגרעינית והמשך בנייתו של הנשק הגרעיני האיראני.
זו הפעם הראשונה מאז פריצתו של המרד הערבי  בדצמבר 2010 , שארצות הברית מוכנה להוציא את הטיפול  במשברים במזרח התיכון מידיה ולהעביר אותו לידי מי שעד עכשיו נחשבו ליריבותיה הגדולות במזרח התיכון מוסקבה וטהרן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה כבר דיווחו בלעדית לפני שבוע, ביום ה' 31.5, כי אובמה מציע לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין להכניס לסוריה כ-5,000 קצינים ואנשי צבא רוסיים, שיישלחו לשם כמשקיפי האו''ם, כדי להבטיח שמאגרי הנשק להשמדה המונית הסוריים, לא יפלו בידי אל קעידה, או המורדים הסוריים. אלפי אנשי צבא רוסיים אלה, יהיו אלה אשר עליהם יוטל  לבצע את מדיניות וועדת הקשר הבינ-מעצמתית העומדת לקום.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מבחינתה של ישראל מדובר בקטסטרופה אסטרטגית, משום שעתה מתברר, כי במקום למלא את הבטחותיו לישראל, לעצור את התפשטות ההשפעה האיראנית באזור, ולעצור את התפתחות הנשק הגרעיני האיראני, פועל הנשיא אומבה להגברת ההשפעה הפוליטית האיראנית בארצות השכנות לישראל, וכמעט איננו פועל לעצירת הנשק הגרעיני האיראני.
הצמרות המדיניות והביטחוניות של ישראל אף פעם לא העריכו, כי התוצאות של המרד הסורי, תהייה הכנסתה של איראן לדמשק והפיכתה לגורם מכריע במתרחש שם, ביחד עם מוסקבה. ממשל אובמה, והמנהיגים הישראלים טענו תמיד, כי המרד הסורי הוא הוכחה לכך כי וושינגטון מצליחה ולנתק את הציר טהרן-דמשק-חיזבאללה. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות