איראן לרוסיה: בנו לנו צבא תמורת 14 מיליארד דולר


שר ההגנה האיראני הגנרל חוסיין דהגן Gen. Hossein Dehghan שביקר השבוע במוסקבה בראש משלחת צבאית איראנית גדולה, הניח בפני נשיא רוסיה ולדימיר  פוטין, וצמרת הצבא הרוסי בראשותו של שר ההגנה הגנרל סרגיי שויגו Gen. Sergei Shoigu תוכנית איראנית מפורטת, כיצד רוסיה תהפוך את משמרות המהפכה ואת הצבא הסדיר האיראני למכונת מלחמה מודרנית ומתקדמת תמורת 14 מיליארד דולר. כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
ההצעה האיראנית הוגשה רשמית על ידי שר ההגנה האיראני ביום ג' 16.2 בקרמלין במוסקבה בעת פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הגנרל דהגן הדגיש בפני פוטין, כי התוכנית לשדרוג הצבא  האיראני אושרה אישית על ידי מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, וכי הוא הורה להקציב את הסכומים הדרושים לכך מתוך הכספים שטהרן קבלה לאחרונה עם הסרת הסנקציות מעליה.
לפי התוכנית איראן לא רק מבקשת להפוך את משמרות המהפכה, בהם משרתים כיום כ-150,000 חייל, ואת הצבא הסדיר האיראני בו משרתים כ-420,000 חיילים לצבא החזק ביותר במזרח התיכון ובמפרץ, אלא הם גם מציעים לרוסיה להקים באיראן תעשייה צבאית אשר תייצר ותספק לכוחות האיראנים את המטוסים, הטנקים, ומערכות הנשק המתקדמות הדרושות להם.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי ההצעה האיראנית שהוגשה לפוטין מציינת, כי תוכנית בניית הצבא האיראני וציודו בנשק רוסי חדיש תימשך לאורך תקופה של 10 שנים, בהן היחסים  המדיניים והצבאיים בין רוסיה ואיראן ילכו ויתהדקו.
מומחים צבאיים מערביים ומזרח תיכוניים מציינים, כי אין בכוחם לא של הצבא הרוסי ולא של התעשייה הצבאית הרוסית לספק במשך תקופה זו כמויות גדולות כאלה של נשק שאיראן מבקשת, אפילו אם יוחלט להפנות את כל הייצור הצבאי הרוסי לעבר איראן.
רוסיה המעורבת עתה בשתי מלחמות באוקראינה ובסוריה, מתקשה כבר כיום לא רק לספק את הציוד הדרוש לצבאה, אלא אף מתקשה לעמוד בהסכמים בינלאומיים לאספקת נשק שחתמה-כמו למשל עם סין והודו.
בראש רשימת הקניות האיראנית נמצאות טכנולוגיות טילים בליסטיים מתקדמות. האיראניים לא רק מבקשים טכנולוגיות של בניית טילים חדשים אלא גם שרוסיה תספק להם את המתכות המיוחדות  המתקדמות בהן הרוסים משתמשים לבניית טילים, ואת מנועי הטילים עצמם.
האיראנים גם מבקשים מהרוסים את מערכות הנשק הרוסיות הבאות:

  • מטוסי קרב הפצצה מתקדמים מהדגמים SU-35 ו-SU-30.
  • מטוסי ביון רוסיים מדגם איליושיין, בייחוד את המטוס הרוסי החדיש 214R, שהגיע בימים האחרונים לסוריה.
  • צוללות ואוניות מלחמה מסוגים שונים, כולל ספינות טילים.
  • האיראניים מבקשים להפוך את טנק המערכה הרוסי המתקדם מדגם T-90, לטנק הסטנדרטי העיקרי בו ישתמשו משמרות המהפכה והצבא האיראני. לפי ההצעה האיראנית יוקמו באיראן מפעלים לייצור הטנק.
  • נושאי גייסות משוריינים מתקדמים.
  • מערכות שיגור רקטות MRLS מכל הסוגים והקטרים.
  • ארטילריה כבדה, כולל מתנייעת.

האיראנים כבר מדברים על העסקה כעל דבר מוגמר ועל כך, כי תוך זמן קצר יחסית אפשר יהיה לראות, את 'מהפכת הנשק הרוסי' גם במשמרות המהפכה וגם בצבא הסדיר האיראני.
גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וגם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, אמרו לאיראנים, כי הם מקבלים בעקרון את התוכנית אולם צריך להקים גוף צבאי רוסי-איראני שבמסגרתו  יבדקו את כל הפרטים הטכניים והפיננסים הקשורים להצעות והתוכניות האיראניות. המסקנות של וועדות אלה תוגשנה לעיונם והחלטתם של הצמרות המדיניות והצבאיות הרוסיות והאיראניות, ואז הן יועברו לביצוע. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות