איראן מוכנה להסגיר לידי מצרים 'לפחות' 13 אנשי ג'יהאד איסלמי מצרי בכירים באם היא תשתף אתה פעולה בבגדאד ובביירות

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: טהרן שלחה בימים האחרונים שליחים ומסרים דחופים לנשיא מצרים חוסני מובראק בהם נאמר, כי אם הוא יסכים לשתף אתה פעולה ויתמוך בעמדותיה לפתרון הקיפאון הפוליטי בבגדאד, ובעימות המתפתח בלבנון סביב שאלת בית הדין הבינלאומי ה-STL לחקירת רצח חארירי, היא תהייה מוכנה להעביר לידיה של מצרים 'לפחות', לפי ההגדרה האיראנית, 13 אנשי ג'יהאד איסלמי מצרי בכירים הנמצאים ופועלים בתוך איראן.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי הג'יהאד האיסלמי המצרי, הוא הבסיס לגרעין הקשה של אנשי טרור הנמצאים מסביב למס' 2 באל קעידה אימן א- זוהאיירי. א-זוהאיירי נחשב, לבעל השפעה גדולה יותר על רשות אל קעידה בחצי האי ערב AQAP, רשתות אל קעידה בצפון אפריקה AQIM, בעיראק, ובסומאליה. אל זוהאיירי נחשב גם כבעל השפעה גדולה יותר מזו של אוסמה בין לאדן, על הכוכב החדש העולה של אל קעידה שייח' אנואר אל אוולאקי Sheikh Anwar Al-Awlaki, מי שנחשב היום כמנהיג אל קעידה בתימן, ומי שעמד מאחורי מייג'ור חסן מאליק נידאל שביצע את פיגוע הירי בבסיס הצבאי האמריקני בפורט-הוד בנובמבר 2009.
המקורות שלנו מציינים, כי שום ארגון מודיעני מערבי או מזרח תיכוני, גם לא שירותי המודיעין המצריים ידעו עד לפנייה איראנית זו למובראק, כי באיראן נמצאים מספר כה גדול של בכירי הג'יהאד האיסלמי המצרי, וכי טהרן מאפשרת להם לקיים קשרים עם אימן א-זוהאיירי.
הסגרתם של 13 בכירי הג'יהאד האיסלמי מאיראן למצרים, תהווה מכה קשה למערך אל קעידה במזרח התיכון.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ההערכה בקרב גורמי מודיעין מערביים הנלחמים באל קעידה היא שקלטת השמע שמנהיג אל קעידה אוסמה בין לאדן פרסם ביום ד' 27.10, ובה הוא מאיים בפיגועים בצרפת, היא ניסיון להמעיט בחשיבותו של מס' 2 שלו איימן א-זוהאיירי, ולהראות כי גם לו יש השפעה ברשתות הטרור בצפון ובמערב אפריקה, אולם למעשה אין בדבריו איום ממשי. נראה כי בין לאדן מנסה לנצל את הסגרתם האפשרית של אנשי הג'יהאד האיסלמי מאיראן, להחלשה נוספת במעמדו של א-זוהאיירי.
צעד נוסף משמעותי מאוד שהאיראנים היו מוכנים לעשות לקראת מצרים היא לשנות את שם הרחוב במרכזי בטהרן הנושא את שמו של מי שעמד בראש המתנקשים שרצחו את הנשיא אנואר סאדאת באוקטובר 1981, איש הג'יהאד האיסלמי מוחמד איסטנבולי Mohammed Shawky al-Istambouli. מצרים דורשת כבר 29 שנה מאיראן לשנות את שם הרחוב, ואילו ההנהגה האיראנית מסרבת.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בשלב ראשון, איראן מבקשת תמורת שחרור 13 אנשי הטרור הבכירים, כי נשיא מצרים מובראק יפנה לעבדאללה מלך ערב הסעודית, וישכנע אותו להסכים כי ראש ממשלת עיראק הבא יהיה השיעי נורי אל מליקי. האיראניים מבטיחים כי אם מובראק ייעשה צעד כזה הם ידאגו לכך כי מליקי יכלול בממשלתו את עיאד עלוואי, הפוליטיקאי העיראקי בו הסעודים תומכים. כמו כן מבקשים האיראנים מהמצרים לשכנע את הסעודים כי יסכימו ללכת למהלך משותף איראני-סורי-סעודי, מצרי-ולבנוני לשינוי החלטת בית הדין הבינלאומי של האו"ם לחקירת רצח חארירי ה-STL להוציא כתבי אישום נגד ראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה החשודים שהם ארגנו ובצעו את רצח חאירירי. גם טהרן וגם ריאד מנהלות מגעים בימים האחרונים למצוא נוסחה שתבטל את הצעד של בית הדין, מאחר ושתיהן בדעה, כי התפתחות כזו תביא להתפוצצות ולמלחמה בלבנון, ואולי אף בין חיזבאללה לישראל.
ביום ג' 26.10 אמר דיפלומט מצרי בכיר, כי קהיר איננה יודעת מה איראן רוצה ממנה בזמן האחרון. המקורות של תיקדבקה מדווחים כי קהיר יודעת בדיוק מה הם בקשותיה של טהרן.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות