איראן מינתה את חסן נסראללה כממונה על 'התיק העיראקי' במקומו של הגנרל קאסם סוליימני

המשימה למצוא פתרון למצב המסובך בבגדאד ולקרע הפנימי בקרב השיעיים העיראקים הוטל, בימים האחרונים, על ידי המנהיג העליון האיראני אייטוללה חמנאי על מנהיג  חיזבאללה חסן נסראללה, כך מדווחים המקורות של תיקדבקה.

נסראללה העביר את התפקיד הזה לידיו של שייח' חוסיין כרווסאראני Adnan Hussein Kawtharani שהוא לא רק האיש שמרכז בידיו את הקשרים שבין חיזבאללה ובין כל ראשי המיליציות השיעיות העיראקיות, אלא גם איש הכספים של איראן וחיזבאללה בעיראק שהיה מחליט ביחד עם הגנרל קאסם סולייימני ועם סגנו אבו מהדי אל-מוהנדיס המפקד של 'כוחות הגיוס העממי' the Popular Mobilization Forces, שחוסלו ב- 3.1, כמה כספים יופנו לכל אחד מהם. זו הייתה עוד דרך של סוליימני לשמור על שליטה מוחלטת במעשיהם ותוכניותיהם של ראשי המיליציות האלה.
עד עתה הצליחו איראן וחיזבאללה לשמור בסוד את דבר פעולותיו של שייח' חוסיין כרווסאראני ואת העובדה כי מדובר באיש חיזבאללה.

עצם העובדה שטהרן מינתה את חסן נסראללה לתפקיד הזה חושפת את מעמדו המיוחד של מנהיג חיזבאללה בבגדאד ואת העובדה כי הוא זה שהיום מרכז בידיו את החוטים המרכזיים על המתרחש בביירות ובבגדאד, ומה יהיה הרכב הממשלות  הלבנונית והעיראקית.
זו היא התפתחות ללא תקדים המחזקת את מעמדו האישי של נסראללה.
זו היא גם התשובה האיראנית לשורה של סנקציות חדשות  שארצות הברית הטילה על חיזבאללה, ועל הלחץ הפוליטי שהיא וישראל מפעילות על שוחרה של מדינות להכריז על חיזבאללה כעל ארגון טרור.
המקורות שלנו מדווחים,  כי אחד הצעדים הראשונים של שייח' כרווסאראני, היה להכניס סדר בכל המגעים שהחלו מיד עם חיסולם של סוליימני ומוהנדיס. לפי המידע המצוי בידינו כרווסאראני קבע קודם לעסוק בשני נושאים מרכזיים:
1. למצוא מועמד מתאים על טהרן ועל ביירות כעל ראש ממשלה בבגדאד.
2. באמצעות נסראללה הוא פנה אל חמנאי וביקש ממנו לפעול להמנכת טון ההתבטאויות של ראשי המשטר ומפקדי משמרות המהפכה בטהרן בדבר אפשרויות הנקמה באמריקנים. כרווסאראני טוען, כי אי אפשר לפתור בעיות מסובכות כאלה כמו אלה הקיימות בעיראק באווירה של ערב מלחמה.
כבר בשבוע שעבר, אפשר יהיה להרגיש בהתבטאויות בטהרן כי האיראנים נענו לבקשתו.
נכון, ליום ד' 22.1, המצב בבגדאד הוא כזה: אין עדיין מועמד לראשות הממשלה לאחר שכל שמוקטעדה סאדר היה מוכן לעשות הוא לפרסם את הקריאה לאנשיו לצאת לרחובות במטרה להביא להוצאת הכוחות האמריקנים מעיראק.  בימים האחרונים חזר סאדר והעלה דרישה מוקדמת שלו והיא להקים בבגדאד ממשלת מומחים בלתי תלויים שתקבל על עצמה את ניהול הממשלה העיראקית.Print Friendly, PDF & Email