איראן מעבירה טילי כתף נגד מטוסים מסוג 1QW- לגרילה העיראקית ולחיזבאללה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה:בצעד של הסלמה והתרסה נגד ארצות הברית וישראל, החלה איראן להעביר, בימים האחרונים, טילי כתף נגד מטוסים לידי לוחמי הגרילה בעיראק, ולידי חיזבאללה בלבנון, במטרה לגרום לפגיעות מרביות במסוקים אמריקאים בעיראק, ובמסוקים ישראליים בלבנון. המטרה האיראנית היא להפוך טיסות מסוקים צבאיים בשמי עיראק ולבנון למשימה קשה או כזו הכרוכה במחיר כבד של איבוד מסוקים ואבדות בנפש. למקורות של תיקדבקה בטהרן ובכורדיסטן נודע כי איראן העבירה בשבועות האחרונים שני משלוחים של טילי כתף מסוג 1QW- לידי לוחמים סונים עיראקים המקורבים לאל-קעידה. משלוח שלישי הגיע לידיהם של אנשי צבא המהדי של המנהיג השיעי מוקטעדה סדאר. במקביל מוסרים מקורות צבאיים ישראלים, כי גם כוחות חיזבאללה בלבנון, כולל דרום לבנון, החלו להצטייד בטילים כאלה. כמו כן העבירה איראן מאות טילי כתף מסוג SA-7 לאותם הגורמים.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי טילי QW-1 הם פיתוח של התעשייה הצבאית של סין, אולם בשנה האחרונה הצליח התע"ש האיראני להעתיקם ולייצר אותם באיכות דומה לתוצרת הסינית, תוך הוספת מכשור אלקטרוני לשיפור הביצועים.
אורכו של הטיל מגיע ל-1.447 מטר והוא נושא 16.5 ק"ג חומר נפץ. בצה"ל מעריכים שטיל זה, שכמה בודדים ממנו נמצאו כבר בשלבי ניסויים אצל חיזבאללה בתקופת מלחמת לבנון, הוא שפגע וגרם להתפוצצות מסוק ישראלי ליד נהר ליטני במלחמת לבנון השנייה. בטילים שאיראן סיפקה לעיראק וללבנון היא מחקה את כל סימני הזיהוי בפרסית, כדי ליצור רושם שלוחמי הגרילה העיראקים וחיזבאללה קנו אותם בשוק השחור. את הטילים SA-7 שהם הדגם הישן יותר של טילי כתף סובייטיים רכשה איראן בשווקי מזרח הרחוק במטרה להעמידם לרשות אנשי הגרילה בעיראק, אבל גם לרשות המושלים המקומיים במערב אפגניסטן המשתפים פעולה עם טהרן. איראן מכינה את הרקע לפתוח בפעולות טרור שיעיות נגד כוחות נאט"ו גם באפגניסטן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי שלושת המשלוחים של טילי QW-1 הועברו לעיראק דרך העיר הכורדית סומלמאניה Suleimania הנמצאת בצפון כורדיסטן לא רחוק מהגבול עם איראן. בצפון הכורדית. בעיר זו פועל מרכז איראני גלוי , בדומה ל`קונסוליה` בארביל עליה פשטו באחרונה הכוחות האמריקאים, ובו פועלים סוכנים איראניים רבים, באישורו של נשיא עיראק ג`אלל טלאבני. המשלוחים הוסתרו בתחתית כפולה של משאיות שהובילו כביכול חומרי בנייה וברזל איראניים לקבלן כורדי. לאחר פריקת המטען הגלוי, המשיכו המשאיות את דרכן לדרום האזור הכורדי שהם המתינו להן מכוניות של אנשי הגרילה העיראקיים שפיזרו אותם מאוחר יותר בבעקובה, ראמאדי, הילה, ותכרית.
המקורות שלנו מדווחים כי במשך חודש ינואר אימנו האיראנים כמה קבוצות של לוחמי גרילה עיראקים ולוחמי חיזבאללה בשיגור טילים אלה, כדי שאלה ישמשו מדריכים בעיראק ובלבנון. חוליות, כל אחת של שני אנשים, תרגלו את השגור וצורת הפגיעה במסוקים אמריקאים וישראליים. איש אחד, בחולייה כזו, ממלא תפקיד של פקח המזהה את המטרה מרחוק ועוזר למשגר לכוון את הטיל. ההדרכה בוצעה בשני מרכז אימון ללוחמים עיראקים ולבנוניים שהוקמו לאחרונה בפרברי הערים קרמנשה Kermanshah וקאסר שירין Qasr-e Shirin הקרובות לגבול העיראקי.
ההחלטה האיראנית להביא להסלמה זו באה לאחר חטיפתו, בתחילת השבוע, של המזכיר השני בשגרירות איראן בבגדאד, פעולה שבוצעה לדעת האיראנים על ידי האמריקנים, המשך מעצרם של חמישה סוכנים איראנים שנעצרו בחודש שעבר בארביל, ולאחר שהנשיא בוש הורה לפגוע בסוכנים איראניים או לעצור אותם בכל מקום בו הם פועלים בעיראק.

Print Friendly, PDF & Email