איראן מעלה את סף מלחמת הסייבר: מל"טי מודיעין יהדפו התקפה חשאית אמריקנית

שר ההגנה האיראני גנרל אחמד ואחידי Brig. General Ahmad Vahidi, העלה ביום ב' 26.12, את סף מלחמת הסייבר המתנהלת בין איראן, ארה''ב, וישראל. בהתייחסו  לכותרת של תיקדבקה מיום א', כי בתרגיל הימי האיראני הנערך ליד מצרי הורמוז יעמדו שוב למבחן יכולות מלחמת הסייבר האמריקניות והאיראניות, אמר ואחידי, כי לאיראן יש עתה יכולת לסכל כל התקפה חשאית פוטנציאלית על איראן שתוביל ארה''ב. התקפה כזו תסוכל על ידי 'מל''טים מודיעיניים' intelligence drones, ועל ידי פיצוח הקודים של המטוסים התוקפים'. מדבריו של ואחדי עולות שתי נקודות עיקריות: איראן מעריכה כי ארה''ב לא תתקוף אותה לבד, אלא עם מדינות נאט''ו אחרות וישראל. נקודה שנייה: איראן מחזיקה בדעה כי לאחר שהצליחה להשתלט ב-4.12 על המל''ט-החמקן האמריקני RQ-170, יש עתה בידיה יכולות מלחמת סייבר, המסוגלות להדוף חדירות ו/או התקפות של מלט''ים ומטוסים חמקניים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי צריך לשים לב לכך כי שר ההגנה האיראני, מדבר על הדיפת התקפה חשאית בהובלה אמריקנית, אבל באותה עת איננו אומר כי איראן מסוגלת להדוף מתקפה כללית עליה בהשתמשה באמצעים אלקטרוניים כאלה.
דברים אלה מתייחסים לפרסומים שהופיעו בימים האחרונים במספר כתבי עת אמריקנים, ובייחוד מאמרו של  של מתיו קרוניג Matthew Kroenig, ב'פורין אפרייס' Foreign Affairs ממנו משתמע, כי האסטרטגים האמריקנים נטשו את הטיעון כי יש צורך לתקוף את כל האתרים המפוזרים של התוכנית הגרעינית האיראנית כדי להביא לשיתוקה. עתה במה שאפשר להגדיר כמהפך אסטרטגי, הצמרות המדיניות, הצבאיות והמודיעיניות האמריקנית סבורות, כי אפשר לשתק את התוכנית הגרעינית האיראנית על ידי פגיעה בכמה אתרים גלויים בלבד, שהם אפילו אינם תת-קרקעיים, דוגמת המפעל הגרעיני באיספהן, שם האיראנים הופכים את האורניום ל- UF6 גז, yellowcake is turned into uranium hexafluoride gas, הדרוש להעשרת אורניום. ללא ה-UF6, כל פעולת העשרת האורניום האיראנית תיפסק. מפעל אחר בתוכנית הגרעינית אותו אפשר לתקוף הוא מפעל הצנטריפוגות בנטאנז. התקפות כאלה יכולות להיות גם חשאיות covert, ודברי וואחדי באו לענות לפרסומים בארה''ב ולהזהיר את וושינגטון, כי בידי איראן האמצעים להדוף התקפה חשאית כזו.
ואחידי הדגיש, 'כי לאיראן  ישנן יכולות גדולות בכל התחומים של הגנה לאומית, כולל שימוש במל''טי מודיעין, יכולת לפצח (מערכות אלקטרוניות) של מטוסים (תוקפים) כאלה, אמצעי נגד אלקטרונים, (ושימוש באמצעים של) מלחמה חשאית'. ציטוט המקור: Iran has great capabilities in all fields of national defense, including the use of intelligence drones as well as the decoding of such aircraft and countering electronic and covert warfare. ואחידי הוסיף ואמר, 'כי איראן תמשיך לפתח ולשמור על ההישגים שלה, (במלחמת הסייבר והמודיעין, רמז להשתלטות על המל''ט החמקן האמריקני), שהושגו בתנאים הקשים ביותר ותחת סנקציות מלאות'. ציטוט המקור: …the Islamic Republic will develop and maintain its accomplishments which have been achieved during the most difficult circumstances and under full, comprehensive sanctions.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום א' 25.12:
בשבועיים  האחרונים חל בעמדת ממשל אובמה מפנה דרמטי כלפי איראן. וושינגטון, על כל ממסדיה, הפוליטיים, הצבאיים והמודיעיניים, קבלה החלטה סופית כי היא זו תהייה שתתקוף ותשמיד את התוכנית הגרעינית האיראנית.
הודעה על החלטה אמריקנית זו נמסרה לישראל בפגישתם בת החצי שעה של הנשיא באראק אובמה, ושר הביטחון הישראלי אהוד ברק  ב-16.12 לדצמבר  במלון 'גאילורד' במרילנד ליד וושינגטון Gaylord Hotel, Maryland .
זהו הישג מדיני-אסטרטגי ממדרגה ראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, אבל בישראל בכוונה מעלמים ממנו כאילו לא היה, בעיקר באמצעות העמדתם של נושאים פנימיים בראש המערכה הפוליטית להפלת ממשלתם. עד עתה מערכה זו נכשלה, בעיקר משום שנתניהו וברק מתרכזים במישור הצבאי-האסטרטגי, אליו לתוקפים אותם פוליטית אין גישה.  
זו הסיבה העיקרית מדוע הצי ומשמרות המהפכה האיראניים החלו בשבת 24.12 בתרגיל ימי גדול  Velayate 90, וימשך עשרה ימים, שכולו יתבצע ממזרחית למצרי הורמוז, ועד למפרץ עדן ולכניסה לים האדום.
בתרגיל מאותת-נערכת איראן לחסימת המפרץ הפרסי בפני ייצוא כ-20 אחוז מהאספקה היומית של הנפט בעולם, ולתקיפה איראנית אפשרית של מדינות המפרץ כולל סעודיה. איתות איראני אחר לארה''ב בקיום התרגיל הוא, שוושינגטון לא תבנה על כך כי התגובה האיראנית להתקפה עליה תהייה מצומצמת נגד מטרות אמריקניות באזור ונגד ישראל, אלא כי התגובה האיראנית תכלול גם את סעודיה ואת ירדן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בחוגים צבאיים מערביים ומזרח תיכוניים ממתינים בדריכות לראות מה יתרחש בשיאו של התרגיל האיראני, שכולו יערך באזור בו ישנה נוכחות של שתי נושאות מטוסים אמריקניות  עם כוחות התקיפה שלהן.
המדובר ב'סטנניס' USS. John C. Stennis Carrier Strike Group, ובכוח הנחיתה האמפיבי 'בטאן' USS Bataan Amphibious Ready Group .
עצם קיום התרגיל באזור בו נמצאים כוחות אמריקנים צפופים, מצביעה על כך כי איראן רוצה להוכיח אמריקנים, כי חודש ימים לאחר שטהרן הצליחה להשתלט ב-4.12  על המל''ט-החמקן RQ-170, נמצאות עדיין בידיה טכנולוגיות מלחמת הסייבר cyber war, המסוגלות לנטרל את הטכנולוגיות הצבאיות והמודיעיניות המתקדמות האמריקניות המוצבות על נושאות המטוסים, אוניות המלחמה, ומטוסי הקרב-הפצצה האמריקניים.
במילים אחרות, טהרן מאותת בזה כי ההשתלטות על המל''ט החמקן לא הייתה  מקרית, כפי שוושינגטון טוענת, ובוודאי שלא באה בגלל תקלה טכנית במערכות המל''ט, אלא בגלל היכולת המודיעינית האיראנית.
אם איראן תצליח, באמצעות פעולה מודיעינית-אלקטרונית נגד אחת מאוניות המלחמה, או נגד אחד מהמטוסים האמריקנים, להוכיח יכולת כזו הרי פירוש יהיה, כי ארה''ב איננה יכולה, בשלב, זה לתקוף את איראן.

במילים אחרות, בתרגיל הימי Velayate 90, תבחן היכולת המודיעינית  האיראנית לפעול נגד האמריקנים יותר מאשר היכולת המבצעית של הצי האיראני, לו בלי טכנולוגיה כזו, אין סיכויים להתמודד נגד הכוחות האמריקנים. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אפשר וצריך להניח כי האמריקנים מתכוננים היטב לקראת התמודדות מודיעינית זו שתחולל בשבוע הקרוב.
ב-19.12, אמר ראש מערך המודיעין האיראני גנרל סעייד חסן האשמי General Seyed Hessam Hashemi,  כי 'איראן תפיל כל מל''ט תוקפני או מטוס שארצות הברית תשלח כדי להמשיך את פעילות הריגול מעל איראן'. ציטוט המקור: Iran will bring down all aggressive spy drones and aircraft if the US continues espionage operations over Iran.
אם האיראנים לא יפעלו, או ייכשלו במהלכים שלהם נגד הכוחות האמריקנים הנמצאים בשטח התרגיל הימי שלהם, יהיה בכך איתות למערב ולכל מדינות המפרץ והמזרח התיכון, שאין בידיהם היכולות הצבאיות והמודיעיניות שהן טוענים לשליטה בהן. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות