איראן מפרה בגלוי את הסכם ז'נווה לפחות ב-6 נושאים עיקריים. נערכת לבניית מאגר של פצצות גרעיניות

 ארה''ב וחמשת המעצמות העומדות להיפגש ביום ה' 9.1, עם נציגי איראן בז'נווה, כדי לדון ביישום ההסכם הגרעיני שנחתם חודשיים בז'נווה, בחרו בצנטריפוגות האיראניות המתקדמות מסוג IR-2m, כסיבה העיקרית להסביר מדוע ישנם קשיים המונעים עד עתה מלהתחיל ביישום ההסכם, ומדוע השיחות על כך אם איראן ב-20-19 לדצמבר נכשלו.
אולם המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי זו העמדת פנים משום שאיראן לא החלה ליישם אפילו סעיף אחד מההסכם עליו חתמה, וגם אם בסיבוב השיחות הנוכחי תושג כביכול 'התקדמות' לא יהיה לכך שום ערך.
הסיבה: מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כבר נטרל את הנשיא חסן רוחאני ואת שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, כאשר הציב נציגים של מתנגדי ההסכם הגרעיני, בכל הדרגים אשר צריכים לאשר לא רק את הצעדים עליהם יוסכם בז'נווה, אלא גם את הטקטיקה בהם נציגי איראן בשיחות, בייחוד סגן שר החוץ האיראני עבאס ארקצ'י Abbas Araqchi.
כלומר, הדרגים המחליטים עתה בטהרן, אינם צריכים לאשר או לאשר את יושג בשיחות, מספיק כי הם 'יחליטו', או 'יודיעו', כי הדיונים בז'נווה לא התנהלו לפי הקווים שהם קבעו, לכן ההחלטות שיתקבלו בשיחות בין נציגי המעצמות ואיראן, אינן מחייבות את טהרן.
עצם צורת הצגת הנושא של הצנטריפוגות החדשות על ידי מקור דיפלומטי מערבי בכיר, אשר תדרך ביום ד' 8.1, עיתונאים לגבי המתרחש בנושא הצנטריפוגות האיראניות המתקדמות מראות יותר על נחישות החלטתן של שלוש הנשים המנהלות מטעם המערב את המו''מ הגרעיני, סגנית שר החוץ האמריקני לנושאים פוליטיים וונדי שמרן Wendy R. Sherman, מתאמת פעולות החוץ של האיחוד האירופאי קתרין אשטון  Catherine Ashton, וסגניתה הלגה שמידט Helga Schmidt, לא לאפשר למו''מ להיפסק, אפילו אם איראן לא תקיים את אשר הוחלט.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי הבעיה היא כבר לא זו שאיראן מציבה בגלוי ללא כל חשש את הצנטריפוגות המתקדמות החדשות שלה במתקני העשרה שלה גם בפורדו וגם בנטאנז, אלא שעתה היא גם הודיעה למעצמות כי היא פיתחה סוגים מתקדמים יותר של צנטריפוגות, והיא נערכת להציב גם אותן כדי שאפשר יהיה לנסות אותן. בכך איראן טוענת שהיא ממששת את זכותה להמשיך במחקר ופיתוח גרעיניים.
במילים אחרות, טהרן מתייחסת להצבתן של הצנטריפוגות מסוג IR-2m, כאל עובדה מוגמרת, למרות שהנשיא אובמה בעצמו כאשר הציג ב-25 לנובמבר את הפסקת ייצורן והרכבתם של הצנטריפוגות כאחד מההישגים המרכזיים של המהלכים שלו עם איראן.
עתה ניגשת טהרן להצבת צנטריפוגות מתקדמות ומהירות יותר עליהן בכלל לא דובר בעת חתימת ההסכם הגרעיני בז'נווה.
כדי שלא תהייה אי הבנה למה בדיוק ישמשו הסוגים החדשים של הצנטריפוגות החדשות האיראניות, עלה חבר המג'ליס האיראני מוחמד נבאוויאן Mohammad Nabavian, ביום שישי 3 בינואר על דוכן הנאומים  להסביר.
כדי שיהיה ברור מהיכן העובדות שהוא מביא לקוחות, הדגיש נבאוויאן 'היו לנו מספר ישיבות במג'ליס על הנושא הגרעיני  בהם השתתפו שר החוץ זריף, סגנו ארקצ'י, ונשיא איראן רוחאני אשר טרח אישית לבוא לפגישות' ציטוט המקור: 
We had a few sessions on the nuclear issue at the Majlis with Foreign Minister, Mohammad Javad Zarif, Deputy Foreign Minister, Abbas Araqchi, Deputy Foreign Minister Majid Takht Ravanchi and Foreign Ministry spokeswoman Marzieh Afkham, and one session in which President Hassan Rohani personally participated…לאחר שסקר את חמשת החלקים של הסכמי הגרעין בז'נווה, אמר נבאוויאן: 'ארה''ב אומרת (על ההסכמים): 'אף פעם לפני כן לא הצלחנו להבטיח כל כך את ביטחונה של ישראל כפי שעשינו זאת היום' (בהשיגנו את ההסכם עם איראן). … The U.S. says: 'Never before did we succeed in ensuring Israel's security like we did today by means of the agreement.
'אם למדינה מסוימת' (כמובן שהכוונה לאיראן), ממשיך מוחמד נבאוויאן, 'יש  270 ק''ג של אורניום מעושר לדרגה של 20 אחוז, ו-10 טון של אורניום מעושר  לדרגה של 5 אחוז, ו-20,000 צנטריפוגות, מדינה זו תמצא בנקודת הפריצה (הגרעינית) ותוכל לייצר פצצה גרעינית תוך שבועיים'. 'אין לנו שאיפות להשיג פצצה גרעינית, אבל אנחנו מוכרחים לעשות זאת כדי שנוכל להעמיד את ישראל במקומה'.
ציטוט המקור:  If a certain country has 270 kg of enriched uranium at a level of 20% and 10 tons [of enriched uranium at a level of 5%, and 20,000 centrifuges, it will be in a breakout position and could manufacture a nuclear bomb on the uranium trackwithin two weeks.' We don't aspire to obtain a nuclear bomb, but it is necessary so we can put Israel in its place…
הנקודה העיקרית בדבריו של מוחמד נבאוויאן היא לא שלאיראן יש כבר יכולת לייצר פצצה גרעינית, אלא אם איראן תמשיך להציב ולפתח סוגים חדשים של צנטריפוגות מהירות, מספרים אלה ישתנו תוך זמן קצר בצורה דרמטית, ואיראן לא תוכל לייצר רק פצצה גרעינית אחת, אלא מאגר של פצצות גרעיניות שיש להן רק מטרה אחת והיא ישראל!
את הדברים האלה לא הנשיא אובמה, לא שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, וגם לא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו רוצים לשמוע, למרות שהם מושמעים בגלוי ובקול רם מאוד.
להלן ששת הסעיפים של ההסכם הגרעיני בז'נווה אותם איראן איננה ממלאה:
1. לא הופסקה או הופחתה העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז. להפך יש האצה גדולה בכמויות ההעשרה לדרגה זו. 
2. העשרת האורניום לדרגה של 3.5 ו-5 אחוז נמשכת בקצב מלא, מבלי שניכרים סימנים להאטה או להקטנת הכמויות.
3. אין הפסקה בייצור והרכבתן של הצנטריפוגות האיראניות המתקדמות מדגם IR2m. הדבר היחיד אשר האיראנים מבצעים חלקית בסעיף זה, הוא הצבת הצנטריפוגות  באתרי ההעשרה בפורדו ובנטאנז לא באשכולות cascades, אלא כבודדות.  הסכם ז'נווה קובע כי ה- IR2mלא תוצבנה בכלל באתרי ההעשרה.
4. נמשכת ההיערכות האיראנית להעשיר אורניום לדרגה של 60 אחוז, כאשר ברקע הולכים ומתגברים הקולות באיראן הקוראים להעשיר אורניום לדרגה של 80 אחוז. איראן טוענת, כי היא זקוקה לאורניום מעושר לדרגות צבאיות כאלה, כדי להניע באמצעותו כורים של ספינות גרעיניות שהיא בונה.
5. נמשכת בקצב מלא בניית הכור המים הכבדים-הפלוטוניום באראק, מבלי שנראית כל כוונה להאט או להפסיק אותה.
6. אין שום הפסקה או האטה באתרי המחקר והפיתוח האיראניים היכן שמתבצעת עבודה על פיתוח הנשק הגרעיני האיראני. מאחר ונושאים כאלה כלל לא הוזכרו בהסכם הגרעיני, יכולה איראן להמשיך ולטעון כי היא איננה מכירה בקיום אתרים כאלה בשטחה.

 

Print Friendly, PDF & Email