איראן מציתה מלחמה חדשה. מטרות בכווית הופגזו בטילי סקאד ששוגרו מעיראק

שלושה טילי סקאד שנורו ביום ו' 26.8 לפנות בוקר, מתחום עיראק לעבר כוויית, הן יריית הפתיחה במלחמה שיזמה איראן נגד כווית, והמתבצעת באמצעות ארגון חיזבאללה העיראקי Ketaeb Hezbollah. זו הפעם הראשונה שמעיראק נורים טילי סקאד מאז הפלישה האמריקנית לעיראק ב-2003, וזו היא גם הפעם הראשונה שארגון טרור במזרח התיכון משגר טילי סקאד. הטילים התפוצצו בשטח ריק. אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי זה היה ירי אזהרה שנועד לאותת, כי אם כווית לא תפסיק מיד את בניית נמל מובראק Mubarak al-Kabir ( שמו של אחד השייחים המפורסמים בכווית), הירי הבא יהיה מכוון לאזור הנמל, כאשר הכוונה היא להורסו באמצעות ירי מסיבי של טילים שיבוא מעיראק.
כווית ריכזה כבר באמצע אוגוסט כוחות צבא גדולים על האי בובאין Bobian Island, היכן שהנמל החדש נבנה, הנמצא ממש בקצה הדרומי ביותר של השאט אל-ערב Shatt al-Arab Waterway, קרוב מאוד לנמל הנפט העיראקי בבצרה, וליד עיר הנפט האיראנית עבדאן.
הכוויתים הביאו למקום את שתי החטיבות המשוריינת מס' 6 6th Brigade, וחטיבה מס' 35 35th Companies. כוחות מיוחדים הנקראים בכווית Amoun Defense Orgnanization, יחידות הגנה אנטי אווירית המצוידות בטילי נ''מ נגד טילים, ויחדיות מודיעין, אשר הקימו על האיש תחנת התראה אלקטרונית.
כלפי חוץ הסיבה לריכוז כוחות גדול זה היא הפנייה של ממשלת עיראק לכווית להפסיק מיד לבנות את הנמל, מאחר והוא יכול לחסום את היציאה משאט-אל-ערב אל המפרץ הפרסי ובכך תחסם דרכו של הנפט העיראקי לים ולנתיבי הנפט במפרץ הפרסי.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי כדי להיענות, או לדחות את הדרישה העיראקית אין צורך בריכוז כוחות צבאיים גדולים כאלה, ולתגובה הכוויתית ישנן שתי סיבות אחרות:
1. חיזבאללה העיראקי Ketaeb Hezbollah, המופעל על ידי גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים, ואשר לוחמיו אומנו על ידי קציני חיזבאללה לבנוניים, מאיים כבר שלושה שבועות לפגוע בנמל החדש באמצעות טילי סקאד. קבוצת הטרור אומרת, כי בידיה מצוי כמעט כל מלאי טילי הסקאד, כ-250 טילים, שהיו בידי סדאם חוסיין ערב הפלישה האמריקנית לעיראק ב-2003, וכי הם במצב מבצעי מלא. 'נשגר את הטילים האלה אל נמל מובראק עד שייהרס עד היסוד', נאמר בפרסומי הקבוצה.
2. הכווייתים וגורמי מודיעין סעודיים ומערביים במפרץ בטוחים, כי מאחורי האיום הזה של חיזבאללה העיראקי, עומדת איראן. טהרן יודעת כי בנמל מובראק הולך ומוקם גם בסיס צי גדול שישמש את הציים של כווית, ארה''ב, וסעודיה, במפרץ הפרסי, והיא החליטה למנוע את הקמתו. המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי את התפקיד למנוע את הקמת בסיס הצי הטילה הצמרת האיראנית על הגנרל קאסם סוליימני, המפקד של גדודי אל קודס.
עד לירי טילי הסקאד ביום ו' 26.8, איש לא בכווית, ולא במפרץ הפרסי, ידע בוודאות אם באמת ישנם בידי חיזבאללה העיראקי טילי סקאד מבצעיים, ואם יש להם משגרים באמצעותם הם יכולים לירות אותם. אולם ביום ו' לפנות בוקר התברר כי לא רק שהאיום הוא ממשי, אלא כי איראן עברה עתה לשימוש בקבוצות טרור שיעיות עיראקיות, כדי לבצע פיגועים בנמל החדש ולמנוע את המשך בנייתו.
בשבוע שעבר הביאו האיראניים כמה מאות מפגינים, כולם חברי חיזבאללה העיראקי אל גבול עיראק –כווית שהפגינו נגד הקמת הנמל. כווית הזהירה , כי היא תגלה אפס סבלנות לכל מקרה של חציית הגבול על ידי המפגינים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות