איראן מקימה מפעל לטילים מדויקים בוואדי ג'יהנום ליד באניס הדומה למתקן הגרעיני האיראני בפורדו. 2 מפעלים מוקמים ליד הרמל בלבנון

יחידות הנדסה השייכות לחאתאם אל אנביא Khatam al-Anbiya Construction which is an Iranian engineering firm controlled by the Iranian Revolutionary Guard Corps, שהיא קונצרן הבנייה של משמרות המהפכה האיראניים עוסקות היום בקדחתנות בהקמת ארבעה מפעלים לייצור והרכבת טילים מדויקים.
שניים מהמפעלים מוקמים כ-6 ק"מ צפונית לעיר הרמל Hermel הנמצאת בצפון בקעת הלבנון. שניים נוספים מוקמים בסוריה ליד העיר באנייס Banyas במערב סוריה, וליד העיר מוסאייף Masyaf הנמצאת מזרחית לבאנייס.
שתי הערים האלה מוגנות על ידי טילי ה-S-400 הרוסיים המוצבים ומגנים על בסיס האווירי הימיימים   Humaymim Russian Air Base שליד לטקיה, ועל ידי טילי ה-S-300 הרוסיים המוצבים במוסאייף.ליד מסאייף ישנם עוד שני בסיסים של משמרות המהפכה האיראנים, וכמו כן פועלות בעיר המעבדות המרכזיות לפיתוח מערכות צבאיות של הצבא הסורי-כולל פיתוח סוגים שונים של נשק כימי,  CERS- The Syrian Scientific Studies and Research Center.
עד עתה האיראנים סיימו את בנייתם של המבנים במפעלים והם עומדים ריקים, מבלי שהובא או שהותקן כל ציוד, כנראה מחשש כי ברגע שציוד כזה יוצב בהם הוא יותקף ויושמד על ידי חיל האוויר הישראלי.
אולם עתה, עם התגברות התנועה, בימים האחרונים, של מטוסי התובלה האיראניים לביירות, קיימת אפשרות כי האיראנים החלו להעביר את הציוד הדרוש למטרה זו להתקנת במפעלי טילים אלה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי שלושה מתוך ארבעת המפעלים האיראניים דומים בצורתם למפעלי טילים דומים שהאיראנים הקימו לפני שנים בפרצ'ין חוג'יר Parchin and Khujir באיראן. אולם המפעל המוקם בוואדי ג'יהנום ליד באנייס  Wadi Jahannam near Banyas, הוא שונה בתכלית משאר שלושת המפעלים.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי המדובר בעיר תעשייתית צבאית תת קרקעית המוקמת בתוך ההרים המקיפים את הוואדי, הדומה מאוד למתקן הגרעיני התת-קרקעי האיראני הנמצא בפורדו Fordow ליד העיר קום במרכז איראן.
מאחר והמתקנים עצמם נמצאים בעומק האדמה, קשה לדעת באיזה שלב של בנייה/או סיום הבנייה הם נמצאים.
הקמת מתקן צבאי תת-קרקעי איראני בסוריה, דוגמת פורדו, 280 ק"מ בלבד מחיפה העיר הגדולה ביותר בצפון ישראל, ומהבסיס העיקרי של חיל הים הישראלי, היא אתגר צבאי חדש לישראל וגם לארצות הברית, שאניות הצי השישי שלה משתמשות בבסיס הימי בחיפה.
המתקנים נבנים על בסיס הידע הטכנולוגי שהצפון קוריאניים סיפקו לאיראנים כאשר הם בנו את פורדו.
בוואדי גיהנום מדובר לא רק במתקן בעומק האדמה המוגן מפני פצצות מיוחדות חודרות בונקרים, אלא במתקן שכמה שכבות/תקרות של בטון עבה משוריין נוצקו לתוך ההר המכסה אותו. אל המתקן עצמו מובילות מנהרות מתפתלות שבכל אחת מהן מצויים קירות משוריינים שעוביים למעלה מ-20 ס"מ שתפקידם לעצור טילים שיחדרו פנימה. כמו קיימים במתקן דלתות ההודפות גלי זעזועים, שפצצות או טילים יכולים ליצור.
ישראל לא יכולה להסכים ששני מפעלי הטילים בסוריה ושני מפעלי הטילים בלבנון יתחילו לפעול.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות