איראן מרכזת כוחות ומשתלטת על הדרכים במערב עיראק המובילות לסוריה. פועלת נגד מליציות שיעיות עיראקיות שאינן סרות למרותה

בעוד ארצות הברית וישראל דנות באפשרות פעולה נגד הכוחות האיראניים והמליציות השיעיות הפרו-איראניות בסוריה, פועל מפקד גדודי 'אל קודס' האיראניים גנרל קאסם סוליימני בעיראק להבטיח שליטה איראנית על דרכי התחבורה העיקריים מעיראק לסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי סוליימני פועל להשיג שלוש מטרות:
1.  לרכז כוחות  איראניים ושיעיים באזור אנבאר במערב עיראק שיהיו מוכנים לחצות את הגבול מעיראק לסוריה. כוחות אלה יעמדו במצב של כוננות מתמדת כך שאם תתקבל הפקודה לחצות את הגבול ולהיכנס לסוריה, הם יוכלו לבצע אותה תוך זמן קצר.
2. להשתלט על כל הדרכים המרכזיות העיראקיות המובילות לסוריה, ובייחוד על הדרך הראשית המובילה מבגדאד לרמאדי ומשם לאבו קמאל במזרח סוריה.  (ראו מפה מצורפת)
3. לטהר את כל מרכז ומערב עיראק מכוחות צבאיים הנמצאים בשטח ואשר יכולים להפריע לתנועת הכוחות האיראניים והשיעיים הפרו-איראניים לסוריה.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי הפעולות הצבאיות של קאסם סוליימני להשיג מטרות אלה החלו כבר לפני קרוב לשלושה שבועות ב-10 באוגוסט.
החל מ-10 לאוגוסט ועד ליום ראשון 19 באוגוסט אירעו באזור אגם ראזאזה Lake Razaza  הנמצא מספר קילומטרים מערבית לעיר כרבלא, (ראו מפה מצורפת), שש התפוצצויות שהרסו והעלו באש את מחסני הנשק והתחמושת של המיליציה השיעית העיראקית 'חטיבת אבו אל פדאל אל-עבאס'  the Brigade of Abu al-Fadl al-Abbas.
חטיבת שיעיית זו הוקמה על ידי איש הדת השיעי הבכיר בעיראק האייטולה הגדול סעייד עלי חוסייני סיסטאני   Sayyed Ali Hosseini Sistani, הנחשב לסמכות הדתית העליונה השיעית בעיראק, וגם בקרב אנשי דת איראניים רבים.
מיליציה זו היא הגדולה ביותר בין כל המליציות השיעיות העיראקיות, והיא בין המיליציות השיעיות העיראקיות הבודדות שאיננה מקבלת פקודות לא מטהרן ולא מהגנרל קאסם סוליימני.  
רוב כוחותיה של המיליציה הזו מרוכזים ליד  באזור אגם ראזאזה, פריסה המאפשרת להם לשלוט על הדרכים הראשיות המוליכות ממרכז עירק למערבה ומשם לסוריה.
ההנחה המודיעינית היא, כי קאסם סוליימני מנסה על ידי סדרת הפיצוצים והחבלות במתקנים הצבאיים של המיליציה השיעית הזו לנטרל את השליטה שלה באזורים האלה ולדחוק את כוחותיה דרומה מכרבלא, כדי שהם לא יפריעו לתכניתו להקים את הגשר היבשתי האיראני מעיראק לסוריה ואת ההכנות למעבר כוחות ממערב עיראק למזרח סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התפתחות זו מצביעה על האפשרות כי אם ארצות הברית וישראל יפתחו במערכה נגד כוחותיו של קאסם סוליימני בסוריה, הפעולה הזו תצטרך להתרחב גם לעבר מערב עיראק.
לכך כוונו דבריו של שר הביטחון אביגדור ליברמן שאמר, ביום ג' 21.8 בעת שביקר  בתרגיל צה"ל ברמת הגולן את הדברים הבאים:  'מדובר על תרגיל משולב של היחידות הכי טובות ומבחינת היכולת וכושר הביצוע ואין ספק שמדובר בצבא הכי טוב במזרח התיכון כולו, שלרשותו כוחות המסוגלים להגיע לכל נקודה ונקודה במזרח התיכון.'
גם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון התייחס לאפשרות כזאת כאשר אמר, ביום רביעי 22.8 במסיבת עיתונאים בירושלים, 'כי ארצות תפעל נגד איראן לא רק באמצעים כלכליים.'

Print Friendly, PDF & Email