איראן: נגיב מחוץ לגבולות איראן על חדירת מל"ט-חמקן אמריקני. נחסום את מצרי הורמוז

טהרן עשתה ביום א' 4.12, שימוש נרחב באזהרותיו של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה לישראל בסוף השבוע כי תקיפת התוכנית הגרעינית האיראנית תביא לתוצאות צבאיות שאיש איננו יכול לחזות אותן ולהעמקת המשבר הכלכלי העולמי, כאשר איימה להגיב מחוץ לגבולותיה על הפלת מלט אמריקני שחדר לתחומה. איראן גם איימה כי במקרה של הטלת אמברגו  על יצוא הנפט שלה היא תדאג לכך, כי מחיר חבית נפט יזנק ל-250 דולר. במילים אחרות, איראן תפעל לחסימת מצרי הורמוז ליצוא נפט מסעודיה וממדינות המפרץ הפרסי.
ביום ו' 2.12, אמר שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, כי הפרעה איראנית לנתיבי המסחר במפרץ הפרסי, כלומר לייצוא הנפט, תהייה קו אדום עבור ארה''ב.
ביום א' בצהרים הודיע צבא איראן,  כי הפיל מזלט-חמקן אמריקני מדגם RQ-170, מעל מזרח איראן. מקורות איראניים אחרים בטהרן מסרו, כי המלט הופל מעל המתקן הגרעיני התת-קרקעי פורדו Fordo הנמצא ליד העיר קום. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי במתקן בפורדו מצוי מערך הצנטריפוגות האיראניות המעשירות את האורניום לדרגות של 20 אחוז, ואף לדרגה של 60 אחוז. מלטים אמריקנים מדגם RQ-170 אינם חמושים, אולם הם מצוידים בציוד העיקוב המודיעיני המתקדם ביותר, המסוגל לעקוב גם אחר מערכות נשק גרעיני.
סוכנויות הידיעות האיראניות השונות צטטו קצינים בכירים איראניים אשר אמרו, כי איראן תגיב על חדירת המלט האמריקני מחוץ לגבולות איראן. הקצינים לא ציינו היכן תגובה כזו תתרחש.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מלטים אמריקנים מופעלים עתה בחמש מדינות מסביב לאיראן: עיראק, סעודיה, כווית, עומן וטורקיה. 
אפשר וצריך להניח, כי אם אכן תגובה איראנית כזו תבוא, היא תהייה קשורה באירועים בסוריה במטרה להוכיח כי טהרן לא רק מגינה על האינטרסים שלה, אלה גם על האינטרסים של בעלי בריתה במזרח התיכון. זו הסיבה מדוע גורמים צבאיים ומודיעיניים במזרח התיכון סבורים, כי איראן יכולה לנסות ולפגוע במלטים האמריקנים הפועלים מטורקיה.
פעולה איראנית כזו יכולה לשמש אות אזהרה איראני לטורקיה שלא להתערב צבאית במתרחש בסוריה. המנהיגות הטורקית, החל מהנשיא עבדאללה גול, ראש הממשלה טאייפ ארדואן, ושר החוץ הטורקי אחמט דוואטלו, אמרו כמה פעמים בשבוע האחרון, כי אפסה הסובלנות הטורקית כלפי המתרחש בסוריה, ומקורות טורקיים החלו לדבר שוב על כניסת צבא טורקיה  לצפון סוריה כדי להקים שם אזורי חיץ  שיאפשרו למורדים ולפליטים סוריים לסגת לשם ולשהות שם תחת הגנה צבאית טורקית.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו כי איראן יכולה גם לנסות לפגוע באמצעות חיזבאללה מלבנון במטוסים ומלטים ישראליים, הטסים במרחב האווירי הלבנוני.    
דובר משרד החוץ האיראני רחים מאמאנפאראסט Ramin Mehmanparast, אמר ביום א', כי אם ארצות הברית והמערב יטילו אמברגו נפט על ייצוא הנפט מאיראן, מחיר הנפט יזנק ל-250 דולר החבית. ציטוט המקור: As soon as such an issue is raised seriously the oil price would soar to above $250 a barrel. במילים אחרות, אם ארצות הברית ומדיניות נאט''ו תטלנה מצור ימי על נמלי הנפט איראן וימנעו ייצוא נפט ממנה בכוונה למוטט את כלכלתה,  תפעל איראן להטיל מצור נגדי על נמלי הנפט  של סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי, ולחסימת מצרי הורמוז. פעולות צבאיות בהיקף כזה במפרץ הפרסי, יכולות להביא מיד להכפלת ואפילו להשלשת מחירי הנפט העולמיים. 
 

Print Friendly, PDF & Email