איראן נכשלה בשיגור לוויין שני לחלל. איראן נכשלה גם בהרכבת מערכות הכוונה מדויקות לטילים הבליסטיים ארוכי הטווח חוראמשהאר 2

נראה כי המהלכים הצבאיים האיראניים, הקשורים באירועים המציינים 40 שנה למהפכה השיעית באיראן, הגיעו ביום ד' 6.2 לקיצם, כאשר איראן נכשלה בשיגור לוויין שני  לחלל מבסיס החלל המרכזי שלה על שם האימם חומייני Imam Khomeini Space, הנמצא במרכז איראן.
מקורות אמריקנים מסרו, כי צילומי לוויין מראים כי אכן בוצע שיגור של טיל מהבסיס, לאחר כמה ימים של הכנות, אולם מאחר ואיראן שומרת על שתיקה מוחלטת בנושא ואיננה מפרסת דבר על השיגור, סימן שהשיגור נכשל.
עוד מוסרים המקורות, כי בעוד שבשיגור הראשון שנכשל, ב-15 לינואר, האיראנים השתמשו בטיל  הבליסטי לטווח ארוך מדגם  'סימורג' Simorgh, הפעם הם השתמשו בטיל קטן יותר מדגם 'סאפיר' Safir.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי גם ההודעה האיראנית מיום ב' 4.2, לפיה איראן חימשה את הטילים הבליסטיים ארוכי הטווח שלה מדגם 'חוראמשהאר'  Khorramshahr missiles, להם יש טווח של 2,000 ק"מ, בראשי חץ שמשקלם 2 טונות בעלי מערכות הכוונה מדויקות מתוצרת  איראן  home-made guided warheads, וכי עתה לאחר שדרוגם טילים אלה נקראים  חוראמשהאר  Khorramshahr 2, מוטלת בספק.
אין ספק כי האיראנים עובדים על פיתוח מערכת הכוונה כזו, אולם בינתיים בשלב זה אין כל הוכחות מודיעיניות שתצבענה על התפתחות כזו.
לא כל הניסיונות האיראניים להציג מערכות נשק חדשות נכשלו.
שיגור טיל השיוט האיראני החדש 'חובייזה'  Hoveizeh שהוא ממשפחת טילי 'סומאר' Soumar, שהטווח שלו 1,350 ק"מ ב-2.2, הייתה הצלחה, למרות שלאחר בדיקה של סרטי הצילום שהאיראנים צילמו תוך כדי שיגור הטיל, שחלק מהם כבר הגיעו למערב, אפשר להבחין בבירור כי יש לאיראנים בעיות הקשורות במנוע של הטיל.
צריך לזכור כי הטיל 'חובייזה'  Hoveizeh, הוא למעשה העתק של הטיל הרוסי-אוקראיני Kh-55 המסוגל לשאת ראשי חץ גרעיניים, ואשר הוברח לאיראן עוד לפני 18 שנה ב-2001.
הטיל במקורו נועד להיות משוגר ממטוסים, וכפי הנראה היו ועדיין יש לאיראנים בעיות טכניות להפעיל אותו כטיל קרקע-קרקע.

Print Friendly, PDF & Email