איראן נמצאת בעיצומו של מבצע Labeik-1, שמטרתו לשדרג את הרקטות הארטילריות של חיזבאללה ולהפכן לרקטות מדויקות

ביום חמישי בשבוע שעבר 3.10, המריא מהאזור הצבאי של נמל התעופה בטהרן מטוס תובלה צבאי סורי מדגם איליושין a Syrian Il-76 transport plane בדרכו לסוריה. לאחר כמה שעות טיסה המטוס נחת בבסיס האוויר הסוריT-4 , המוכר גם בשם טייאס Tiyas Military Airbase, ליד חומס. בשדה תעופה סורי זה יש נוכחות לחיל האוויר הרוסי ולזרוע האווירית של 'גדודי אל קודס' האיראניים.
איש לא ניגש אל המטוס שעמד חונה על המסלול, עד שעות הערב המאוחרות. כאשר החשכה ירדה המריא המטוס לכיוון דרום-מערב, כאשר לאחר זמן קצר הוא נוחת בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות.  
על מסלול הנחיתה חיכו למטוס טור של משאיות וצוותים המיומנים בפירוק מהיר של מטוסים ופירקו ממנו ארגזים בגדלים שונים שהמטוס הביא אתו מטהרן.
זה לא היה המטוס הצבאי הסורי היחידי שעשה בימים האחרונים את דרכו מטהרן לביירות, כשהוא מבצע נחיתת ביניים בבסיס הסורי T-4. מדובר לפחות בשלושה ארבעה מטוסים סוריים כאלה שטסו במסלול הזה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בכך הגיע לשיאו המבצע האיראני החשאי הנושא את שם הקוד Labeik-1.
מטרתו של מבצע זה הוא להביא ללבנון ציוד איראני מיוחד שבאמצעותו אפשר לשדרג את הרקטות ארוכות הטווח הנמצאות בידי חיזבאללה, לרקטות המסוגלות לפגוע בדייקנות של כמה מטרים מהמטרה.
המקורות שלנו מציינים, כי עד עכשיו האיראניים פעלו להקנות יכולות ניווט ופגיעה מדויקת לטילים הבליסטיים הנמצאים בידי החיזבאללה כמו 'פתח-110' ו'זילזאל 5', אולם במבצע Labeik-1 הם החלו במהלך להקנות יכולות אלה לרקטות הארטילריות ארוכות הטווח שבידי חיזבאללה The Naze'at 6-H and Naze'at 10-H, להן יש טווח של 100 עד 150 ק"מ.
הרכבת הציוד האיראני החדש על הרקטות האלה הופך אותן למעשה לטילים בליסטיים מדויקים לטווחים קצרים המאיימים על כל הערים והמתקנים האסטרטגיים הישראליים הנמצאים בצפון עד לאזורי זיכרון יעקוב וחדרה במרכז.

המקורות שלנו מציינים, כי היום אנו כבר יודעים כי מתקפת המל"טים שצה"ל ביצע ברחוב מוועוואד Mouawad street  ברובע דאחייה בדרום ביירות לפני חודש וחצי ב-25 לאוגוסט, לא רק שלא הביאה להפסקה במבצע האיראני לשדרוג הטילים הבליסטיים של חיזבאללה, מאמץ שלא נפסק, אלא למעשה גרמה להרחבת המאמץ האיראני משדרוג הטילים לשדרוג הרקטות הארטילריות הנמצאות בידי חיזבאללה.
אחת הסיבות מדוע האיראניים וחיזבאללה משתמשים כעת במטוסי תובלה צבאיים סוריים לשם העברת 'תיקי השדרוג' upgradin kits  לביירות, ומדוע מטוסים אלה נוחתים בבסיס T-4, כנראה קשורה בהערכה האיראנית-סורית, לפיה חיל האוויר הרוסי הפועל מבסיס חמיימים Hmeimim  ליד לטקיה, וסוללות טילי ה-S-300 וה-S-400 המוצבות בו לא יאפשרו למטוסי חיל האוויר הישראלי ליירט את המטוסים הסוריים האלה. זאת במסגרת 'ההבנות השקטות' הקיימות בין רוסיה לישראל, לפיהן על צה"ל להימנע מלפגוע במטרות של משטר בשאר אסד.  

Print Friendly, PDF & Email