איראן נערכת בניגוד להסכמי ווינה ולהחלטות מועצת הביטחון לבצע שיגורים של טילים בליסטיים ארוכי טווח

לשכת מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, הממסד הדתי האיראני, ומפקדת משמרות המהפכה, בראשותו של הגנרל עלי ג'פערי השיקו, ביום א' 2.8, מסע ציבורי מאורגן ומתוכנן היטב, לקראת שבירת ההסכמים הגרעיניים שנחתמו בווינה, והנספח בהחלטת מועצת הביטחון מס' 2231 העוסק בטילים הבליסטיים האיראניים ארוכי הטווח.
סטודנטים מתשע אוניברסיטאות בטהרן, וסטודנטים במכללות הדתיות של הבירה הדתית של איראן-קום Qom, שלחו בנפרד מכתבים אל ראש המטות המזוינים של צבאות איראן הגנרל חסן פירוזאבאדי  Chief of Staff of the Iranian Armed Forces Major General Hassan Firouzabadi, ובו הם דורשים ממנו להכין ולבצע בדחיפות שורת תרגילים בהם ישוגרו טילים בליסטיים איראניים לטווח ארוך.
במכתבים נאמר, כי יש לערוך שיגורים אלה מיד, כדי להפגין-להוכיח, כי לנספח בהסכמי ווינה ומועצת הביטחון הקורא להגבלת יכולותיה של איראן בתחום הטילים הבליסטיים  אין תוקף ואיראן איננה מכירה בו.
המכתבים אומרים,כי חייבים להדגיש את הצורך בשמירת יכולותיה ההגנתיות של איראן, וכי חייבים להבטיח את המשך פיתוחה של יכולות הטילים הבליסטיים של איראן.
ציטוט המקור: …underlined the necessity for protecting the country's defense capabilities and ensuring continued development of Iran's ballistic missile capability.
'שיגור טילים בליסטיים כאלה' נאמר במכתבי הסטודנטים להם השפעה גדולה על דעת הקהל האיראנית, 'ירתיעו את הקונגרס האמריקני והכנסת הישראלית, ואת  שכירי החרב שלהם, שהם המשטרים הכופרים (מדינות המפרץ ובראשן סעודיה) מהרעיון-המחשבה להנחית מכות (צבאיות) עתידיות על הרפובליקה המוסלמית'. Firing the ballistic missiles in military drills would discourage the US Congress, the Israeli Knesset and their regional Takfiri mercenaries from future strikes against the Islamic Republic.
הנספח בהסכמי ווינה שאומץ על ידי מועצת הביטחון, ונחתם של ידי שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, קובע את הדברים הבאים: 'איראן נדרשת לא לקיים שום פעילות הקשורה בטילים הבליסטיים, אשר תוכננו להיות מסוגלים לשאת נשק גרעיני'. (דברים אלה מתייחסים-) לשיגורים  בהם ייעשה שימוש בטכנולוגיה של טילים בליסטיים, עד לאחר שתעבורנה שמונה שנים אחר אישור החוזים הגרעיניים JCPOA שהושגו בווינה.
ציטוט הסעיף המקורי: "Iran is called upon not to undertake any activity related to ballistic missiles designed to be capable of delivering nuclear weapons, including launches using such ballistic missile technology, until the date eight years after the JCPOA Adoption Day."
איראן טענה עוד בזמן המו''מ בווינה ולאחריו, כי הסעיף הזה איננו מחייב אותה משום שאף אחד מהטילים הבליסטיים שלה איננו מיועד לשאת נשק גרעיני. לכן מזווית הראייה שלה מדובר בסעיף ריק מתוכן שאיננו מעניינה.  כמה רגעים לאחר אישור החלטה מס' 2231 על ידי מועצת הביטחון ב-20 ביולי, פרסם משרד החוץ האיראני הודעה החוזרת ומדגישה , 'כי תוכנית  הטילים הבליסטיים (האיראניים)  והיכולות שלה איננה נגישה ואיננה מוגבלת בשום צורה'.  
…ensured that the country's ballistic missile program and capability is untouched and unrestricted by Resolution 2231.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי המהלך האיראני הזה איננו מקרי והוא בא יומיים לפני ששר החוץ האמריקני גון קארי ייפגש ביום ב' 3.8 בדוחה בירת קטאר, עם שרי החוץ של מדינות המפרץ  המאוגדת בארגון ההגנה האזורי ה-GCC, כדי לשכנעם כי ההסכם הגרעיני בין ארה"ב ואיראן 'רק ישפר את מצבם הביטחוני'.
קארי אמר ביום א' 2.8 בקהיר, את הדברים הבאים: 'לא יכולה להיות (באורח אבסולוטי) שום שאלה, שאם ההסכם עם איראן ייושם במלואו, הוא יהפוך את מצרים ואת כל מדינות האזור לבטוחות יותר.'   
There can be absolutely no question that if the [Iran deal] is fully implemented, it will make Egypt and all the countries of this region safer.
הניסויים שאיראן תערוך בקרוב בטילים הבליסטיים שלה, מפריכים את דבריו וטענותיו של ג'ון קארי. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות