איראן נערכת להגברת העשרת אורניום לדרגה צבאית של 20 אחוז. מציבה צנטריפוגות חדשות במתקן הגרעיני בפורדו

בעוד שחוגים במערב, בייחוד בארה''ב, מדווחים כי ממשל הנשיא אובמה הסכים במגעים החשאיים והישירים שהוא מנהל עם איראן, כי איראן תוכל להמשיך בהעשרה בלתי מוגבלת של אורניום עד לדרגה  של 5 אחוז, בתנאי שהאיראנים יפסיקו את העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז, שהיא דרגה צבאית, מוסרים ביום ה' 17.5 גורמים דיפלומטיים מערביים, כי האיראנים נערכים להגדלת כמויות האורניום הצבאיות האלה.
מקורות המערביים מוסרים, כי איראן העבירה בימים האחרונים למתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו אשכולות נוספים של צנטריפוגות מתקדמות, וכי טכנאים איראנים עוסקים עתה בהצבתן ובהתקנתן לקראת השתלבותן במערך העשרת האורנים הפועל במקום. כל כ-800 הצנטריפוגות הפועלות עתה בפורדו, מעשירות אורניום לדרגה צבאית של 20 אחוז.

בתחילת השנה אמר נשיא איראן אחמדינז'אד כי בכוונת איראן להפעיל בקרוב עוד 3,000 צנטריפוגות נוספות במתקן התת-קרקעי. אחמדינז'אד ציין כי המטרה האיראנית הסופית היא להציב באתר בפורדו כ- 9,000 צנטריפוגות. במילים אחרות, מערך העשרת האורניום האיראני יהפוך כולו למערך שמפיק אורניום מעושר ל-20 אחוז.
כבר עכשיו נמצאים בידיהם של האיראניים למעלה מ-110 ק''ג של אורניום מעושר ל-20 אחוז, דבר המאפשר להרכיב כמה פצצות גרעיניות. הכפלת או השלשלת כמויות האורניום המעושר לדרגה הצבאית תאפשר לאיראן  להגדיל במהירות את המאגר שלה של פצצות וראשי חץ גרעיניים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הצבת הצנטריפוגות החדשות במתקן בפורדו, היא מכה איראנית מכוונת מזלזלת בנשיא ארה''ב באראק אובמה, אשר קבע כי אחד ממטרותיו העיקריות של המו''מ החשאי הישיר בין ארה''ב ואיראן תהייה להביא להפסקת העשרת האורניום האיראני לדרגה של 20 אחוז, וכל פעילות גרעינית אחרת במתקן בפורדו.
המקורות האיראנים שלנו מוסרים, כי האיראנים אף פעם לא הסכימו לדרישותיו אלה של אובמה, אולם הייתה קיימת הסכמה בשתיקה בין מנהלי המו''מ האמריקנים והאיראנים כי כל זמן שהמו''מ מתנהל, לא ישונה המצב בפורדו. עתה, מסתבר כי האיראנים לא עמדו בהבטחתם לאובמה, וכי הוספת הצנטריפוגות החדשות לפורדו מהווה שינוי משמעותיו במערך הייצור הגרעיני שם.
במילים אחרות, באמצעות המו''מ החשאי-ישיר עם ארה''ב השיגה איראן בעקיפין  הסכמה אמריקנית להמשך של העשרת האורניום לא רק לדרגה של 5 אחוז, אלא לדרגה צבאית של 20 אחוז, לתקופת המו''מ.
עתה מנסים האיראנים, באמצעות הצבת הצנטריפוגות החדשות, להפוך את ההסכמה האמריקנית המוגבלת הזו, להכרה אמריקנית כוללת. במילים אחרות, טהרן פועלת עתה להשיג במו''מ הכרה אמריקנית בהיותה מעצמה גרעינית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי צריך לשים לב לדרך ולשיטת המו''מ האיראנית.
האיראנים מכנים בעצמם בפרסומיהם בשבוע האחרון את השיטה הזו  'כצעד אחר צעד step after step, לקראת השגת המטרה'.
אישים וכלי תקשורת איראנים הציגו השבוע את הסכמת ארה''ב והמעצמות כי היא תוכל להעשיר אורניום ללא הגבלה (לדרגה של 5 אחוז), כהישג הגדול של איראן לאחר מאמץ אדיר שהושקע בשנים האחרונות, כאשר הם מבטיחים כי שיטת הצעד אחר הצעד, תביא בעתיד לאיראן הישגים נוספים. בפרסומים אלה מאותתת איראן כי היא איננה מסתפקת בכך כי עתה מותר לה להעשיר אורניום ללא הגבלה. עכשיו יש לה דרישות חדשות. 
כבר בגיליון האחרון של השבועון דבקה-נט-וויקלי  DNW מס' 540, שיצא לאור ב-11 למאי, דיווחו המקורות שלנו, כי מנהיג איראן האייטוללה חאמנאי הודיע לאובמה סופית, כי בכל הסדר שהוא, כלומר גם באם בגלל זה לא יושג הסדר, הוא לא יהיה מוכן לסגור את המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו. חאמנאי הודיע לאובמה איראן מוכנה לחתום ולקיים את כל הנאמר בפרוטוקול הנוסף של ההסכם למניעת הפצת הנשק הגרעיניadditional protocol of the NPT agreements . טהרן תהייה מוכנה להרחיב בצורה משמעותית את ביקורות פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA במתקני האתר, ולהתיר שם הצבת מצלמות וציוד עיקוב גרעיני אחר בחלקי האתר השונים, אולם זאת רק תמורת התחלת הסרת הסנקציות הכלכליות מעל איראן. המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים כי האמריקנים עדיין לא ענו לשדר החדש של חמאנאי.
התפתחויות אלה הן הסיבה לדברים שהשמיע ביום ה' 17.5 שר הביטחון אהוד ברק הנמצא בארה''ב בראיון ברשת CNN, כאשר הזהיר, כי המו''מ בין המעצמות ואיראן יכול להסתיים בהסכם אשר 'יאפשר לאיראן לרמות את העולם ולהתקדם בתוכנית הגרעינית שלה'. ציטוט המקור: negotiations between Iran and the Western powers will result in agreements that will allow Tehran to deceive the world and advance her nuclear program.
Barak added that Israel is concerned that Iran would not be contained.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ברק לא ציין כיצד ישראל תגיב ותפעל בהתפתחות כזו, למרות שהתפתחות זו מתרחשת כבר מול עיננו. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות