איראן נערכת להגיב צבאית במזה"ת על הסנקציות האמריקניות. בתרגיל האווירי 'דגל כחול לבן' מאותת צה"ל שהוא נערך לתגובה נגדית

 שר החוץ האמריקני מייק פומפיו הביע, ביום א' 4.11, את ביטחונו, כי הסנקציות האמריקניות על איראן יאלצו לבסוף את מנהיגיה לקבל את התנאים שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מנסה להכתיב להם. כלומר-להכניס שינויים בהסכם הגרעין שנחתם רק לפני שלוש שנים ב-2015 בין שש המעצמות ואיראן, לקבל עליה הגבלות בייצור ופיתוח טילים, להפסיק את פעולות הטרור שלה במדינות אחרות, ( פומפיו הזכיר את דנמרק), ונסיגת כוחות איראן ממדינות המזרח התיכון, בהן היא מעורבת, כמו סוריה, לבנון, ותימן, חזרה לתוך גבולותיה.
פומפיו סירב להתרשם משאלות שהופנו אליו ואשר עסקו בעובדה, כי ארצות הברית יוצאת למסע הסנקציות האלה שבמרכזן אמברגו על ייצוא הנפט ומערכת הבנקאות האיראנית, כאשר היא לבדה במערכה הזאת, בעוד שמדינות כמו סין, רוסיה, ומדינות האיחוד האירופאי, ינסו לעזור לאיראן להתגבר על הסנקציות האמריקניות האלה.
מדובר בחזית עולמית ראשונה מסוגה שהוקמה במטרה לשבור את מדיניותו האיראנית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.
פומפיו ואפשר להניח כי גם מנהיגי מדינות אלה עם כל כוחם הכלכלי-פיננסי, יודעים היטב, כי עד כמה שהם יצליחו לעזור לאיראן לעקוף את הסנקציות האלה, מדובר בעזרה שולית בלבד שלא תצליח לבטל את עוצמתן הדורסנית של הסנקציות האמריקניות. 
מנהיגים ומדינות אלה לא יוכלו להתמודד עם העוצמה הכללית-פיננסית וגם לא עם העוצמה הצבאית של ארצות הברית. חברות גדולות ובנקים מרכזיים במדינות אלה לא יקריבו את יחסיהן-קשריהן עם המערכת הכלכלית-פיננסית האמריקנית למען הגשת עזרה לאיראן.
טהרן לא יכולה להחליף את וושינגטון עבורן ועבור כלכלותיהן.
ההנהגה האיראנית מבינה זאת היטב, ואיננה משלה את עצמה, כי אלה שרוצים לפגוע בנשיא טראמפ ובמדיניותו באמת יעזרו לה.
זו הסיבה מדוע נשיא איראן חסן רוחאני הלך לסקור ביום א',  כיצד התעשייה הצבאית האיראנית משיקה את קו הייצור של מטוס הקרב החדש האיראני מתוצרת עצמית קוסוואר Kowsar . במקביל, טהרן גייסה את שורת המפקדים הצבאיים שלה החל ממפקד משמרות המהפכה הגנרל מוחמד עלי ג'פערי, וכלה בגנרל קאסם סוליימני, לומר שאף אחד לא יעז לאיים צבאית על איראן, מאחר והיא ערוכה להביס את כוחות צבא ארצות הברית במזרח התיכון. קאסם סוליימני תיאר אותם  'ככוחות כמיושנים' שאינם מסוגלים לפעול.

במילים אחרות, איראן מאותת שהתגובה שלה לסנקציות תהייה צבאית. ככל שהסנקציות יוחמרו ויכאיבו לה, תעלה איראן את רף התגובה הצבאית שלה, נגד ארצות הברית ובעלות בריתה באזור.
גם ההנהגות המדיניות והצבאיות הישראליות מעריכות, כי במוקדם או מאוחר, עד סוף שנה זו, איראן תגיב צבאית על הסנקציות האמריקניות. אחת המטרות של פעולה איראנית כזו, ישירה או עקיפה,  שיכולה לבוא באמצעות חיזבאללה או מליציות שיעיות עיראקיות, יכולה להיות ישראל.
מטרות נוספות יכולות להיות  סעודיה ו/או איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, וייצוא הנפט שלהן.
זו הסיבה, מדוע צה"ל הקדיש את רוב חודש אוקטובר לסדרה של תרגילים צבאיים שחיל האוויר והכוחות המיוחדים של צה"ל ביצעו בארצות חוץ בתנאים הדומים לזירה האיראנית.
המדובר בתרגיל האווירי הגדול שנערך באוקראינה 'שמיים נקיים' Clear Sky, שם השתתפו טייסות מטוסי F-15 ישראליים, ובתרגיל הצבאי שנערך בשבוע שעבר בהרי טרודוס  Troodos mountains, במרכז קפריסין המתנשאים לגובה של כ-1,950 מטר, שם התאמנו הכוחות המיוחדים הישראליים בלוחמה הררית בשטחים הדומים לאזורי ההרים במרכז איראן.
באזורים אלה באיראן ממוקמים כמה ממתקני הגרעין וטילים המרכזיים האיראניים.
ביום א' 4.11,  פתח חיל האוויר הישראלי בתמרון פתע- 'דגל כחול לבן'  בו יערוך חיל האוויר טיסות נגד איומים  אוויריים, שיבחנו את עליונות חיל האוויר מול התקפות של מטוסי אויב.
התקפות מטוסי אויב על ישראל, כולל מל"טים חמקנים, יכולות לבוא רק מגורם אחד-איראן.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות