איראן נערכת לחידוש העשרת האורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו, אותו ארצות הברית וישראל יתקשו לתקוף

לאחר שביום שלישי 12.6, נשיא איראן חסן רוחאני רמז לנשיא צרפת עמנואל מקרון, כאשר שוחחו בטלפון, כי איראן עומדת לפרוש מהסכם הגרעין, הודיעה הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, יום לאחר מכן, ביום ד' 13.6, כי בהתפתחות כזו איראן תתחיל להעשיר אורניום במתקן התת-קרקעי שלה בפורדו Fordow שליד קום במרכז איראן, וכי תביא למתקן העשרת האורניום בנטאנז ציוד חדש משוכלל.
במתקן הגרעיני בפורדו מוצבות  8,000 סרכזות-צנטריפוגות מתקדמות,  המסוגלות להעשיר תוך זמן קצר יחסית כמויות גדולות של אורניום לדרגה של למעלה מ-20 אחוז, הנחשבת כדרגה צבאית הדרושה לייצור נשק גרעיני.
ההודעה נמסרה על ידי הדובר של הוועדה לאנרגיה גרעינית איראנית בארהוז קאמאלבאדני  Behrouz Kamalvandi  שאמר, כי העשרת האורניום תתחיל מיד לאחר שתתקבל על  כך הוראה מהנהיג העליון של איראן האיטוללה עלי חמנאי. ההערכה היא כי 'הציוד המתקדם' אשר יגיע למתקן העשרה בנטאנז, תהיינה סרכזות מתקדמות מהדגמים IR6.
ארבע סיבות עיקריות לפרסום ההודעה האיראנית הזו:
1. טהרן רוצה להפגין, כי לוועידת הפסגה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און בסינגפור, בה התחייבה פיונגיאנג להתפרק מהנשק וממתקני הגרעין שלה,   לא הייתה ולא תהייה כל השפעה על התוכנית הגרעינית האיראנית.
2. תשובה לנשיא טראמפ שאמר ביום שלישי בסינגפור לאחר חתימת ההסכם עם שליט צפון קוריאה, כי משהו מתרחש בהנהגה האיראנית והוא מקווה שהיא תסיק לקחים מהתפתחויות האחרונות באסיה. ההנהגה האיראנית רוצה להפגין כי היא ממשיכה להיות נחושה במטרה המרכזית שלה, אשר ההסכם הגרעיני בינה למעצמות שנחתם ב-2015 מאשר והיא, המשך פעולתה של תכנית גרעינית איראנית פעילה.
3. שיחת הטלפון של הנשיא רוחאני אל מקרון, ופרסום ההודעה על ההכנות שאיראן עורכת לקראת חידוש העשרת האורניום מצביעות על כך שההנהגה האיראנית קיבלה החלטה סופית מה תהייה מדיניותה כלפי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. היא תתעלם ממנו. תפרוש מהסכם הגרעין, ותחדש את העשרת האורניום.
4. בחירת המתקן התת-קרקעי בפורדו היא חלק מהמדיניות האיראנית הזו. המתקן הבנוי בעומק האדמה בצלע של הר היא מטרה קשה מאוד לפגיעה צבאית גם ממטוסים או מטילים. למתקן מערכת מנהרות ארוכה ומפותלת שנבנו בצורה המבטיחה שגם אם חלקן ייפגעו, שאר המנהרות, לפחות 10 במספר, ימשיכו לתפקד ולפעול והעבודה בתוך מפעל העשרה עצמו לא תופרע.  לאחר שבשנת 2012 בוצעה חבלה בקווי המתח הגבוה שסיפקו חשמל למתקן הגרעיני, הותקנה לידו תחנת כוח תת-קרקעית המספקת למתקן את אספקת החשמל לה הוא זקוק מבלי להיות תלוי בגורמים מבחוץ,
אפשר וצריך להניח, כי על אף כל הקשיים האלה ארצות הברית וישראל הכינו כבר תכניות מבצעיות מפורטות כיצד לתקוף את המתקן.  

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “איראן נערכת לחידוש העשרת האורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו, אותו ארצות הברית וישראל יתקשו לתקוף

 • יונ 13, 2018 @ 20:25 at 20:25
  Permalink

  אם וכאשר תתרחש התקיפה האתר יחוסל עד היסוד, לפאנטים הפרסים היגיון שונה מאשר לצפון קוריאנים, הליכה להסדר חדש הוא השפלה ותבוסה ומכאן שהכל הוא עניין של זמן. במלחמה כמו במלחמה אין דבר כזה העדר פיתרון.

 • יונ 13, 2018 @ 21:39 at 21:39
  Permalink

  לא ברור לי על סמך מה אתם קובעים שלא ניתן לתקוף את המתקן הסודי הזה. יש להניח שארה"ב יודעת להתמודד גם עם מתקן כזה. דרך אגב, אפשר לפעול גם בצורות עקיפות, על ידי השמדת המרחב מסביב למתקן עצמו. אפשר לפגוע באנשים המפעילים אותו וכיו"ב.

 • יונ 13, 2018 @ 21:43 at 21:43
  Permalink

  הכי חשוב שהם חושבים שהם חכמים . תנו להם . וחיל האוויר יראה להם. מה הוא יודע.

 • יונ 13, 2018 @ 22:34 at 22:34
  Permalink

  פצצת געינית טקטית משמידה את כל האזור….שריק מבני אדם ככה שיותר קל ממה שחושבים

  • יונ 14, 2018 @ 22:53 at 22:53
   Permalink

   מה שאתה אומר נכון לגבי מתקנים חפורים תת קרקע כשאין מנהרה המעבירה אל פנים המתקן והיא ארוכה וממוגנת במספיק דלתות בלתי חדירות אנרגיה …

   ודי בזה …

   אבל המחשבה שלך נכונה ….
   רק השאלה היא כמותית …

   תניח שראשונה יוצרת מכתש
   שנייה מעמיקה אותו והודפת דלתות ומאידך מוסיפה נשורת גרעינית והופכת את האתר בלתי כשיר ל 35 שנה לפחות בשלישית האתר אמור לההרס עד היסוד …

   אבל יש פטנטים אחרים הרבה יותר מעניינים טכנולוגית איך למוטט מבנה … גם אם הוא מוגן היטב …

   • יונ 18, 2018 @ 9:16 at 9:16
    Permalink

    אפשר גם לירות עליהם שלוש נקודות
    זה כבר יעשה את העבודה

 • יונ 13, 2018 @ 23:05 at 23:05
  Permalink

  אין צורך לתקוף אל כל האתר, אלא רק את דרכי הגישה אליו, אחרי שיזוהו בוודאות נקודות הכניסה אל מתחת לאדמה. את התקיפה יש לבצע באופן כזה לשיקומן יארך חודשים ארוכים ולכן יהפוך ללא כדאי (חשופות להתקפות נוספות).

 • יונ 14, 2018 @ 4:21 at 4:21
  Permalink

  כנראה שהאיראנים לא שמעו על מואב מפצחת הבונקרים

 • יונ 14, 2018 @ 18:27 at 18:27
  Permalink

  חוץ מפצצת אטום טקטית יש גם פצצה אלקטרומגנטית….אבל בל נשכח שהצהרות הרהב האירניות יפהכו מהר מאד להתקפלות ברגע שאכן נושאות מטוסים יתקרבו לאזור…הם יעדיפו את שימור השלטון שלהם מאשר פצצת אטום…

 • יונ 15, 2018 @ 8:39 at 8:39
  Permalink

  ארה"ב יכולה הכל. בשעת הצורך היא יכולה להחליף אפילו את האל עצמו. אבל אם היא תפגע במפעל העשרת אורניום פעיל, היא תגרום לזיהום רדיואקטיבי של חצי כדור הארץ. עדיין לא ניקו את תוצאות הירושימה, נגסאקי, צ'רנוביל, ופוקושימה. להוסיף עד אחד, לרשימה הזאת? לא תודה.

  • יונ 27, 2018 @ 17:03 at 17:03
   Permalink

   להיפך, פגיעה במיתקן קבור טוב תמנע נשורת רדיואקטיבית.
   קרינה רדיואקטיבית יש גם בליבת כדור הארץ אבל היא לא מזיקה כמעט, רק רדון במקלטים.

 • יונ 28, 2018 @ 17:54 at 17:54
  Permalink

  עוּרוּ יְשֵׁנִים מִתַּרְדֵּמַתְכֶם,

  – עַם יִשְׂרָאֵל זָקוּק לְהִינָצֵל מֵהַמַּבּוּל הַנּוֹרָא!

  – וְזֹאת אֶפְשָׁר רַק עַל יְדֵי

  – תֵּיבַת נֹחַ – שֶׁהוּא "הַזוֹהַר הַקָּדוֹשׁ"

  אַל תַגִּידוּ לֹא יָדַעְנוּ! – אַל תַּגִּידוּ לֹא יָכֹלְנוּ!

  א) סֵפֶר הַזֹּהַר הוּא כְּתֵבַת נֹחַ שֶׁנִּתְכַּנְּסוּ בָּהּ שְׁנַיִם מֵעִיר וְשֶׁבַע מִמַּלְכוּתָא.

  וְהַמַשְׂכִּילִים יַזְהִירוּ כְּזֹהַר הָרָקִיעַ. אִלֵּין אִינּוּן דְּקָא מִשְׁתַּדְּלִין בְּזֹהַר דָּא, דְּאִקְרֵי סֵפֶר הַזֹּהַר, דְּאִיהוּ כְּתֵיבַת נֹחַ, דְּמִתְכַּנְּשִׁין בָּהּ שְׁנַיִם מֵעִיר, וְשֶׁבַע מִמַּלְכוּתָא. וּלְזִמְנִין אֶחָד מֵעִיר, וּשְׁנַיִם מִמִּשְׁפָּחָה. דִּבְהוֹן יִתְקָיֵּים (שְׁמוֹת א) כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְּאוֹרָה תַּשְׁלִיכוּהוּ. וְדָא אוֹרָה דְּסִפְרָא דָּא. (זֹהַר חֵלֶק ג' דַּף קנ"ג: בְּרַעְיָא מְהֵימְנָא)

  ב) הַגְּאֻלָּה הָעֲתִידָה לֹא תִּהְיֶה עַד שֶׁיִּזְכּוּ לְתוֹסֶפֶת הַקְּדֻשָּׁה הַזּוֹ, וְאַשְׁרֵי הַזּוֹכֶה בָּהּ"

  דברי הַשְּׁלָ"ה הַקָּדוֹשׁ: "הִנֵּה מְבֹאָר מִכָּאן שֶׁחִבּוּר הַזֹּהַר הָיָה עָתִיד לִהְיוֹת גָּנוּז וְכוּ' עַד שֶׁיָּבוֹא הַדּוֹר הָאַחֲרוֹן בְּסוֹף הַיָּמִים, שֶׁאָז יִתְגַּלֶּה לַתַּחְתּוֹנִים. וּבִזְכוּת הָעוֹסְקִים יָבוֹא מָשִׁיחַ, כִּי אָז תִּמָּלֵא הָאָרֶץ דֵּעָה בְּסִבָּתוֹ אֲשֶׁר זֶה תִּהְיֶה סִבָּה קְרוֹבָה לְבִיאָתוֹ, וְזֶה שֶׁאָמַר וּבְגִינֵהּ "וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ" וְכוּ', כְּדֵי שֶׁבִּזְכוּת זֶה יִגָּאֲלוּ יִשְׂרָאֵל, כְּשֵׁם שֶׁלֹּא נִגְאֲלוּ יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרַיִם עַד שֶׁהֻצְרַךְ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא לְקַדְּשָׁם בְּדַם הַפֶּסַח וּבְדַם הַמִּילָה, כֵּן הַגְּאֻלָּה הָעֲתִידָה לֹא יִהְיֶה הַגְּאֻלָּה עַד שֶׁיִּזְכּוּ לְתוֹסֶפֶת הַקְּדֻשָּׁה הַזּוֹ, וְהוּא רְצוֹן הָאֵל יִתְבָּרַךְ, וְאַשְׁרֵי הַזּוֹכֶה בָּהּ" (עֲשָׂרָה מַאֲמָרוֹת מַאֲמָר רִאשׁוֹן, שְׁנֵי לוּחוֹת הַבְּרִית).

  ג) הָרַמְחַ"ל זי"ע לֹא מָצָא עֵצָה לְבַטֵּל גְּזֵרוֹת מֵעַם יִשְׂרָאֵל, אֶלָּא בְּלִמּוּד "הַזֹּהַר הַקָּדוֹשׁ" בְּרֶצֶף לְלֹא הֶפְסֵק, שֶׁבְּכֹחַ "הַזֹּהַר הַקָּדוֹשׁ" לְבַטֵּל כָּל גְּזֵרוֹת וּלְקָרֵב הַגְּאֻלָּה בְּרַחֲמִים.

  כְּמוֹ כֵן, בְּנוֹסָף לַמַּעֲלָה הַנִּפְלָאָה שֶׁל קֵרוּב הַגְּאֻלָּה בְּרַחֲמִים, מְסֻגָּלִים הַלִּמּוּד וְהַקְּרִיאָה בְּסֵפֶר הַזֹּהַר הַקָּדוֹשׁ לְבַטֵּל כָּל גְּזֵרוֹת קָשׁוֹת וְלִהְיוֹת כְּחוֹמָה בְּצוּרָה מִפְּנֵי כָּל צָרָה רַחֲמָנָא לִיצְלַן.

  רַבֵּינוּ הַקָּדוֹשׁ הָרַמְחַ"ל, רַבֵּנוּ משֶׁה חַיִּים לוּצָאטוֹ זֵכֶר צַדִּיק וְקָדוֹשׁ לִבְרָכָה זי"ע, בַּעַל הַ"מְּסִלַּת יְשָׁרִים" וְעוֹד, תִּקֵּן בִּישִׁיבָתוֹ סֵדֶר לִמּוּד מְיֻחָד שֶׁל גִּירְסָא בְּסֵפֶר הַזֹּהַר הַקָּדוֹשׁ בְּמִשְׁמָרוֹת לְלֹא הֶפְסֵק כְּלָל מֵעֵת לְעֵת, וְקָבַע דָּבָר זֶה כַּתַּקָּנָה הָרִאשׁוֹנָה בִּישִׁיבָתוֹ, וְכוֹתֵב עַל מַעֲלַת הַדָּבָר בְּאִגֶּרֶת לְחַכְמֵי יִשְׂרָאֵל בְּזֶה הַלָּשׁוֹן: "זֹאת הָעֵצָה הַיְעוּצָה לְכָל קְהִלּוֹת קֹדֶשׁ לְהִנָּצֵל מֵרֶשֶׁת זוֹ טָמְנוּ שׂוֹנְאֵיהֶם, וּבְוַדַּאי הָיָה לָהֶם לְפַקֵּחַ עַל זֹאת וְלֹא יַחְדְּלוּ, כִּי רַב הַדָּבָר וְעָצוּם מְאֹד…

  ד) כְּבוֹד תּוֹרַתְכֶם יִקַּח אֶת הָעֵצָה הַזֹּאת וְיִהְיֶה לוֹ לִזְכוּת

  … וְעַתָּה אַל יַשְׁלִיכוּ חַכְמֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַדָּבָר הַזֶּה אַחֲרֵי גֵּוָם, כִּי אֲנִי אִלְמָלֵא נִתְיַשֵּׁר חַיְלִי הָיִיתִי קוֹבֵעַ דָּבָר זֶה בְּכָל מָקוֹם וּמָקוֹם, אֲבָל כְּבוֹד תּוֹרַתְכֶם יִקַּח אֶת הָעֵצָה הַזֹּאת וְיִהְיֶה לוֹ לִזְכוּת, כִּי אֵין כָּמוֹהָ לְטוֹבָה לְכָל יִשְׂרָאֵל, וְכָל אֶחָד בִּמְקוֹמוֹ יָכוֹל לַעֲשׂוֹתוֹ כִּי לֹא דָּבָר קָשֶׁה הוּא כְּלָל".

  וּמִי לָנוּ גָּדוֹל כְּהָרַמְחַ"ל זי"ע אֲשֶׁר הָיָה בָּקִי עָצוּם בְּכָל מִכְמַנֵּי הַתּוֹרָה וְלֹא מָצָא עֵצָה לְבַטֵּל גְּזֵרוֹת מֵעַם יִשְׂרָאֵל אֶלָּא אֶת הָעֵצָה הַזּוֹ, לִמּוּד בְּסֵפֶר הַזֹּהַר בְּרֶצֶף לְלֹא הֶפְסֵק, שֶׁבְּכֹחַ הַקְּדֻשָּׁה הָעֶלְיוֹנָה שֶׁל סֵפֶר הַזֹּהַר הַקָּדוֹשׁ לְבַטֵּל כָּל גְּזֵרוֹת וּלְקָרֵב הַגְּאֻלָּה בְּרַחֲמִים. (אִגֶּרֶת הרמח"ל – מְאוֹרוֹת הַזוֹהַר).

  ה) לַמַזְהִיר וְלַנִּזְהָר שְׁלוֹמִים תֵּן כְּמֵי נָהָר!

  הַיֵּצֶר הָרַע יוֹדֵעַ בְּוַודָאוֹת, שֶׁעַל יְדֵי לִּימּוּד הַזוֹהַר הַקָּדוֹשׁ, הוּא נִדְחָה מִן הָעוֹלָם וּמִתְבַּטֵּל שִׁלְטוֹנוֹ, וְזוֹהִי הַמִּלְחָמָה הָאַחֲרוֹנָה שֶׁלּוֹ. עַל כֵּן הוּא מִתְאַמֵּץ לְהַחְדִּיר מַחֲשָׁבוֹת שֶׁל שְׁטוּת וְהֶבֶל, הֵפֶךְ הָאֱמֶת מַמָּשׁ.

  עַל כֵּן זְהִירוּת סַכָּנָה! לֹא לִפּוֹל בְּרֶשֶׁת הַיֵּצֶר! כִּדְאָמַר רַבִּי שְׁמוּאֵל בַּר נַחֲמָנִי אָמַר רַבִּי יוֹנָתָן יֵצֶר הָרַע מְסִיתוֹ לְאָדָם בָּעוֹלָם הַזֶּה וּמֵעִיד עָלָיו לְעוֹלָם הַבָּא, מַה יַעֲשֶׂה וְיִנָּצֵל: תַּנָּא דְבֵי רַבִּי יִשְׁמָעֵאל אִם פָּגַע בָּךְ מְנֻוָּל זֶה מָשְׁכֵהוּ לְבֵית הַמִּדְרָשׁ, וְכוּ'… (סֻכָּה דַּף נֹב:).

  וּבִזְכַתְכֶם יִתְקַיֵים בָּנוּ הַכָּתוּב: (שמות פרק טו פ' טז-יח) תִּפֹּל עֲלֵיהֶם אֵימָתָה וָפַחַד בִּגְדֹל זְרוֹעֲךָ יִדְּמוּ כָּאָבֶן עַד יַעֲבֹר עַמְּךָ ה' עַד יַעֲבֹר עַם זוּ קָנִיתָ: תְּבִאֵמוֹ וְתִטָּעֵמוֹ בְּהַר נַחֲלָתְךָ מָכוֹן לְשִׁבְתְּךָ פָּעַלְתָּ ה' מִקְּדָשׁ אֲדֹ-נָי כּוֹנֲנוּ יָדֶיךָ: (יח) ה' יִמְלֹךְ לְעֹלָם וָעֶד: בב"א.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות