איראן ספקה לחיזבאללה טיל שיוט ימי אפשר להתקין לו ראש גרעיני, ויש לו טווח של 3,000 ק"מ. איראן וחיזבאללה נערכות להטיל מצור ימי על ישראל בעת מלחמה

עם הצטרפותו השבוע של חיל הים הישראלי לתרגיל הענק של צה"ל 'מרכבות האש', מדווחים מקורות מודיעין מערביים, כי  איראן ספקה לחיזבאללה טיל שיוט ימי,  שאפשר להתקין לו ראש גרעיני, ויש לו טווח של קרוב ל-3,000 ק"מ. בשלב זה יש לטיל ראש חץ של חצי טון חומר נפץ.
המדובר בטיל השיוט האיראני Kh-55  שהוא למעשה העתק של טיל שיוט רוסי. הטיל הרוסי מותאם לשיגור ממטוסים, ואילו האיראניים הקנו לטיל יכולות להיות משוגר מהיבשה, או מכלי שייט. לטיל טווח של 3,000 ק"מ, כך שהוא יכול לפגוע בכל נקודה בישראל.
בעוד שתשומת הלב מרוכזת בטילי הקרקע-קרקע המדויקים של חיזבאללה,  ארגון הטרור הצליח באחרונה לפתח, בעזרת איראן וסוריה, מאגר גדול של טילי שיוט ימיים המהווים איום של ממש על חיל הים הישראלי.
כמויות הטילים הימיים הנמצאים כיום בידי חיזבאללה הן כה גדולות שמאפשרים לו להטיל מצור ימי על ישראל, לפגוע בנמלי הים שלה, אסדות הגז, ולשבש את דרכי האספקה הימיות אל ומישראל בעת עימות צבאי. חיזבאללה ואיראן  מעריכות כי מצור ימי על ישראל,  אפילו חלקי, יפגע קשה ביכולותיה של ישראל לנהל מלחמה, וביכולות האספקה של לצה"ל ולאוכלוסייה אזרחית.
מקורות המודיעין המערביים מציינים כי כיום נמצאים בידי חיזבאללה הטילים הימיים הבאים:
טילי C-802, שהם הגרסה האיראנית  של טיל השיוט הימי התת-קולי הסיני, שיש לו טווח של כ-200 ק"מ. היאחונט Yakhont, שהוא טיל שיוט רוסי על-קולי שיש לו טווח של 300 ק"מ. הטיל הזה סופק לחיזבאללה על ידי סוריה  שקיבלה לשם כך אישור ממוסקבה.  נור Nor, שהוא טיל איראני בעל טווח של כ-200 ק"מ. גאדאר-110 Gadar שהוא טיל בינ-יבשתי שיש לו טווח של 2,000 ק"מ, והגאדיר Ghadir missile,שהוא טיל שיוט נגד אוניות שיש לו טווח של 300 ק"מ.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות