איראן עורכת לראשונה תרגיל צבאי התקפי, בו כוחות גדולים מוצנחים בעומק שטח האויב

הכוחות המיוחדים של צבא ומשמרות המהפכה האיראניים פתחו ביום שני 14.5, בתמרון צבאי התקפי, בו בפעם הראשונה מתורגלת הצנחה והנחתה מהאוויר של כוחות איראניים גדולים, רחוק מאיראן בעומק שטח האויב. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עד עתה עסקו התרגילים הצבאיים הרבים שאיראן עורכת בהגנת איראן ומתקניה האסטרטגיים והגרעיניים , ובהדיפת כוחות שתוקפים או פולשים לאיראן. זו הפעם הראשונה שאיראן עורכת תרגיל בעל אופי התקפי ומציגה את יכולת הכוחות המיוחדים שלה לפעול נגד מטרות מחוץ לאיראן.
זו היא כנראה הסיבה העיקרית מדוע התרגיל זה הנושא את שם הקוד  ג'פער טאייר Ja'far Tayyar, נערך באחת הפינות המרוחקות של איראן, באזור חוראסן  Khorasan, ליד גבול איראן עם אפגניסטן. נראה כי האיראנים מעדיפים שלא לחשוף יתר על המידה את יכולות התקיפה הצבאית שלהם ואת הטקטיקות המבצעיות של הכוחות המיוחדים שלהם.
גם כאשר סגן ראש אגף המבצעים של הכוחות הקרקעיים של משמרות המהפכה  בריגדיר-גנרל גולאם עלי גולאמאיין deputy commander for operation of the IRGC Ground Forces Gholam-Ali Gholamian, הודיע רשמית על פתיחת התרגיל, הוא הציג אותו כאילו המדובר בתרגיל צבאי שגרתי נוסף 'שמטרתו להבטיח את המוכנות ולהגביר את היכולת הקרבית של הכוחות (האיראנים) המוצבים באזור'. ציטוט המקור: with the purpose of maintaining the preparedness and promoting the combat capability of the units stationed in the region.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הכוחות האיראניים המשתתפים בתרגיל אינם כוחות מקומיים. אלה הן יחידות של כוחות מיוחדים שהובאו לחורסאן מכל חלקי איראן. 
מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר התרגיל  מוסרים, כי עד ליום ד' 16.5 בבוקר, אפשר היה להבחין באופיו ההתקפי המיוחד של התרגיל. מטוסי תובלה של חיל האוויר האיראני שבאו מאזורים מרוחקים לאזור התרגיל הצניחו בו יחידות גדולות של צנחנים וכוחות מיוחדים איראניים. מטוסי קרב-הפצצה של חיל האוויר האיראני תרגלו הפצצות מרוכזות על שטחים מצומצמים שנקבעו כמטרות, ומסוקי תובלה ותקיפה איראניים תרגלו העברה מהירה של כוחות מנקודה אחת לשנייה, והנחתת הכוחות בשטח תחת חיפוי אווירי. האיראניים מסרו כי התרגיל יסתיים ביום ד' 16.5.
תרגיל הכוחות המיוחדים האיראני, היה הנושא העיקרי עליו דברו שליטי המפרץ הפרסי אשר התכנסו בריאד ביום ב' 14.5, לכינוס חירום לדון באיום האיראני, לפי הזמנתו של  עבדאללה מלך סעודיה. שליטי המפרץ רואים בתרגיל צבאי, איתות ברור מצד טהרן, כי ההנהגה האיראנית לא רק שוקלת לסגור את מצרי הורמוז, ואת נתיבי הנפט במפרץ הפרסי, במקרה של מלחמה, אלא היא מכינה גם כוחות  לפעול בעומק השטח במדינות המפרץ הפרסי, כולל באזורי שדות הנפט.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זה לא היה מקרה שתרגיל האיראני המיוחד הזה נפתח באותו יום בו נפתח תרגיל הכוחות המיוחדים האמריקני-ירדני, בו משתתפים כוחות מיוחדים גם מ-17 מדינות נוספות- האריה התאב Eager Lion 12. הכוחות המשתתפים בתרגיל האמריקני-ירדני פועלים בצפון ירדן, באזורי הגבול הירדניים עם סוריה.
בתרגיל במחוז חוראסן, מאותתת טהרן, כי כשם שהכוחות המיוחדים האמריקנים יכולים לפעול קרוב לגבול סוריה, ככה כוחות מיוחדים איראנים יכולים לפעול קרוב לגבול איראן-אפגניסטן, מול הכוחות האמריקנים המוצבים במזרח אפגניסטן.
ביום שלישי טענו כלי תקשורת איראנים וסוריים, כי האמריקנים נתנו בכוונה לתרגיל הכוחות המיוחדים בירדן את שם הקוד 'אריה', שהוא שמו של נשיא סוריה בשאר אסד. אסד-פירושו אריה בערבית. 


 

Print Friendly, PDF & Email