איראן פתחה את חזית מערב עיראק מול ארה"ב וישראל בסוריה. טהרן מקימה 3 בסיסים-מפקדות בסוריה, אחת מול רמת הגולן

מי שחשב כי ההבנות האסטרטגיות-צבאיות, המוסתרות מעיני ומאוזני הציבור, שראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אליהן עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון, בעת ביקורו בשבוע שעבר בירושלים, לפיהן ארצות הברית וישראל יתקפו את כוחות 'גדודי אל קודס' האיראניים בסוריה ובמערב עיראק, מקום שם הם מתרכזים ביחד עם מיליציות שיעיות עיראקיות-טעה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, כבר דיווחו כמה פעמים בימים האחרונים, כי וושינגטון הסכימה לפרוש מעל כוחות צה"ל שיבצעו תקיפות כאלה, מטריה צבאית-אווירית אמריקנית.  בתמורה הסכימה ישראל לפרוש מטריה אווירית וצבאית דומה מעל כוחות אמריקנים שיתקפו מטרות כאלה בסוריה.
אותם הדברים אמורים לגבי התקיפה שכוחות אוויר גדולים ביצעו ביום  ה' 23.8 בשעות אחה"צ.  המטוסים שזהותם לא ידועה תקפו מזרחית לדיר א-זור, קרוב לגבול סוריה-עיראק, שיירות של המיליציה העיראקית חאטא'יב חיזבאללה, שעשו את דרכן מסוריה למקום ריכוז הכוחות האיראנים והפרו-איראנים במחוז אנבאר בצפון עיראק.
הקישו כאן לקריאת הדיווח המקורי.
כל הפעולות הצבאיות האמריקניות-ישראליות האלה הביאו לשרשרת של 7  תנועות צבאיות בהן מעורבות רוסיה, איראן, סוריה והחמאס.
1. שר ההגנה האיראני הגנרל אמיר חתאמי Amir Hatami הגיע, ביום א' 26.8,  בראש משלחת צבאית איראנית גדולה לביקור של יומיים בדמשק, שם חתם ביחד עם נשיא סוריה בשאר אסד על שורה של חוזים צבאיים.
בוושינגטון ובירושלים זלזלו בהתחלה בביקור זה והגדירו אותו 'כלא חשוב', אבל לאחר שהתברר מה ומי עומדים מאחורי חוזים אלה, נאלצו לשנות את הערכה השגויה.
2. מידע מודיעיני הראה, כי מדובר בחוזים צבאיים המאפשרים לאיראן לחזק ולהעמיק את מעורבות הצבאית בסוריה, כאשר מוסקבה מוכנה להעניק למהלכים אלה מטריה צבאית-אווירית, מקבילה לזו שהאמריקנים הסכימו לתת לישראל ולצה"ל.
3. החוזים הצבאיים האיראניים-סוריה קובעים, כי טהרן ודמשק יגיבו על כל התקפה אמריקנית או ישראלית, על 'גדודי אל קודס' והמיליציות השיעיות הפרו-איראניות בסוריה, בפעולה התקפית דומה נגד מטרות של הכוח שיתקוף אותם-כלומר נגד מטרות צבאיות אמריקניות, או ישראליות.
4. במלים אחרות, הכוחות האיראניים בסוריה וכוחות המליציות השיעיות הפרו-איראניות בסוריה, יתקפו מטרות של הכוחות הצבאיים האמריקניים המוצבים מזרחית לנהר הפרת לאורך גבול סוריה-עיראק, ומטרות של צה"ל בעומק השטח ברמת הגולן.
מי שמונה על ידי ההנהגה בטהרן לארגן פעולות תקיפה אלה הוא הגנרל האיראני קאסם סוליימני.
5. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי החוזים הצבאיים שנחתמו בין איראן וסוריה, כוללים סעיף מפורש על הקמת שלושה בסיסים צבאיים איראניים גדולים בסוריה. בבסיסים אלה תרוכזנה המפקדות האיראניות השונות המפוזרות במקומות שונים ברחבי סוריה. בסיס אחד יוקם ליד חאלב. הבסיס השני יוקם בין דמשק ובין גבול סוריה ישראל באזור רמת הגולן הסורית. מיקומו של הבסיס השלישי עדיין לא נקבע.
6. כתוצאה מהסכמים אלה החלו  ארצות הברית, רוסיה, איראן, וישראל, לרכז במזרח התיכון ומסביב לגבולות סוריה כוחות שיתערבו בהתפתחות של הסלמה צבאית.
ארצות הברית ריכזה כוחות צי ואוויר גדולים באזור, שמסוגלים לתקוף  מידית מטרות בסוריה, בעיקר בטילי שיוט מסוג 'טומהוק'.
רוסיה ריכזה וממשיכה להזרים לאזור כוחות צי גדולים. מספר אניות המלחמה הרוסיות הניצבות עתה מול חופי סוריה הגיע ביום ו' 31.8 ל-24.  מערכת ההגנה האנטי-אווירית הסורית נמצאת כבר מתחילת השבוע בכוננות מלחמה. כוחות גדולים של צה"ל המוצבים בצפון נמצאים גם הם בכוננות.
7. ביום שישי הודיעה איראן, כי סיפקה למליציות השיעיות העיראקיות, כאשר הכוונה בעיקר  לחאטא'יב חיזבאללה טילי קרקע-קרקע, שהטווחים שלהם נעים בין 200 ל-700 ק"מ, ואם הם יוצבו במערב עיראק, כלומר באזור אנבאר, הם יוכלו להגיע לתל-אביב. אם טילים אלה יוצבו בדרום עיראק, קרוב לגבול עיראק-סעודיה הם יוכלו להגיע עד ריאד.
למעשה הטילים האלה נמצאים כבר זמן רב בידי המליציות העיראקיות, אבל בטהרן סברו, כי לא יזיק לפרסם משמעות זאת ברבים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה כותבים כבר כמה שבועות, כי מערכה צבאית נגד גדודי אל קודס האיראניים והמליציות השיעיות הפרו-איראניות פירושה הרחבת החזית האמריקנית-ישראל-איראנית מעבר לגבול סוריה, לתוך עומק השטח העיראקי.
זה לא היה מקרה שביום חמישי 30.8 החמאס דיבר על הפגזת תל-אביב בטילים במשך חצי שנה, ויום לאחר מכן איראן מדברת על הפגזת תל-אביב בטילים ממערב עיראק.
מי שרוצה להתעלם מהתיאום בעמדות טהרן ועזה, ימשיך כנראה לעשות זאת!

Print Friendly, PDF & Email