איראן פתחה בגל שני של התקפות על מכליות נפט מהמפרץ. התפוצצויות בשתי מכליות ענק ליד עומאן. המכליות עולות באש

לאחר גל ראשון של התקפות על מטרות נפט במפרץ, על שגרירות ארה"ב בבגדאד, ועל מטרה ישראלית בחרמון בשבוע האחרון של חודש מאי, החלה איראן, ביום חמישי 13.6, בגל השני של התקפותיה שנועדו להביא להסרת, או הקלת סנקציות הנפט האמריקניות מעליה.

שתי סופר מכליות שהובילו נפט מהמפרץ הותקפו.
עדיין אין פרטים באיזה אמצעים השתמשו האיראנים בהתקפות אלה. בגל הראשון של ההתקפות השתמשו האיראנים באנשי צפרדע שהגיעו למכליות מסירות מהירות והצמידו להן מוקשים ימיים מגנטיים עם מתקני השהייה.
עצם העובדה כי שתי ההתפוצצויות ביום ה' בשתי המכליות התרחשו בו זמנית באותו זמן באותו אזור מצביעה על כך, כי גם הפעם השתמשו האיראניים במטעני נפץ עם שעוני השהייה.
לפי כמה מקורות במפרץ אחת המכליות היא Front Altair oil tanker הנושאת את דגל איי מרשל והמסוגלת לשאת כ-2.8 מיליון חביות נפט.  המכלית הזו הטעינה נפט באבו דאבי לפני שהפליגה למפרץ עומן.
המכלית השנייה היא Kokuka Courageous אשר הטעינה נפט בערב הסעודית והייתה בדרכה לסינגפור.
לפי כמה מקורות המכליות עולות באש, וכי הצוותים שלהן נאלצו לנטוש אותן.
לאחר שבשמך כמה שעות ביום ה' בבוקר סירבה מפקדת הצי החמישי האמריקני להתייחס לידיעות האלה, אמר דובר של הצי האמריקני, כי הם בודקים את הידיעות ומנסים לאסוף עליהן פרטים נוספים.
קודם לכן  הודיע מרכז המעקב של הצי הבריטי העוקב אחר תנועות אוניות ברחבי העולם The United Kingdom Maritime Trade Operations פרסם, ביום חמישי 13.6 בבוקר, אזהרה לאוניות הנמצאות במפרץ עומאן ובים הערבי. לפי האזהרה על האוניות לנקוט 'בזהירות עליונה'  extreme caution, בעקבות 'אירוע בלתי מוגדר' an unspecified incident המתרחש באזורים ימיים אלה.  לא נמסרו פרטים נוספים.
ידיעות מעומן ופקיסטן דיווחו על פיצוצי ענק בשתי סופר מכליות נפט ששייטו ליד חופיהן.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות