איראן פתחה בתרגיל צבאי גדול על גבול אזרבייג'ן שמטרתו לפגוע בבסיסים מהם ישראל מבצעת את התקיפות שלה באמצעות מל"טים על מתקני גרעין איראניים

עליית שלב חדה בעימות הצבאי בין ישראל ואיראן.
איראן פתחה, ביום שישי 1.10, בתרגיל צבאי גדול לאורך גבולותיה הצפוניים-מערביים כשהיא מרכזת את עיקר הכוחות המשתתפים בתרגיל לאורך גבולותיה עם אזרבייז'ן. שם הקוד שניתן לתרגיל הוא  'הכובשים של חייבר' Conquerors of Kheybar, על שם המלחמה במאה השביעית  של המוסלמים בראשות הנביא מוחמד נגד היהודים באזור מדינה בסעודיה.
אולם הכוונה היותר ברורה של התרגיל ניתנה בדבריו של דובר מיניסטריון החוץ האיראני  סעיד קאטיבזאדה Saeed Khatibzadeh, שאמר בהודעה שפרסם ובה נאמר: 'זה ברור שהרפובליקה האיראנית לא תסבול נוכחות של השלטון הציוני על גבולותיה ובהתייחסות לכך היא תבצע כל פעולה שתמצא לנחוץ לביטחון הלאומי שלה'. It’s clear that the Islamic Republic of Iran will not tolerate the presence of the Zionist regime near its borders and in this respect it will implement any action it deems necessary for its national security.
נשיא אזרבייג'ן אילם אלייב Ilham Aliyev, פרסם הודעה בה הוא מביע דאגה עמוקה מריכוז הכוחות האיראניים על גבולות ארצו, פעולה שאף פעם לא התרחשה, בשלושים השנה האחרונות מאז התמוטטות ברית המועצות בתחילת שנות ה-90.
סוכנות הידיעות האיראנית 'פארס' Fars news מדווחת, מפי הבריגדיר-גנרל האיראני קיאומרס היידרי Brigadier General Kioumars Heydari,  כי בתרגיל משתתפים כוחות שריון גדולים, טייסות של מסוקי תקיפה, מערכות מכ"ם וסייבר מתקדמות.
בעבר האשימה איראן את אזרבייג'ן, כי כמה מההתקפות על מתקני הגרעין האיראני בוצעו על ידי מל"טים ישראלים שהמריאו מבסיסי תעופה אזרבייג'נים, וכי המתנקשים בראש תוכנית הגרעין האיראנית  מוחסיין פאריזאדה Mohsen Fakhrizadeh, בנובמבר 2020, נכנסו לאיראן ונמלטו בחזרה לאזרבייג'ן.  כמו כן איראן מאשימה את אזרבייג'ן  כי מאפשרת לבסיסי מודיעין ישראליים לפעול על גבול אזרבייג'ן-איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי להחלטה האיראנית לפעול כנד הבסיסים האזרבייג'נים יש גם אלמנט ישראלי-ארמני. טהרן איננה יכולה להרשות לעצמה ניצחון אזרבייג'ני  על צבא ארמניה במלחמה על נגרנו-כרבך Nagorno-Karabakh, (ספטמבר-נובמבר 2020 ), שהושג בעיקר תודות להשתתפותם של מל"טים מתוצרת ישראל, שהשמידו את טורי הטנקים הארמניים.
גורם נוסף שהביא לפעולה האיראנית היא החלטת השלטונות באזרבייג'ן להטיל החל מהשבוע מס דרך  road tax מיוחד, על כל משאית איראנית המעבירה סחורה ודלק לארמניה דרך אזרבייג'ן.
עתה נותר לחכות ולראות באיזה בסיסים אזרבייג'נים האיראניים יפגעו.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות