איראן קיצרה לששה שבועות את הזמן בו היא תוכל להעשיר אורניום לדרגה צבאית הדרושה להרכבת פצצה גרעינית

כמה שעות בלבד לאחר שסגן  הרמטכ''ל וראש אגף מבצעים בצבא איראן  גנרל מוחמד חיג'אזי Hejazi Gen. Mohammad, איים ביום ג' 21.2, כי אם טהרן תעריך שהאינטרסים הלאומיים שלה נתונים בסכנה, כלומר אם איראן תעריך שהיא עומדת בפני מכה צבאית אמריקנית, או ישראלית, איראן תנחית עליהן מכת מנע צבאית, ביצעה איראן צעד נוסף לקראת אפשרות של  מלחמה, כאשר הודיעה לצוות משקיפי הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, כי לא תאפשר לו לבקר באתר הגרעיני בפארצי'ן  Parchin. מיד לאחר הודעה איראנית זו הודיעה הוועדה לאנרגיה גרעינית, כי היא מחזירה את משלחת הפקחים מטהרן, לאחר יומיים בלבד שהמשלחת שהתה באיראן.   
ראש הסוכנות יוקיאה אמאנו Yukiya Amano, אמר בלשון דיפלומטית, 'כי זה מאכזב שאיראן לא קבלה את בקשתנו לבקר בפארצ'ין', It is disappointing that Iran did not accept our request to visit Parchin, אולם דברים מאופקים אלה הסתירו שלוש עובדות חדשות במערכה המדינית-צבאית נגד הגרעין האיראני.
1. ההנהגה האיראנית הניחה מכשול גדול מאוד על האפשרות כי יחודשו השיחות הגרעיניות בינה ובין חמש המעצמות+גרמניה, ובראשן ארצות הברית, שיחות בהן הנשיא אובמה רואה את המהלך העיקרי שלו אשר צריך להביא למניעת מלחמה עם איראן.
אחת ההנחות היסודיות של מדיניות אומבה מול איראן, אותה הסביר בסוף שבוע שעבר וביום ב' 20.2, לצמרת המדינית והצבאית הישראלית, טום דונילון Tom Donilon, היועץ הלאומי לביטחון אמריקני שביקר בישראל, היא כי בסופו של דבר איראן תסכים לשקיפות מלאה בתוכניתה הגרעינית הצבאית. יום אחד בלבד לאחר צאתו של דונילון את ישראל התברר כי הנחה אמריקנית זו לגבי איראן התמוטטה.  
2.
האיראנים לא רק שדחו את בקשת פקחי האו''ם לבקר בפארצ'ין, אלא גם דחו את בקשתם להיפגש עם מוחסן פאקריזאדה Mohsen Fakrizadeh, מי שנחשב, בעיני שירותי המודיעין המערביים, ראש התוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית.
מוחסן פאקריזאדה הוא האחראי על ביצוע העבודות והניסויים הנערכים בפארצ'ין בפיתוח חומרי נפץ ונפצים triggers גרעיניים.
3.
בקרב הגורמים המודיעיניים המערביים והישראלים העוקבים אחר התוכנית הגרעינית האיראנית הולכת ומתחזקת ההערכה, כי באמצעות הפעלת המתקן הגרעיני בפורדו Fordow, ליד קום, דבר שמאפשר לה להעשיר כמויות גדולות יותר של אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז, הצליחה איראן לקצר לששה שבועות בלבד את הזמן בו היא תוכל להעשיר אורניום זה לדרגה צבאית של 90 אחוז. במלים אחרות, מרגע קבלת ההחלטה איראנית לחמש פצצות בחומרי נפץ גרעיניים ועד הרגע בו יהיו בידיה פצצות כאלה, יעברו חודש וחצי בלבד.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, שנפגשו עם היועץ לביטחון לאומי האמריקני טום דונילון, אמרו לו שישראל איננה יכולה להסכים למצב, בו איראן תוכל להרכיב נשק גרעיני תוך כמה שבועות.
התפתחויות אלה אילצו את ג'י קרני  Jay Carney, דובר הבית הלבן, לומר ביום ד' 22.2 לפנות בוקר (יום ג' 21.2, לפי שעון ארה''ב) ' כי לישראל וארה''ב יש מטרה משותפת והיא כיצד למנוע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני', ציטוט המקור: Israel and the United States share the same objective, which is to prevent Iran from acquiring a nuclear weapon, אולם קרני מיהר להוסיף כי יד עוד זמן ומרחב לדיפלומטיה ולסנקציות לפעול ולהביא לשינוי בהתנהגותה (מדיניותה הגרעינית) של איראן. There is time and space for diplomacy to work, for the effect of sanctions to result in a change of Iranian behavior.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההתפתחויות של הימים והשעות האחרונות מסביב לתוכנית הגרעינית האיראנית מראים בדיוק מצב הפוך מזה שדובר הבית הלבן מנסה לתאר.
מקורות צבאיים ומודיעיניים ישראליים בכירים אמרו ביום ד' 22.2, כי עזיבת משלחת הוועדה לאנרגיה גרעינית את טהרן, ואיומיו של ראש אגף מבצעים במטכ''ל האיראני  גנרל מוחמד חיג'אזי בדבר הנחתת מכת מנע על ישראל, שינו מבחינתה של ישראל, בבת אחת לרעה את התמונה האסטרטגית הצבאית במזרח התיכון. ישראל נתונה עתה לאיום כפול. גם  קיצור משך הזמן בו איראן תוכל להרכיב פצצה גרעינית לכמה שבועות בלבד, וגם איום של מכת מנע איראנית, אשר תנסה לטרפד את ההכנות הישראליות לתקוף את איראן.
מקור ישראלי בכיר אמר: 'מיום ד' בבוקר ישנם תנאי משחק חדשים במזרח התיכון'.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות