איראן רומזת שהיא שוקלת לתגבר את ההגנת הנ"מ שלה נגד מטוסים וטילים על ידי מערכות וצוותים של טילי S-400 רוסיים

איראן ביצעה, ביום ד' 19.6, מהלך נועז שאם אכן יתממש, פירושו של דבר הצבת רוסיה ומערכות נשק רוסיות כצד בעימות הצבאי המתפתח בינה ובין ארצות הברית במפרץ.

היועץ לביטחון לאומי האיראני עלי שחמאני Ali Shamkhani, הנחשב בדרך כלל כ'קול הממתן' בצמרת האיראנית, אבל כאחד הבודדים שיש לו גישה ישירה למנהיג העליון האייטוללה עלי חמנאי אמר, כי  ככל שהמתיחות  ( בין ארה"ב ואיראן) גודלת כך שוקלת איראן 'לערב פוטנציאל זר במערכות ההגנה והמערכות הנ"מ שלה. Iran considers engaging foreign potential to reinforce its domestic capacity in air defence amid escalating tensions.
'בכל הנוגע למערכות ההגנת הנ"מ של ארצנו', המשיך שחמאני, 'אנחנו שוקלים אפשרות להשתמש בפוטנציאל חוץ שיתווסף אל היכולות שלנו'. , when it comes to air defence of our country, we consider using the foreign potential in addition to our domestic capacities.
זו הייתה גם תשובתו של שחמאני לשאלה שהוצגה לו האם איראן שוקלת לרכוש סוללות טילי נ"מ מתקדמים מדגם S-400 מרוסיה.

היועץ לביטחון לאומי האיראני דחה בדבריו את האפשרות, כי רוסיה, או כל מדינה אחת, ינסו לתווך בסכסוך הנוכחי בין ארצות הברית ובין איראן.  
'תיווך איננו נמצא בכלל על הפרק במצב הנוכחי', אמר שחמאני. Mediation is out of question in the current situation.

שחמאני תקף בחריפות את ארצות הברית על שהיא מאשימה את איראן בגל ההתקפות האחרונות על מכליות הנפט במפרץ, אבל הדגיש כי אין שום סיבה שהמצב בין שתי המדינות יתדרדר למלחמה.
'איראן וארצות הברית', אמר שחמאני, 'לא תתחלנה במלחמה, משום שאין שום סיבה שמלמחה כזו תתרחש'. Iran and the United States will not come to war as there is no reason for this war to happen.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מדבריו של שחמאני אי אפשר היה להבין באם טהרן כבר פנתה למוסקבה וביקשה ממנה לספק לה מערכות טילי S-400 ומה הייתה תשובתה של מוסקבה בנושא.
ליחידות ההגנת הנ"מ האיראניות אין ידע ויכולת טכנית להפעיל מערכות טילים כאלה.
לכן אם מוסקבה תחליט לספק את הטילים האלה  לאיראן, הדרך היחידה המהירה להפעילן היא להציב על אדמת איראן סוללות S-400 המופעלות על ידי צוותים רוסיים.
אולם ספק באם מוסקבה תרצה להתערב בצורה צבאית פעילה כזו גם בהתפתחות של עימות צבאי בין וושינגטון וטהרן.

המקורות שלנו מציינים, כי דבריו של היועץ לביטחון לאומי האיראני באו זמן קצר לאחר פגישתם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא איראן חסן רוחאני  בוועידת מנהיגי 'ברית שאנחאי' Shanghai Cooperation Organization-SCO, שנערכה בבישפק  Bishkek בשבוע שעבר.
ייתכן כי בפגישה הזו העלה רוחאני את הנושא של אספקת טילי S-400 הרוסיים לאיראן.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות