איראן שברה את המחסום הטכנולוגי האחרון להעשרת אורניום בכמויות גדולות.

תיקדבקה. בביקורת שערכו פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם IAE, ביום א' 13.5, במתקנים הגרעיניים בנאטנז Natanz, התברר, והאיראנים אף לא ניסו להסתיר זאת כבעבר, כי הם מפעילים כבר במלוא התנופה למעלה מ-1300 צנטריפוגות מהדגם המהיר P2, והם התגברו על רוב הבעיות הטכנולוגיות שעמדו לפניהם, ועתה הם מסוגלים להעשיר כמויות גדולות של אורניום המתאים להפעלת כורים גרעיניים, בצורה חלקה וללא עיכובים. דברים אלה נמסרו על ידי ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית הד"ר מוחמד אל ברדעיי Mohammed ElBaradei. עד עתה סברו כי האיראנים אינם מצליחים להפעיל את הצנטריפוגות במהירות הדרושה כדי להפיק אורניום מעושר באיכות טובה. כדי לשדרג את האורניום המופק בנאטנז לשימושים צבאיים, צריך האורניום לעבור תהליך העשרה נוסף. אולם פירוש ההתפתחות החדשה היא, כי איראן עבר את המחסום טכנולוגי העיקרי שעד עתה עיכב את תוכניתה הצבאית הגרעינית. המחסום היחיד הגדול העומד עתה לפני טהרן לבניית פצצות גרעיניות, הוא היכולת למזער weaponizer, את המתקנים הגרעינים לגודל של פצצות או ראשי חץ היכולים להיות משוגרים על ידי מטוסים או טילים. התפתחות חמורה זו באה בשלב בו ממשל ג'ורג בוש מתכונן גם לנסיגה מעיראק וגם למהלך של משא ומתן עם איראן, שכלפי חוץ מוצג כמי שיעסוק אך ורק במצב בעיראק, אולם כבר עתה ברור כי המדובר בנושאים אחרים, כמו המפרץ הפרסי, לבנון, והפלסטינים.
למעשה מדובר במו"מ אמריקני-איראני על חלוקת ההשפעה בין שתי המדינות בעיראק, ואולי גם באזורים אחרים במזרח התיכון, ומו"מ בעל אופי רחב כזה מקרין מיד על ההערכות האסטרטגית-צבאית של כל מדינות האזור.
בתופעה זו אפשר היה להיווכח ביום א' וב' השבוע, כאשר נשיא איראן אחמדי נז'אד הגיע לביקור באיחוד הנסיכויות הערביות UAE. סגן נשיא ארצות הברית דיק צ'ייני שביקר בבירת הנסיכויות דובאי, זמן קצר קודם לכן, התקבל שם בטכס צנוע ביותר. נשיא איראן אחמדינז'אד התקבל בדובאי בכבוד מלכים, וביום ב' (14.5), נערכה לכבודו קבלת פנים המונית, כזו השמורה למנצחים, באצטדיון הכדורגל המרכזי שבנסיכות בהשתתפותם של כ-80.000 איש. נאומו של אחמדינאז'ד בעצרת, היה מלא איומים קשים על כל מי שיעז להרים יד על איראן ולפגוע בתוכנית הגרעינית שלה, וחזרה על העמדה האיראנית כי טהרן לא תסכים בשום שלב של המשא ומתן לוותר על העשרת האורניום. אחמדינז'אד דיבר בטון והשתמש במילים אשר הפגינו את הביטחון העצמי של הצמרת האיראנית כי הקו הצבאי והגרעיני שלהם ניצח, וכי ארה"ב נמצאת בנסיגה מהמפרץ הפרסי ומהמזרח התיכון.
לא הרחק ממקום עריכתה של העצרת בה הופיע נשיא איראן, מול חופי דובאי, עגנו נושאת המטוסים האמריקנית 'סטנניס' וכמה מאוניות המלחמה המלוות אותה. אולם עובדה זו לא השפיעה לא על מארחיו של אחמדינז'אד וגם לא עליו. גם הצהרתו של סגן נשיא ארצות הברית צ'ייני שביקר על סיפון נושאת המטוסים, כי וושינגטון לא תרשה שברשותה של אירן יהיה נשק גרעיני, לא השאירה רושם רב לא בטהרן, ולא במפרץ. הסיבה העיקרית לכך היא, כי רבים מראשי המדינות אתם נפגש צ'ייני בביקורו אשר הסתיים ביום ב' 14.5, יודעים כבר כי ממשל בוש נסוג כבר מדרישתו העיקרית שאיראן תפסיק להעשיר אורניום. על התפתחות זו מדווחים המקורות בוושינגטון והאיראנים של תיקדבקה כבר כמה שבועות.
המדהים בכל התפתחויות אלה הוא המצב השורר בישראל בה כלל אינם מתעסקים או אפילו מדווחים על התפתחויות אלה, ושוקעים עוד יותר במריבות הפנימיות הקשות בתוך הצמרת הפוליטית, המנהלית, והשיפוטית. ביום ב' הגיעו הדברים לשיאים חדשים כאשר בשעות הבוקר פורסם כי ראש הממשלה אהוד אולמרט היה צריך לקחת חלק בתמרון המפקדות הגדול של צה"ל. במקום זה ערך אולמרט סיור מתוקשר היטב בצפון שם הכריז, כדרכו בזמן האחרון, כי הוא יזרים כסף, שהובטח כבר לפני כשנה, לשיפור מצב המקלטים בצפון. איש מראשי המועצות המקומיות שנכח בסיור לא האמין לאף מילה שראש הממשלה אומר. יו"ר ועד יישובי העימות בצפון שלמה בוחבוט, אמר בצורה גלויה, כי איננו מאמינים לראש הממשלה, וכי הוא אומר דבר אחד ואנשי משרדו אומרים דבר אחר. בכל מקרה, הכספים המובטחים מאז המלחמה בקיץ שעבר לא הגיעו. משעות הערב היה ראש הממשלה עסוק למעלה מראשו בפתיחת השלב החדש והמכריע במלחמה האישית שלו במבקר המדינה מיכה לינדשטראוס. ביום ג' 15.5 יצא אולמרט לביקור בפטרה, ומאחר והמלך עבדאללה אינו מוכן להצטלם אתו בפומבי, הוא ייסע גם לעקבה כדי להיפגש שם עם המלך בחווילה הפרטית שלו. כמה שעות לפני בואו של אולמרט לעקבה, עזב אותה סגן נשיא ארצות הברית דיק צ'ייני, אשר אפילו לא טרח לכלול את ישראל בביקורו הנוכחי במזרח התיכון. בלוח זמנים צפוף כזה, צריך וכדאי לשאול, מתי היה זמן לראש הממשלה אהוד אולמרט להשתתף בתרגיל המפקדות של צה"ל? או שגם פרסום השתתפותם של אנשי הדרג המדיני בתרגיל היה תעלול פרסומת נוסף שאין מאחורי כלום.

Print Friendly, PDF & Email