איראן שוקלת להשתמש בטילים של חיזבאללה נגד ISIS בסוריה ועיראק, כדי להציל את בגדאד ואת דמשק

מקורות מודיעין במפרץ, מוסרים למקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי בטהרן מתקיימים בימיים האחרונים דיונים קדחתניים בצמרות הפוליטיות והצבאיות האיראניות, בדבר האפשרות כי חיזבאללה יפעיל את כ-80,000 הטילים מסוגים שונים שיש לו, נגד מטרות של אל קעידה ISIS בסוריה, כאמצעי חירום להציל את משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד מפני התמוטטות. נדונה גם אפשרות להפעיל את הטילים ארוכי הטווח של חיזבאללה נגד מטרות של אל קעידה ISIS, בעיראק, במטרה להפסיק שם את התקדמות כוחות אל קעידה לכיוון הבירה בגדאד, והעיר השיעית המרכזית בדרום עיראק-כרבלא.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בגלל חומרת המצב בשתי החזיתות, שוקלים בטהרן לבצע את ירי הטילים משטח לבנון, לאחר שצבא לבנון דחה את כל הלחצים שהופעלו עליו על ידי חיזבאללה להצטרף למלחמה בשני ארגוני אל קעידה בסוריה- ISIS וג'בהת אל נוסרה- אל קעידה סוריה.
המקורות שלנו מציינים, כי עדיין לא נפלה בטהרן החלטה סופית בנושא.
אם אכן יוחלט בטהרן להשתמש בטילים של חיזבאללה נגד מטרות של ISIS, יספקו מלט"ים איראניים הפועלים בסוריה ובעיראק מידע מודיעיני לחיזבאללה על מטרות אלה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הדיונים על הנושא הוחשו ביום ה' 28.5, לאחר שלטהרן הגיעה התבטאותו של דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט Josh Earnest שאמר, 'כי ארה"ב איננה עומדת לקחת על עצמה אחריות על ייצוב המצב הביטחוני בתוך עיראק'.
The United States is not going to be responsible for securing the security situation inside of Iraq. במילים אחרות, האחריות על המלחמה באל קעידה ISIS היא באחריותם של ממשלת עיראק.
הדובר הוסיף ואמר, כי 'האסטרטגיה שלנו, היא לתמוך בכוחות הביטחון העיראקים כדי שייעשו מה שאנחנו (האמריקנים) לא נעשה בשבילם'.  Our strategy is to support the Iraqi security forces in doing what we will not do for them.
כל מה שארה"ב מוכנה לעשות, אמר הדובר, 'הוא לתמוך בכוח אווירי של  הקואליציה (למלחמה ב-ISIS) כאשר הם לוקחים על עצמם את הקרב מול ISIS בארצם', back them on the battlefield with coalition military air power as they take the fight to ISIL in their own country.
בטהרן רואים בדברים אלה של הבית הלבן הסתלקות סופית של ארצות הברית מזירת המלחמה נגד ISIS בעיראק, אבל גם מתן אישור לממשלת בגדאד לעשות כל מה שהיא מבינה לנחוץ כדי לעצור את ISIS, כולל לקרוא לעזרה גורמי חוץ צבאיים לעזור לה בהגנת עיראק.  במקרה כזה מדובר במליציות השיעיות הפרו איראניות- the popular mobilization committee, בפיקודו של אבו מהדי אל-מוהנדיס Abu Mahdi al-Muhandis, שאיננו אלא איראני המשמש כסגנו של הגנרל האיראני קסאם סוליימני בעיראק.
מאחר וברור כי הנשיא אובמה, נתן הוראה שלא לספק למליציות אלה תמיכה אווירית אמריקנית, ואיראן עצמה איננה רוצה להפעיל את חיל האוויר שלה בעיראק, מחשש כי מטוסים איראניים רבים ייפגעו, נבדקת האפשרות לתת לכוחות האלה סיוע של אש טילים כבדה.
לגבי סוריה יש לטהרן 4 שיקולים מרכזיים:
1. משטר אסד איננו יכול להחזיק עוד זמן רב מעמד, מול העזרה הצבאית והכספית האדירה שמזרימות סעודיה, קטאר וטורקיה למורדים הסוריים-בייחוד לארגון ג'בהת אל נוסרה-אל קעידה סוריה.
כדי להסוות שמדובר בארגון המקורב לאל קעידה, יוזמים הסעודים מעבר של אלפי לוחמים של הארגון 'לצבא הכיבוש' המוסלמי. רק בדרום סוריה, עברו בימים האחרונים כ-3,000 לוחמים של אל-נוסרה ל'צבא הכיבוש' המוסלמי.
2. תחת הלחץ הצבאי והכספי הזה איבד הצבא הסורי את יכולת ורצון הלחימה שלו, ובימים האחרונים כל פעם שיחידותיו מותקפות הן נסוגות.  אסד מאבד במהירות רבה שטחים בכל גזרות המלחמה בסוריה, ובאם איבוד שטחים אלה יימשך בקצב כזה לבסוף הוא יכול להישאר ללא כוחות צבאיים שיגנו על דמשק.
3. לחיזבאללה, למרות הכרזותיו של מנהיגו חסן נסראללה כי מעתה כוחותיו יילחמו בכל חלקי סוריה, אין מספיק כוחות היכולים לנהל מלחמה רחבה כזו, ובו זמנית לשמור על עמדותיו בלבנון.
4. בטהרן רואים בסנקציות שסעודיה הטילה השבוע על שני בכירים בחיזבאללה חאליל חארב, ומוחמד קאבאלן  Khalil Harb and Muhammad Qabalan, הכרזת מלחמה של סעודיה על חיזבאללה.
במערב ובמזרח התיכון שמות שני בכירים אלה בחיזבאללה אינם מוכרים, אבל המקורות שלנו מוסרים, כי מוחמד קאבלאן הוא איש המודיעין והמבצעים הבכיר ביותר של חיזבאללה, והוא אחראי על כל הפעולות הצבאיות והטרור של חיזבאללה מחוץ לגבולות לבנון.  מדובר במעין 'קסאם סוליימני' של חיזבאללה.
חאליל חארב, הוא רמטכ''ל העל של חיזבאללה, ויש לו מעמד צבאי הדומה לראש משמרות המהפכה האיראניים הגנרל עלי ג'פערי.
סעודיה דאגה להחרים את כל רכושם וחשבונות הבנקים של השניים במפרץ.  לא טהרן ולא חיזבאללה אינם יכולים לעבור בשתיקה על צעד סעודי כזה.
אחת הדרכים בהן דנים עתה בטהרן להגיב על הצעד הסעודי, הוא לתת אור ירוק לחיזבאללה לפגוע במטרות בהן תומכים הסעודים בסוריה, כולל באמצעות ירי טילים, דבר שממנו חיזבאללה נמנע עד עכשיו.   

 

Print Friendly, PDF & Email