איראן שיגרה קוף לחלל והחזירה אותו לכדור הארץ. מהלך איראני לכופף את אובמה ולהפוך את הסכם ז'נווה להסכם איראני

נשיא איראן חסן רוחאני, הודיע בשבת 14.12, כי איראן שגרה בהצלחה קוף לחלל והחזירה אותו בשלום אל כדור הארץ.
הפרט היחיד שרוחאני מסר על השיגור הוא כי שם הקוף הוא 'מבשר טובות'  Fargam. אולם הוא נמנע מלומר באיזה טיל האיראנים השתמשו, ומהיכן השיגור בוצע.
זו פעם שנייה השנה שאיראן מבצעת שיגור קוף לחלל. השיגור הראשון בוצע בינואר השנה, וגרם לזעזוע עמוק בצמרות הצבאיות האמריקניות והישראליות, שהופתעו מהיכולת הטכנולוגית  הצבאית האיראנית.                                           
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הפגנת יכולת טכנולוגית כזו, פירושה כי הטילים האיראניים יכולים לפגוע בכל נקודה בעולם. במילים אחרות למרות שאיראן נתנה הבטחה חשאית לארה''ב בשיחות ז'נווה כי לא תפעל בינתיים להקנות לטילים שלה טווח ארוך יותר מ-2,000 ק''מ, עתה היא מתריסה בפני וושינגטון, כי היא איננה קשורה יותר להתחייבות זו, מאחר והבית הלבן, מבחינתה של טהרן, הפר את התחייבויותיו שלא להחמיר את הסנקציות המוטלות על איראן.
הבית הלבן פרסם ביום ה' 12.12, רשימה מורחבת של אישים וחברות איראניות העוסקים בתחום הנפט ואשר הממשל יפעל נגדם ברחבי העולם כדי להגביל את פעולותיהם.  איראן איימה בימים האחרונים, כי אם תוטלנה עליה סנקציות נוספות ההסכם הגרעיני עליו חתמה בז'נווה, יבוטל. החל מיום ו' 13.12, פועלת איראן לממש את האיום שלה.
ביום ו' 13.12, נפסקו בצורה פתאומית בווינה השיחות בין נציגי שש  ואיראן מתי ואיך ליישם את הסכם ז'נווה, מבלי שהושג שום הסכם. נציגי איראן קמו לפתע משולחן הדיונים ואמרו, כי הם צריכים לחזור לטהרן להתייעצויות. במקביל ביטל שר החוץ האיראני מוחמד זריף שורה של הופעות במערב במשך השבוע הבא.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי איראן מנסה הצעדים אלה להשיג שלוש מטרות במהלך אחד:
1. לנסות לכופף את נשיא ארצות הברית באראק אובמה, ואת שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ולנסות להכריח אותם לבצע את הסכם הביניים שהושג ז'נווה, לפי התנאים והצרכים של איראן.  במילים אחרות, איראן מנצלת את העובדה שבלהיטותו להשיג הסכם עם איראן, לא דאג ממשל אובמה כי יקבע תאריך להתחלת ביצוע ההסכם. למרות זאת החל הבית הלבן כבר במתן הקלות כלכליות לאיראן המסתכמות בלמעלה מ-20 מיליארד דולר.
2. בשיגור הקוף לחלל, מאותתת איראן, כי כפי שהיא הוכיחה שהיא לא תיסוג מהתוכנית הגרעינית שלה, כך היא גם לא תיסוג מהתוכנית הצבאית שלה, שבכלל לא הוזכרה אפילו במילה אחת בהסכם ז'נווה, והיא תמשיך לפתח את יכולות הטילים הבליסטיים שלה המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים.
3. איראן גם מאותתת, כי היא לא תסכים לאפשר לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, למדיניותו להחריף את הסנקציות על איראן, ולגורמים בקונגרס ובסנט התומכים בו, להשיג את מטרתם. הצעד האיראני החדש מעמיד בפני ממשל אובמה את הברירה, או לסגת מצעדיו לגבי החמרת הסנקציות על איראן, או שהמו''מ האמריקני-איראני יגיע לסיומו.
מבחינת איראן מדובר במצב עדיף, בו היא עדיין לא התחייבה לבצע את הסכם הביניים, ואין לה צורך יותר להגיע להסכם סופי על התוכנית הגרעינית הצבאית שלה.
ביום ו' 13.12, דיווחו המקורות האיראנים של תיקדבקה על הוויכוח הפנימי המתנהל בטהרן לגבי ההסכמות החשאיות שהושגו בז'נווה בין ארה''ב ואיראן לגבי טווח הטילים הבליסטיים האיראניים.        
 

 

Print Friendly, PDF & Email