איראן תהפוך תוך כמה שבועות למדינת סף גרעינית. מקורות אמריקנים: 'זה ישנה את כל השיקולים הגיאופוליטיים במזרח התיכון'

ח"כ צחי הנגבי, מי שהיה ראש וועדת החוץ הביטחון והכנסת, ומקורב מאוד לבנימין נתניהו בתקופת היותו ראש ממשלה אמר לפני כמה ימים, כי לישראל נותרו בין שלושה לחמישה חודשים לנסות למנוע מאיראן להגיע להיות מדינת סף גרעינית.
'הניו יורק טיימס' פרסם, ביום שני 22.11, הערכה של מומחי גרעין אמריקנים לפיה ישנם רק בין שלושה שבועות ומספר חודשים בודדים עד (שמצב התוכנית הגרעינית האיראנית,)  ישנה את השיקולים הגיאופוליטיים בכל המזרח התיכון. that buffer is now down to somewhere between three weeks and a few months, which would change the geopolitical calculation throughout the Middle East. כלומר, איראן תהפוך למדינת סף גרעינית.
יוסי כהן, ראש המוסד לשעבר, אשר עמד עד לפני זמן קצר בראש המבצעים לעצירת התוכנית הגרעינית האיראנית אמר, ביום ראשון 21.11, בכינוס בארה"ב, כי ישראל  יכולה לבדה לפגוע ולהרוס את התוכנית הגרעינית האיראנית, כפי שעשתה זו בשעתו בעיראק ובסוריה.
'הניו יורק טיימס' מציין במאמרו מיום שני, 'כי פקידים ישראליים עומדים על כך שישראל פיתחה יכולת ( פצצות ) המסוגלת לחדור ולפוצץ בונקרים, דבר המבטל את הצורך לעזרה אמריקנית, כפי שהיה לפני 13 שנה בתקופת הנשיא בוש.  Israeli officials insist they have developed a bunker-busting capability that obviates the need for the kind of help they sought from the Bush administration 13 years ago.
דברים אלה מתקשרים עם דבריו השבוע של ראש המוסד לשעבר יוסי כהן אשר אמר, כי כדי להפסיק את העשרת האורניום לדרגה של 60 אחוז, ישראל צריכה לפגוע במתקן הגרעיני בפורדו Fordow, שהוא מתקן תת-קרקעי ובמתקן הגרעיני בנטאנז Natanz.
ביום שני 22.11, הגיע לטהרן ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם IAEA, רפאל גרוסי Rafael Grossi, כאשר הוא מזהיר  את האמריקנים 'כי הסוכנות שלו הולכת ומתעוורת באיראן', warning them that his agency was slowly “going blind” in Iran. כוונתו כי ציוד המעקב של הסוכנות המותקן במתקני הגרעין האיראניים חלקו חובל, חלקו הוצא מכלל שימוש בידי האיראניים עצמם, והם אינם מסכימים לתקן אותו, או להציב ציוד חדש.
אמנם האיראנים הסכימו לחדש את שיחות הגרעין ב-29 לנובמבר, אולם אין אפילו מומחה גרעין אחד רציני בארצות הברית ובישראל המאמינים כי חידוש המו"מ יביא לפריצת דרך בין וושינגטון וטהרן.
גרוסי מגיע לטהרן, כאשר האיראנים מכריזים בעצמם כי כיום נמצאים בידיהם כ-25 ק"ג אורניום מעושר לדרגה של 60 אחוז. 'זוהי דרגה שיש רק למדינות שמייצרות פצצות גרעיניות', אומר גרוסי, "It is a level “that only countries making bombs have כלומר, איראן קרובה מאוד מאוד להפוך למדינת סף גרעינית.
מומחי גרעין אמריקנים וישראליים מזהירים, כי הדרך מאורנים מעושר מ-ל60 אחוז לאורניום מעושר ל-90 אחוז הדרוש לייצור פצצה גרעינית, הוא קצר ביותר-פחות מכמה שבועות.
במילים אחרות, כל המילים וההצהרות המפוצצות 'כי לא נאפשר לאיראן להפוך למדינה גרעינית', או 'לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני', עומדות לפקוע/להפוך לאיומים ריקים מתוכן, באם ארצות הברית, או ישראל, יחליטו ביחד, או לחוד, שלא לפעול נגד הגרעין האיראני.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות