איראן תקבל את טילי היירוט S-300 הרוסיים מוונצואלה, לאחר שזו רכשה אותם ממוסקבה

המקורות הצבאיים ומהמודיעיניים של תיקדבקה: שליט וונצואלה הוגו צ'באס Hugo Chavez, הודיע לנשיא רוסיה דימרטי מדבדב בעת ביקורו במוסקבה (ביום ה' 14.10), כי קראקס Caracas, תקנה את 5 גדודי טילי היירוט המתקדמים S-300 שרוסיה סירבה להעביר עד כה לידי איראן. ישראל כבר פנתה בסוף השבוע בבהילות לוושינגטון כדי שזו תפעיל לחץ על מוסקבה לעצור את העסקה, משום שברור כי צ'באס יעביר את הטילים שיקבל מהרוסים לידי האיראניים. אולם ספק רב באם וושינגטון תוכל למנוע הפעם את מכירת הטילים והעברתם לידי איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הגעתם של טילי היירוט האלה לידי איראן, תהפוך התקפה אווירית, או התקפה של טילים, כולל טילי שיוט על מתקני הגרעין האיראניים לקשה מאוד לביצוע, ותיגבה מהכוחות התוקפים אבדות גדולות.
לעומת זאת מציינים המקורות שלנו, כי חיל האוויר הישראלי מתאמן בתקיפת מטרות המוגנות על ידי טילי S-300 כבר שנתיים, מאז ספטמבר 2008, כאשר באימונים משותפים עם חיל האוויר היווני, שיתפו היוונים סוללות של טילי יירוט כאלה, אותן רכשו מהרוסים.
כרגיל אצל הרוסים, הם שלחו כבר ביום ו' 15.10, בלון ניסיון לראות כיצד עסקה כזו תתקבל אצל ממשל אובמה, משום שפירושה לא רק אספקת הטילים הרוסים לאיראן, אלא גם הצבתם של טילי יירוט רוסיים בעלי יכולת של יירוט טילים בליסטיים באמריקה הדרומית- החצר האחורית של ארצות הברית.
איגור קורוצ'אנקו, ראש מכון המחקר הרוסי לסחר נשק בינלאומי, Igor Korotchenko, head of a Moscow-based think tank on the international arms trade, אמר 'כי רוסיה מחפשת קונה ל-5 גדודי טילי ה-S-300, שמחירם הוא 800 מיליון דולר, וכי וונצואלה יכולה להיות קונה כזה'. ציטוט המקור: Russia is looking for a buyer of five battalions of S-300PMU-1 air defense systems ordered by Iran, which are worth $800 million, and Venezuela could become such a buyer.
נשיא וונצואלה צ'באס היה יותר מעורפל בדבריו ואמר, כי 'ארצו מעוניינת לקנות (מרוסיה), סוגים שונים של מערכות הגנה אנטי-אוויריות, שיאפשרו לה להקים מערכת הגנה אווירית שמתבססת על כמה שכבות'. כלומר, יכולת יירוט של מטוסים וטילים מסוגים וטווחים שונים. ציטוט המקור: His country was interested in buying different types of Russian-made air defense systems to create a multilayered air defense network. הדובר הרוסי, היה מצויד בפרטים מפתיעים על העסקה לרכישת ה-S-300 על יד וונצואלה, וידע לציין כי קראקס תשלם עבור הטילים במזומן. דבר המעיד כי צ'באס החליט לבצע את העסקה, טילים תמורת מזומן, במהירות האפשרית. זאת כדי לקבל את הטילים ללא עיכובים, ולהעביר אותם לידי איראן, כדי שזו תוכל להציבם מסביב למתקניה הגרעיניים. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי במשמרות המהפכה האיראניים קיימות יחידות אשר למדו והתאמנו ברוסיה בהפעלת טילי ה-S-300, והן מסוגלות לקלוט ולהפעיל את הטילים מיד עם הגעתם לאיראן.
איגור קורוצ'אנקו אמר: 'ה-S-300 הוא מוצר מצוין, וונצואלה מוכנה לשלם את מלוא המחיר במזומן, לאחר שלרשותה מספיק מקורות שיכסו (פיננסית) את העסקה. ציטוט המקור:
The S-300 is a very good product and Venezuela should pay the full amount in cash, as the country's budget has enough funds to cover the deal.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מציינים, כי בעסקות נשק קודמות שבוצעו בין רוסיה וונצואלה, בהן קראקס רכשה טנקים רוסיים מדגם T-72M1M, וטילי נ"מ לטווח קצר מדגם Tor-M1- air defense systems, נתנו הרוסים הלוואת מימון נוחות לוונצואלה, בסך 2.2 מיליארד דולר.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי עוד לא עבר חודש מאז הודיע נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, ב-22 לספטמבר, כי מוסקבה החליטה סופית לבטל את עסקת מכירת טילי ה-S-300 לאיראן, ובכלי התקשרות האמריקנים והישראלים פורסמו דברי שבח רבים על עמדתו זו, וכבר הרוסים מצאו דרך עוקפת לבצע את העסקה באמצעות וונצואלה, ולהפר את הסנקציות על מכירת נשק לאיראן שהוטלו על ידי מועצת הביטחון, כאשר הם מעמידים פנים כי אין שום דבר שיכול למנוע מהם למכור נשק בעל אופי הגנתי לוונצואלה.
רק בשבוע שעבר הודיעו מקורות רוסיים ואיראניים, כי הגיעו להסכם לפי מוסקבה תתחיל להחזיר לטהרן את המקדמה שהאיראנים שלמו עבור הטילים בסך 166.8 מיליון דולר.
בעת ביקורו של צ'באס במוסקבה, הסכימו הרוסים להקים בוונצואלה כור גרעיני, המקביל לכור הגרעיני האיראני בבושייר, תמורת 1.6 מיליארד דולר.

Print Friendly, PDF & Email