אישה ישראלית בתחנת אוטובוס, וממשלה במנוסה.

5 הרוגים וקרוב ל-60 פצועים, זה היה קציר הדמים של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, ביום ראשון השחור. הנורא בכל זה, מלבד הקורבנות, הדם, החיים והחלומות הצעירים והמבוגרים שהתרסקו ואבדו לעולמים, שעוד לא פורסמו השמות, שלא לדבר על ההלוויות, וכבר בקע מתוך מקלטי הרדיו הממלכתיים קולם, ועל מסכי הטלוויזיה שלנו, הופיעה דמותם, של חברי הלהקה הנודדת של פרשנים פוליטיים ופרשנים לענייני ערבים, ששמו להם מטרה לטהר את יאסר ערפאת ולהציגו כמסכן קרוע נפש הסולד מהפיגועים ואינו יודע איך ומה לעשות אתם.
גרסה אחת ספרה לנו כי מסביב למנהיג הפלסטיני ישנה קואליציה של הטובים באנשיו, ראשי מנגנוני הביטחון שלו, המאיצים בו להסכים להפסקת אש ואפילו להפסקת האינתיפדה. ומול קואליציה של אנשים טובים ונדיבים אלה, ישנה קואליציה של רשעים מגודלי זקן, הג`יאהד האיסלמי החמס, הדוחפים את ערפאת המסכן, בניגוד לרצונו אל מסלול הדמים. והאיש כך ממשיך התיאור, טועם קצת מזה וקצת מזה ועדיין חוכך בדעתו, במה הוא יבחר באמת, בשלום או בדם!
זה היה תיאור סוחט דמעות ורגשות. ברגעים כאלה קשה לנו להבין כיצד ישראל לא הפנתה מיד, מאזורי הפיגוע ומבתי החולים שם נאבקים אנשים על חייהם צוותים של פסיכולוגים ועזרה נפשית ראשונה, צוותים שיטפלו במנהיג הפלסטיני. תאור אחר, היה ממש מלאכת אמנות בפני עצמה. הפרשן לעניני ערבים בערוץ 1, עודד גרנות, גילה לנו בנשימה עצורה, כי זו לא הפעם הראשונה בה אנו רואים ששוטרים פלסטינים לאחר שסיימו את יום עבודתם, מבצעים שורה של עבודת נוספות עבור החמס ועבור הג`יאהד האיסלמי.
צריך מיד לשאול, למה משטרת ישראל הנאנקת תחת המחסור בכוח אדם, לא תציע להם, כמובן תמורת שכר הולם, לבצע עבודות נוספות עבור משטרת ישראל. הרי כל מה שהשוטרים האלה רוצים, היא עוד קצת עבודה. ואחרי שעבודת ההכנה והכשרת הלבבות בדעת הקהל נעשתה, באים שלושת שרי הקבינט, ראש ממשלה אריאל שרון, שר החוץ שמעון פרס ושר הביטחון, פואד בן אליעזר ואומרים ליאסר ערפאת, עכשיו כפרס על עבודתך הקשה למען השלום, אתה תקבל באותו לילה, עוד בטרם נקברו המתים שלנו, שאתה ואף אחד אחר לא, רצחת, בחזרה, את פרברי בית לחם ואת בית ג`אללה. למה? כי אנו מוכנים לתת לך עוד הזדמנות אחת כדי שתוכיח לנו, לאמריקה, לאירופה כי אתה פעם אחת מסוגל לקיים מילה אחת שלך. וערפאת, מתפוצץ מצחוק.
אתה רואה, הוא אומר לתאופיק טיראווי, ראש מנגנון הטרור שלו בגדה האיש שאותו הוא שלח לארגן ולבצע את ההרג, אתה רואה איזה מדיניות מתוחכמת אני מנהל. אני מראה ליהודים באיזה יעילות אני הורג את יניב לוי ז"ל ליד קיבוץ מצר, בתוך הקוו הירוק. אני מראה להם איך גיבורי המהפכה הפלסטינית הורגים רק נשים, סימה מנחם מזיכרון יעקב, לידיה מרקוב מחדרה ואילה וסימה לוי ז"ל מאליכין. ואחרי כל זה הם עדיין אומרים לי, כי הם רוצים לראות אם מילה שלי היא מילה. מה אתם היהודים האלה? האם הם באמת דפוקים בשכלם? הם לא מבינים כי אם אני אומר יום קודם בעזה כי אנו ננצח, אנו באמת עומדים לנצח אותם. עובדה, עכשיו הבטחתי, שיהיה שקט בבית לחם ובבית ג`אללה. אז הם הסיגו את כוחותיהם ובו בלילה הכניסו כוחות חדשים לטול כרם לג`נין. הם חושבים שאני נבהל? הם לא מבינים שזה בדיוק מה שאני רוצה שהם יעשו. כי ברגע שהם נכנסו לג`נין וטול כרם, אני ארוץ שוב פעם לקולין פאוול ולחוואיר סולנה ואני אצרח שוב הפעם בכל כוחי, הצילו, הורגים פלסטינים!
ואחר כך אני אבטיח להם שקט בטול כרם וג`נין, ואני אגיד לפאוול שהוא מוכרח לתת לי עוד הזדמנות גדולה אחת ותו לא! אחר הכל אמריקה הגדולה היא ארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות. ואז הישראלים ייסוגו ושוב הפעם יכנסו לבית לחם ולבית ג`אללה ואולי גם לרמאללה, כי בינתיים יהרגו עוד יהודים, גם בחדרה, גם בנתניה, גם בירושלים ואולי גם קצת בתל-אביב.
שר ההגנה האמריקני, דולנד רמספלד, ענה, ביום ראשון בתימהון רב לעיתונאי אמריקני ששאל אותו האם כדי לנצח את הטרור, ארצות הברית באמת צריכה לפעול באפגנסיטן, כי הוא אינו מבין את השאלה. נגד הטרור, אמר רמספלד, יש רק דרך אחת לפעול ללכת אל הטריטוריה בה נמצאים בסיסי הטרור ולהרוס אותם שם! מילא, לעובדה שמה שהעם אומר, אריאל שרון, שמעון פרס ופואד בן אליעזר המופקדים על בטחונו, השלושה לא שומעים, כבר התרגלנו. אבל הם גם לא שומעים מה שדונלד רמספלד אומר?
ובכל סיפור הדמים הנורא הזה, ישנה עוד נקודה קשה, קשה מאוד. אחרי שהמדינאים ומעצבי דעת הקהל שמאחוריהם גמרו לקעקע את הביטחון שלנו, את המורל שלנו ואת המעט שנותר לנו עוד להאמין בו, בצה"ל. הם אומרים לנו: אתם רואים, אי אפשר להתגבר על הטרור בכוח צבאי. אתם רואים! הכנסנו את הטנקים אל פרברי הערים הפלסטיניות וגם זה לא עזר. הטרור ממשיך וימשיך להלום בנו ולהפיל בנו קורבנות.
אין צורך להגדיר במילה ברורה אחת את הערמומיות הצינית המקפיאה שבדברים אלה. רק לפני כמה ימים עמד על דוכן הכנסת, ראש הממשלה, אריאל שרון והרעים בקולו. ערפאת לא עוצר…אנחנו עוצרים! ערפאת לא פועל… אנחנו פועלים! הוא רק שכח לסיים את דבריו. ערפאת הורג… אנחנו…נסוגים! אנחנו לא נוותר לטרור! אתם שומעים, יניב לוי, לידיה מרקין, סימה מנחם, אילה לוי,סמדר לוי ז"ל. תשמעו טוב!

Print Friendly, PDF & Email