איתות אמריקני לריאד, לקהיר ולדובאי, כי את המידע המודיעיני הישראלי הרגיש האמיתי, הן יכולות לקבל רק דרך וושינגטון

קשה מאוד להבין את משחק המוחות המודיעיני, שנחשף לפתע פתאום ביום ב' 8.9 בלילה, כאשר דיפלומט 'מערבי' מסר לסוכנות 'רויטרס', כי ישראל סיפקה לארצות הברית מודיעין ותמונות לוויין שסייעו לה בתקיפות האוויריות נגד כוחות אל קעידה בעיראק והלבנט ISIS בעיראק. המקור אמר כי לאחר שמהמידע, כלומר מצילומי הלווייניים  הוסרו כל סימני הזיהוי בעברית, המידע הועבר למדינות אחרות במזרח התיכון, כולל טורקיה ומדינות ערביות אחרות.
המקורות המודיעיניים וללוחמת של תיקדבקה מציינים, כי כבר דברים אלה הן מוזרים ביותר ואינם מתקבלים על הדעת. ישראל עם כל רצונה לשתף את ארה"ב במידע מודיעני על אל קעידה, לא תעשה זאת באמצעות מסירת תצלומי לוויין כשהיא יודעת שהם מגיעים לטורקיה ולערבים.
תצלומי לוויין, הם חומר רגיש מאוד, מהם אפשר ללמוד הרבה על מסלולו של הלוויין, יכולותיו הסודיות, החיישנים המותקנים בו, הרזולוציה והזוויות של מצלמותיו, חומרים כאלה אם מועברים בכלל, מועברים אך ורק בדרג של ראשי מדינות, שרי ביטחון, או ראשי גופי מודיעין שקבלו לכך אישור מיוחד מהדרגים המדיניים.
קיימת אפשרות נוספת, אותה כדאי לשקול בכובד ראש, יש כאן מה שנקרא בעגה המקצועית 'איתות מודיעיני' מצד גורם אלמוני, המסב את תשומת ליבה של ישראל, כי באיזה שהוא מקום במערך המודיעיני שלה, בדרג של חילופי מידע מודיעיני בין גופי מודיעין שונים, קיימת דליפה.
זו אפשרות רחוקה, בעיקר כאשר מדובר בחומר מלווייניים, אולם אפשרות שתמיד קיימת. גם אזהרה מסוג כזה איננה מועברת בדרך של פרסום כזה.    
חשד עמוק יותר מעוררים דבריו  של  הדיפלומט המערבי, להם אין כל ביסוס מודיעני וטכנולוגי, שטוען  בידיעה שלווייני ריגול ישראלים עוברים מעל עיראק בזוויות ובתכיפות שאין למודיעין האמריקני, והצילומים הישראליים מאפשרים לפנטגון לקבל מידע ותמונה איכותית יותר של תוצאות התקיפות שלה על מטרות אל קעידה.
בכך יש יותר מרמז עבה, כי לווייני הריגול הישראלים העוברים מעל איראן ממשיכים בדרכם מעל עיראק, וכך הם צדים שני ציפורים במכה אחת.
זו כמובן שטות מוחלטת, מאחר וללווייניים הישראלים אין שום עדיפות בקצב התכיפות על פני הלוויינים האמריקנים העוברים מעל איראן- אלא אם גורם אינטרסנטי כלשהו רוצה לרמוז, כי ארצות הברית צמצמה את טיסות הלוויינים האמריקנים מעל איראן עד למינימום, בעוד ישראל הרחיבה אותן.    
הדיפלומט המערבי הוסיף ואמר, כי  לארה"ב מידע שנאסף ממאגרי מידע הקשורים בתנועת נוסעים על אודות אזרחים מערביים החשודים שהצטרפו לארגונים אסלאמיים ועלולים להתגייס לביצוע פיגועים במדינות המקור שלהם אחרי שיחזרו.
'הישראלים טובים מאוד במידע על נוסעים'. 'באמצעות ניתוח רשתות חברתיות בערבית הם מקבלים תמונה טובה יותר לגבי מי האנשים האלה'.
מותר להניח, כי ישראל הייתה מוותרת ברצון על  'מחמאה' זו, שפורסמה רק כמה שעות ספורות לפני ששר החוץ האמריקני ג'ון קארי עלה ביום ב' בלילה, על המטוס שיביא אותו למזרח התיכון ולמפרץ הפרסי, כדי לנסות ולתאם עם מדינות ערב, ובראשן ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE, את המלחמה מול אל קעידה.
למרות המחמאות המופיעות בידיעה, ג'ון קארי יימנע מלבקר בישראל, כאילו זו איננה קיימת-יוק!
הבעיה האמיתית הרצינית שבפניה ממשל אובמה עומד, הוא שקודם לכן הודיעו שרי החוץ הערביים שהתכנסו בקהיר, כי הם אינם מוכנים לתאם את המלחמה שלהם מול אל קעידה עם וושינגטון. ירדן, שעד עכשיו נחשבה לבעלת ברית קרובה ביותר של ארה"ב, הרחיקה אף לכת והודיעה, כי היא לא תתאם את המלחמה שלה מול אל קעידה לא עם ארה"ב ולא עם מדינות ערב. היא תנהל מלחמה זו לבדה.
במילים אחרות, יש כאן משחק עדין ומסובך של ממשל אובמה, המנסה לפרק את הציר המודיעיני-צבאי- מדיני שהקימו סעודיה, מצרים, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, וישראל בזמן מבצע 'צוק איתן'- במלחמה ברצועת עזה. קארי ינסה לצרף את הציר הזה  אל הקואליציה שמקים אובמה נגד אל קעידה, כאשר הוא רומז לריאד, לקהיר ולדובאי, כי את המידע המודיעיני הישראלי הרגיש האמיתי, מדינות ערב יכולות לקבל רק דרך וושינגטון.
האמנם?   

 

Print Friendly, PDF & Email