אלפי צלפים פרו-סוריים חמושים עומדים בלבנון מול אלפי חמושים של המחנה האנטי-סורי.

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה בביירות: עם סיום הקרבות ביום ה` 25.1 בביירות, בהם נהרגו לפחות 4 לבנונים ונפצעו 35 איש, התברר כי הכוחות הפרו סוריים ובראשם חיזבאללה והמפלגה הסוציאליסטית הסורית ה-SNNP, פרסו ברחבי ביירות אלפי צלפים, בטענה שעליהם להגן על השכונות בהן יש רוב לכוחות האופוזיציה לממשלת פואד סניורה. מנגד הציבו אנשיו של סמיר ג`עג`ע, מפקד המליציות הנוצריות יחידות חמושים. שני הצדדים נראו כשהם עוסקים בהקמת ביצורים ומתרסים ברחובות. בכמה מקומות מרכזיים החלה ביירות להראות בלילה ולפנות בוקר ביום ו` 26.1, כמו בגדאד. מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה אמר כי כל מי שירה ביום ה` היו שכירי חרב שישראל וכי הנשק בו השתמשו היורים הוא נשק ישראלי. `אני קורא למנגנוני הביטחון הלבנוניים לפרסם את שמותיהם של היורים`, קרא נסראללה בעודו מעמיד פנים כי אין לו מושג מי הכוחות הפרוסים. המקורות שלנו מוסרים כי בבקעת לבנון הציב צבא לבנון ביום ה` בלילה שתי חטיבות באזור המשתרע משטורה, הקרובה לגבול סוריה, ועד בעל בק במרכז הבקעה, במטרה למנוע מהכוחות הפרו סוריים לעלות ולכבוש את העיירה הנוצרית זחלה, הנחשבת מעוזן של הפלנגות הנוצריות. ההערכה בלבנון היא כי האפשרות שבקרוב יתחוללו בביירות, בבקעה, בצפון לבנון, ובזחלה קרבות גדולים, היא רק שאלה של זמן.
ממהלך של ההתנגשויות ביום ה` אפשר היה להבחין ב-5 תופעות צבאיות המתגבשות בשטח.
1. המחנה הפרו-סורי הוא הרבה יותר מאורגן ויעיל מבחינה צבאית ולרשותו עומדים כוחות הרבה יותר גדולים מאשר אלו העומדים לרשותו של המחנה האנטי-סורי התומך בממשלה. תופעה זו אפשר היה לראות היטב בקרב שנערך באוניברסיטה המוסלמית, שם לומדים סונים, ובקרבות והמהומות שהתרחשו בשכונות השונות בביירות. בכל המקומות האלה הופיעו אלפים של צעירים שיעיים, אנשי חיזבאללה, כאשר חלק מהם נושא נשק, שהשתלטו תוך זמן קצר על כל הצמתים והכיכרות. המחנה האנטי-סורי לא הצליח לגייס מספר מתאים של תומכים ולוחמים שיתמודדו עם הפשיטות של אנשי חיזבאללה ותומכיהם.
2. מלבד כמה מקרים בודדים בהם פתחו ביריות באוויר, הצבא וכוחות הביטחון הלבנוניים לא הצליחו להתמודד עם אנשי חיזבאללה. כפי שקרה במהומות שהתרחשו בלבנון ביום ד` 24.1, ברוב המקומות עזר הצבא לאנשי המחנה הפרו-סורי והאנטי ממשלתי. רק במקומות ספורים בלבד בו היה מספר החיילים והשוטרים גדול, אנשי חיזבאללה נהדפו.
3. הכוחות הפרו-סוריים הראו יכולת תנועה מהירה והם מסוגלים לחסום בביירות צירי תנועה מרכזיים מבלי שיופרעו.
4. כוחות המחנה הפרו סוריים שולטים ברוב חלקי המדינה הלבנונית בצפון, במרכז, ובדרום, בעוד שכוחות המחנה האנטי-סורי הסונים, המרונים, והדרוזים, מצאו את עצמם בתוך מובלעות הנתונות במצור.
5. אחד המפקדים היעילים ביותר של הכוחות הפרו-סוריים, שלא הדרג המדיני מסביב לפואד סניורה ולא מפקדי הצבא הלבנוני לקחו בחשבון הוא אסאד חרדאן, ראש ה-SNNP. זו מפלגה לבנונית-סורית, המופעלת על ידי המודיעין הצבאי הסורי. עתה מתברר כי אסד חרדאן הוא המפקד על כוחות הצלפים שהתפרסו ביום ה` בבלילה בביירות, ואנשיו הם שמספקים תחמושת, מזון, ומים לכוחות שפרוסים בשטח.

Print Friendly, PDF & Email