אל-סיסי לאובמה: פתח חזית עם מצרים נגד ISIS בסיני


נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, פנה בימים האחרונים בשדר חשאי לנשיא ארצות הברית אובמה, והציע לו כי הצבא האמריקני ביחד עם הצבא המצרי ייפתחו בחזית משותפת נגד ISIS בחצי האי סיני.
כך מדווחים בלעדית המקורות המודיעיניים וללוחמת נגד טרור של תיקדבקה.
בשדר אומר אל-סיסי, כי הדרך היחידה לנצח עתה את ISIS בסיני, היא להביא לאזור כוחות צבא אמריקנים שילחמו ביחד עם הצבא המצרי.
המקורות שלנו מדווחים, כי אל-סיסי כותב בשדר, כי על ארצות הברית לפתוח עתה במערכה צבאית בחצי האי סיני, שתהייה דומה למעורבות האמריקנית נגד ISIS בעיראק ובסוריה.
במילים אחרות, אל-סיסי מציע, כי ארצות הברית תנחית כוחות מיוחדים בחצי האי סיני, תקים שם בסיסים, ותפעיל את צי המל"טים שלה מול אנשי ISIS, בסיני.
נשיא מצרים מזהיר בשדר לאובמה, כי אם הממשל ידחה הצעה מצרית זו, הרי שחצי האי סיני יהפוך תוך זמן קצר לבסיס העיקרי הקדמי של ISIS  במזרח התיכון, כאשר הוא נשען על הבסיסים של ארגון הטרור בצפון אפריקה בייחוד בלוב.
השדר מציע, כי צבא ארה"ב והצבא המצרי  יקימו מטה משותף למלחמה ב-ISIS בסיני.
 עד עתה לא התקבלה תשובה מוושינגטון על הפנייה-ההצעה המצרית, וכי בקהיר אין מושג מתי ממשל אובמה יגיב עליה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עבור נשיא מצרים שהיה בעברו שר ההגנה של מצרים וגנרל מעוטר בצבא המצרי, פנייה לארצות הברית לקבל עזרה צבאית מבצעית הוא מהלך יוצא דופן שאיננו מקובל בצבא המצרי, ובייחוד בשכבת הגנרלים שלו. הדבר מעיד, כי אל-סיסי הגיע למסקנה כי הצבא המצרי איננו מסוגל לנצח, או לפחות לרסן את ISIS, וכי האיום של ISIS בסיני הופך להיות איום אסטרטגי על מצרים כולה.  
זו כנראה הסיבה בגללה קבלו השבוע חוגי הנשיא פאתח אל-סיסי בתדהמה את פרסום המאמר הראשי ביום שישי שעבר 25.3 ב'ניו יורק טיימס', שהופיע תחת הכותרת 'זמן להעריך מחדש את יחסי ארצות הברית עם מצרים' Time to Rethink U.S. Relationship With Egypt. 
המאמר תוקף קשה את יחס המשטר המצרי כלפי זכויות האדם, וקובע כי במצב כזה, היחסים בין ארצות הברית למצרים גורמים לוושינגטון יותר נזק מאשר תועלת.
המאמר  הראשי נגמר במשפט הבא: 'בחודשים הבאים על הנשיא (אובמה), להתחיל להיערך לקראת שבירת הברית (הצבאית) עם מצרים. ההתרחשות הזו נראית יותר ויותר כהכרח' (אמריקני). ציטוט המקור: Over the next few months, the president should start planning for the possibility of a break in the alliance with Egypt. That scenario .
appears increasingly necessary.
בקהיר חוששים, כי המאמר הזה הוא בעצם התשובה השלילית של ממשל אובמה לפנייתו של נשיא מצרים, להקים חזית משותפת נגד הטרור בסיני.
חוגים צבאיים מצריים בכירים אומרים בימים האחרונים, כי אם ממשל אובמה איננו מוכן להלחם ב-ISIS בסיני תאלץ מצרים לפנות למדינות אחרות, כדי לקבל עזרה צבאית במלחמה ב-ISIS. המקורות שלנו מציינים, כי יש כאן איתות מצרי ברור כי קיימת אפשרות שמצרים תפנה למוסקבה בהצעה דומה. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות