אל סיסי רץ לנשיאות. הקים כוח מעורבות מהיר בן 10,000 חיילים מוטסים להגן על משטרו

שר ההגנה המצרי הגנרל פתאח אל-סיסי, בן 59, הודיע ביום ד' 26.3 על התפטרותו מתפקידו, ועל כך כי הוא ירוץ בבחירות לנשיאות מצרים. אין עדיין תאריך לבחירות, אבל יוחלט על כך ביום א' 30 למרס. ההנחה היא שהבחירות תתקיימנה ביולי השנה, כלומר בעוד 4 חודשים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בשבועות האחרונים הקדיש אל-סיסי את רוב זמנו להקמת כוח צבאי אשר יגן על משטרו כנשיא מצרים.
הכוח הנושא את השם 'כוחות המעורבות המהירה של צבא מצרים', הוא למעשה חייל חדש שהוקם בצבא המצרי, והוא יעמוד לפקודתו האישית של אל סיסי. בראש כוח המעורבות המהיר המצרי החדש עומד גנרל תאוופיק עבדל סאמי Major General Tawfik Abdel-Samei, שעד עתה היה מפקד פיקוד מרכז של צבא מצרים.
כדי להרכיב את הכוח הצבאי החדש, לקחו הגנרלים אל סיסי, ותאוופייק סאמי, את מיטב חיילי הקומנדו מכל יחידות הצבא המצרי, והפכו אותם תוך זמן קצר מאוד, לכוח מיוחד מוטס, באמצעות מטוסי תובלה ומסוקים. כוח זה מסוגל להגיע לכל פינה ברחבי המדינה המצרית הענקית תוך זמן קצר יחסית, כאשר חלק מהמטוסים העומדים לרשותו נושאים אתם טנקים, ארטילריה מתנייעת, וציוד מיוחד ללוחמת טרור. המקורות שלנו מוסרים, כי זה יהיה הכוח הצבאי העיקרי אשר ימשיך להלחם נגד האחים המוסלמים במטרה לרסקם ולהביא להתפוררותם הסופית.
זמן קצר לפני הודעתו על התפטרותו, דאג אל סיסי למנות את לתפקיד שר ההגנה את סגנו, ומי שהיה עד כה הרמטכ''ל המצרי גנרל סדקי סובחי General Sedki Sobhi, שהועלה לדרגת קולונל גנרל.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מוסרים, כי אל סיסי נשען על ארבעה מרכזי כוח צבאיים, פיננסים, משפטיים, ומודיעיניים.
1. צמרת הצבא המצרי התומכת בו, אם כי בתוך צמרת ישנם כמה גנרלים המסתכלים בחשדנות על מהלכיו ואינם מסכימים אתם. אחד מגנרלים אלה הוא הרמטכ''ל המצרי לשעבר גנרל סמי ענאן  Lieutenant General Sami Annan. כאשר אל סיסי היסס באם להציג את מועמדותו לנשיא, החל ענאן לארגן לעצמו קבוצת תמיכה בצבא אשר תתמוך במעומדות שלו. אולם כאשר התברר סופית כי אל-סיסי רץ לנשיאות, וויתר על תוכניותיו.
 הקצין הבולט השני אשר איננו תומך באל-סיסי בצורה עיוורת, הוא המפקד הכריזמטי של הארמיה השנייה המצרית הפועלת בחצי האי סיני, הגנרל אחמד וואפסי Gen. Ahmed Wasfi. אולם עם כל הפופולאריות של הגנרל וואפסי ברחוב ובצבא המצרי, הוא לא הצליח במלחמתו בגורמי אל קעידה בסיני, שלא פעם ניסו להתנקש בחייו. לאחרונה הדיח אותו אל-סיסי מתפקידו.
2. מקור כוח נוסף של אל סיסי במצרים, היא הרשות השופטת המצרית, שנציגה השופט עדלי מנצור מכהן כנשיאה הזמני של מצרים.
במזרח התיכון ובעולם הערבי נשען אל סיסי על שני אישים.
3. סגן שליט וראש הממשלה של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, שייח' ראשיד אל מאקטום Shaikh Mohammad Bin Rashid Al Maktoum. רק מעטים בישראל יודעים, כי שייח' מקטום הוא אחד ממתנגדיו הגדולים של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והוא תומך בגדול אויביו של אבו מאזן-מוחמד דחלאן. זו הסיבה מדוע דחלאן נמצא כבר שלושה חודשים בקהיר, והוא נמנה על יועציו של אל סיסי, בייחוד כאשר מדובר בנושאים פלסטינים.
4. אישיות אחרת מהמפרץ עליה אל-סיסי נשען, הוא ראש שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך באנדר בין סולטן, החוזר בימים אלה לריאד כדי לחזור ולמלא את תפקידו. באנדר הוא שתיווך בין נשיא רוסיה ולדמיר פוטין ובין אל-סיסי, והוא היוזם והמממן של עסקת הנשק הרוסית-סעודית בהיקף של שני מיליארד דולר.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זה לא מקרה שאל סיסי החליט להודיע על מועמדותו לנשיא, יומיים בלבד לפני שנשיא ארה''ב אובמה מגיע ביום ו' 28.3 לביקור בערב הסעודית. אל סיסי שיחסיו עם ממשל אובמה צוננים ביותר, בעיקר בגלל מלחמתו באחים המוסלמיים, ביקש להעמיד את נשיא ארה''ב לפני עובדה קיימת.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות