אל קעידה הנחיתה על בגדאד את ההתקפה הגדולה ביותר על עיר בירה. למעלה מ-120 הרוגים. למעלה מ-300 פצועים

המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה: אל קעידה פתח ביום ג' 2.11 בערב, בהתקפה ללא תקדים בהיקפה ובעוצמתה בבירה העיראקית ובסביבותיה. כמה שעות לאחר שההתקפה החלה, היא התרחבה בשעות הלילה לערים העיראקיות הסובבות את בגדאד, גם שם יש מספר לא ידוע אבל גבוה של נפגעים. מקורות צבאיים מערביים אומרים כי זו היא ללא ספק ההתקפה הגדולה ביותר שארגון אל קעידה ביצע אי פעם על עיר בירה, וגם ההתקפה הגדולה ביותר של אל קעידה על מטרה במזרח התיכון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי ביום ב' כמה דקות לפני השעה 7:00 בערב,תקפו חוליות של אל קעידה בו זמנית ב-12 רבעים בגדאד, כולם רבעים שיעים, כשהם מפעילים 19 מכוניות או עגלות תופת שהוצבו ברבעים אלה. הפיצוצים לוו בעשרות מטעני צד התפוצצו ליד כלי רכב בצמתים מרכזיים, וליד שיירות של צבא, משטרה, וכוחות ההצלה העיראקים שחשו למקומות הפיגוע.
ברחבי העיר נשמעים הפגזות טילים, וירי של נשק אוטומטי כבד. עד עתה יש לפחות 120 עד 130 הרוגים עיראקים, ולמעלה מ-300 פצועים. האומדן הרשמי של ההרוגים עד עתה הוא 62. בחלקים רבים בעיר פרצו דלקות ענק כתוצאה מהקרבות וההפגזות.
מפקדי הצבא העיראקי דיברו בלילה בגלוי על אובדן השליטה הביטחונית של הממשלה והצבא בבגדאד. ניכר היה שחששם הגדול הוא שמדובר רק בשלב הראשון של התקפת אל קעידה. ואכן בשעה 9:00 בלילה החלו התקפות של אנשי אל קעידה בערים הסובבות את בגדאד, ביניהן אבו גראייב.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי חוליות של התוקפים ביצעו פיגועי ירי באמבולנסים ובחדרי המיון של בתי החולים לשם הובאו הנפגעים. כתוצאה מכך קרסה מערכת הרפואה והגשת העזרה הראשונה בבירה העיראקית. בניסיון לעצור את גל ההתקפות חסמו כוחות הביטחון העיראקיים בטנקים ובמשוריינים את כל הגשרים המרכזיים שעל נהר החידקל.
מפקדי הצבא וכוחות הביטחון העיראקיים דרשו בלילה מראש ממשלת עיראק נורי אל-מליקי להטיל על בגדאד עוצר כללי, עד אשר השליטה בעיר תחזור לידיהם, אולם הוא סירב. במקום זה הורה מליקי להחיש לבגדאד תגבורות של 2 עד 3 חטיבות משוריינות עיראקיות, הנמצאות עתה בדרכן לבגדאד.

Print Friendly, PDF & Email