אל קעידה מקים רשתות טרור בתנועת אל תאחריר בירושלים

מיוחד ובלעדי למקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: ביום א` 4.6 מסר ראש השב"כ הישראלי יובל דיסקין לחברי וועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט הישראלי כי אל קעידה הקימה תשתיות טרור לא רק ברצועת עזה אלא גם בערי הגדה המערבית ובייחוד בירושלים. מה שראש השב"כ לא סיפר לחברי הכנסת הוא כי אל קעידה גייסה חברים לרשתות שלה בבירת ישראל לא מתוך ארגוני הפלסטינים המוכרים, אלא מבין חברי קבוצה פלסטינית כמעט בלתי ידועה, אבל מסוכנת ואלימה ביותר בשם תנועת `ח`יזב את תאחריר`, או מפלגת השחרור.
תנועה זו, שהדגל והסמל שלה מופיעים כאן, השומרת על חשאיות מוחלטת, מונה מיליונים הפרושים ברחבי העולם המוסלמי. אנשיה ידועים כקיצונים שאינם עוסקים ישירות בטרור אבל בו בזמן הם נחשבים כחברים באחת מתנועות המחתרת המוסלמיות המסוכנות ביותר. תנועת `ח`יזב את תאחריר` איננה מאמינה במהלכי טרור מתמשכים, כי אם בפעולה אלימה פתאומית אשר תביא להפלה פתאומית של השלטון. כלומר טרור בהלם.
המקורות של תיקדבקה לאל קעידה מוסרים, כי מי שעוקב אחרי שני ארגונים אלה המנוגדים זה לזה לכאורה, יכול היה לגלות כבר במחצית השנייה של 2005, ובמשך 2006 הקצנה בעמדותיה של תאחריר, עד כדי שרעיונותיה הפכו להיות דומים יותר ויותר לאלה של אוסמה בין לאדן ומוסאב זרקאווי. בחצי השנה האחרונה נעצרו חברי התנועה בבריטניה, סוריה, ירדן,אוזבקיסטן, וקירגיסטן, כחשודים בפעולות להפלת השלטון. המודיעין הירדני עצר לאחרונה את אחד מראשי התנועה סאליח אל ג`אליבי Salih al-Jalabi המכונה `הכימאי` בחשד כי הוא היה בעיצומן של הכנות לבצע פיגוע גדול בעמן באמצעות מטענים כימיים. בלונדון מתקיימים באחרונה דיונים אשר מטרתם להביא לסגירת כמה ממוסדות התנועה הפרושים ברחבי הבירה הבריטית.
היחס של `ח`יזב את תאחריר` לישראל הוא במובנים רבים אפילו קיצוני יותר מיחסן של התנועות הפלסטיניות. `סופה של מדינת ישראל הוא דבר פשוט יחסית`. `קיומה של ישראל מותנה אך ורק בגלל ההתערבות המערבית ובגידתם של המנהיגים המוסלמים`. כך קובעים פרסומי התנועה. With regard to Israel, `its end is a `simple task` and its existence is conditioned on Western interference and the `betrayal` of Muslim leaders. במילים אחרות, מאחר וממילא מטרת התאחריר היא להפיל את המערב ואת השליטים המוסלמים הבוגדים, ישראל תיפול מאליה.
המקורות של תיקדבקה ללוחמת טרור מדווחים כי לתנועת התאחריר יש חברים רבים בירושלים, וכי אנשי התנועה נוהגים להתכנס כל ערב לתפילה על הר הבית. למעשה חלק גדול מהמתפללים המוסלמים על הר הבית בשעות הערב הם חברי התאחריר.
חדירת אל קעידה לתנועה זו, אשר בדרך כלל לא היה נתונה עד כה למעקב בישראל מעוררת דאגה גדולה אצל השב"כ. לכך יש שתי סיבות. א. הנוכחות הקבועה של התאחריר על הר הבית יוצרת בפעם הראשונה גישה ישירה ונוכחות של אל קעידה בהר הבית. זו הפעם הראשונה שלאל קעידה יש גישה ישירה לאחד המקומות הקדושים ביותר לאיסלם, אבל גם לאחד המקומות הרגישים והנפיצים ביותר בעולם המוסלמי ובמזרח התיכון.
ב:תנועת `ח`יזב את תאחריר` היא אחת התנועות הממודרות ביותר בעולם המוסלמי, אפילו יותר מאל קעידה, וקשה מאוד לאסוף ולקבל מידע מי הם חברי התנועה ולעקוב אחריהם.
עצם העובדה שאל קעידה בחרה את ירושלים ואת תושביה הפלסטינים, שהם אזרחי ישראל, כמקום בו היא תבצע את החדירה שלה לתנועת התאחריר, מראה כי תנועת הטרור מקווה להגיע בערוץ שאיש במערב או בישראל אינו שם לב אליו במהלך אחד לא רק לירושלים אלא לכל רחבי העולם המוסלמי. צעד זה מראה על התכנון האסטרטגי ארוך הטווח שאל קעידה משקיעה בצעדיה.

Print Friendly, PDF & Email