אל קעידה מתקרב בשני טורים אל בגדאד. הצטרפות המונית של הסונים העיראקים לאל קעידה

כוחות אל קעידה עיראק ובארצות הלבנט ISIS, נערכו במשך הלילה, ביום ד' 11.6, לעלות על הבירה בגדאד בשני טורים. טור אחד נע מתיכרית לעבר העיר טאג'י Taji, הנמצאת רק כ-20 ק''מ מבגדאד. ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי, הורה לכוח הצבאי המבצעי היחיד שנשאר בידו-שתי דוויזיות ו-6 חטיבות ממוכנות-ביחד כ-50,000 חייל להקים קו הגנה אחרון שיגן על הבירה העיראקית. אולם לאור העובדה כי שתי הדוויזיות העיראקיות מס' 3 ומס' 4, שהגנו ביום ג' על מוסול, וביום ד' על מחוז צאלח א-דין במרכז עיראק, נמסו-נעלמו ואינן קיימות יותר, צריך לראות באם פקודה זו של נורי אל מליקי תבוצע.
הציר השני בו אל קעידה מתקדם לעבר בגדאד, הוא דרך העיר טוז חורמאטו Tuz Khormato, הנמצאת  כ-55 ק''מ בלבד דרומית ממרכז הנפט העיראקי בקירקוק.  הכוונה של אל קעידה היא להיעזר בטור כזה כדי להשלים את שליטתם באזור המזרחי של עיראק הגובל עם איראן-דייאלה Diyala. בעוד מטרת הטור הראשון לתקוף את בגדאד מצפון, מטרת הטור השני לתקוף את בגדאד ממזרח. הכוחות של אל קעידה בפקודו האישי של אבו באכר אל בגדאדי  Abu Bakr al-Baghdadi , שהפך השבוע להיות גיבורם של לוחמי הג'יהאד בכל בעולם המוסלמי, שולחים לפניהם ציי של מכוניות תופת ובהם מתאבדים כדי לערער  את העמדות והמחסומים שהצבא וכוחות הביטחון העיראקים מנסים לשים בדרכם.     
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מוסרים כי ככל שכוחות אל קעידה מתקדמים במהירות, אשר דומה לתנועת בליץ של צבא מודרני, הולכת המלחמה בעיראק והופכת ממלחמה של אל קעידה, למרד של כל הסונים העיראקים נגד שלטונו השיעי של נורי אל-מליקי.
בין שליש ל-40 אחוז מתוך 35 מיליון תושבי עיראק הם סונים. ההערכה היא כי מדובר באוכלוסיה המונה בין 12 ל-14 מיליון עיראקים.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי מליציות סוניות שונות, שאף פעם לא הזדהו עם אל קעידה, לא באמצע שנות ה-2000, כאשר אל קעידה נלחם באמריקנים, ולא בשנה האחרונה כאשר אל קעידה החל מעביר את אנשיו מסוריה לעיראק, מצטרפים עתה למסע הצבאי של הארגון על בגדאד ועל משטרו של נורי אל-מליקי השיעי.
בין המצטרפים, אפילו קצינים וחיילים סונים חברי מפלגת הבעת' העיראקית, מפלגתו  החילונית של מי שהיה שליט עיראק סדאם חוסיין.
תופעה זו הביאה את ראש ממשלת עיראק נורי אל-מליקי, להאשים ביום ד' בלילה, את הפוליטיקאים ומפקדי צבא עיראק הסונים 'בבגדיה במולדת העיראקית'.  אל- מליקי- המשדר פאניקה– אומר למקורביו, כי לא ייתכן שכוחות אל קעידה יוכלו להשתלט תוך יומיים על צפון ומרכז עיראק, מבלי שהדבר תוכנן מראש, ומבלי שמנהיגי הסונים לא רק יעלימו עין מההכנות הצבאיות שנערכו בשטחים שהיו באחריותם, אלא שיעזרו לאל קעידה במודיעין, כספים, ומחבואי נשק שחיכו ללוחמי האזור.      

Print Friendly, PDF & Email