אל קעידה עיראק, לקח אחריות על הפיגוע בדאחייה. מול הציר השיעי הוקם ציר טרור סוני המשתרע מבגדאד ועד ביירות

בעוד כוחות אל קעידה עיראק ISIS, משלימים בשבת 4.1, את כיבושן של פאלוג'ה וראמאדי במערב ובמרכז עיראק, ומתחילים בהתקדמות לעבר בגדאד, פרסם הארגון הודעה האומרת, כי אנשיו ביצעו את הפיגוע ביום ה' 2.1 ליד המטה הפוליטי של חיזבאללה, ברובע דאחייה בביירות, בו נהרגו  4 אנשים ו-77 נפצעו.
בהודעה שהארגון פרסם הוא אומר, כי 'אנשיו הצליחו לחדור את מערכת הביטחון של מפלגת השטן ISIS managed to penetrate the security system of the Party of Satan (Hizbullah)… and crush its strongholds. 'זהו רק תשלום קטן בשביל חשבון ארוך המחכה לפושעים אכזריים אלה', אומרת ההודעה. ציטוט המקור: It is a first small payment from the heavy account that is awaiting those wicked criminals. 
ההודעה הזו בשבת, פורסמה זמן קצר לאחר שצבא לבנון הודיע, כי  מפקד גדודי עבדאללה עזאם, מאג'יד אל מאג'ד Majid al-Majid, מת בבית הכלא. הסיבה אי ספיקה בכליות. המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי הודעה זו, והודעות קודמות של צבא לבנון הקשורות לאיש אינן מתקבלות על הדעת, וההנחה היא שהאיש מת בשעת חקירה של שירותי הביטחון הלבנוניים, או שניצל הזדמנות שנקרתה לו והתאבד.
חוקריו של מאג'יד אל מאג'יד, איימו עליו שאם לא ימסור להם כיצד מנגנון אל קעידה בלבנון פועל ביחד עם מנגנוני אל קעידה בסוריה ובעיראק, הם יימסרו אותו לחקירה לידי  חיזבאללה. הסגרה של חשוד בטרור לידי חיזבאללה פירושה חקירה וודאית של קציני מודיעין איראניים. אם אכן מאג'יד אל מאג'יד התאבד נראה, כי הוא החליט להימנע מפגש עם החוקרים האיראנים.
כבר ביום ד' 1.1, דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי אל מאג'יד נפגש בסוף השבוע האחרון בסוריה, עם ראש אל קעידה בסוריה- ג'בהת אל נוסרה, אבו מוחמד אל-ג'ולאני Abu Muhammad al-Jolani. בתום הפגישה ביו השניים נשבע מאג'יד מאג'יד אמונים לאל-ג'ולאני, והשניים סיכמו על שיתוף פעולה צבאי בין שני הארגונים. במילים אחרות, ארגון אל קעידה בסוריה עמד לקבל בסיס וסיוע לוגיסטי בתוך לבנון.
מכל ההתפתחויות האלה בסוף השבוע מתברר עתה למעלה מכל ספק, כי אל קעידה עיראק ה-ISIS, אל קעידה סוריה, וארגון עבדאללה עזאם, פועלים עתה ביחד בשטח עצום מדדים במרכז המזרח התיכון, המתחיל בגדאד, עובר דרך דמשק, ומגיע עד לביירות. במילים אחרות, מדובר עתה בציר טרור סוני המסכן לא פחות את יישראל, מול הציר השיעי המשתרע מטהרן, דרך דמשק, ועד לחיזבאללה.
המקורות הצבאיים ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי ההתפתחויות האלה מעידות על כך, כי בימים הקרובים תחול החרפה משמעותית בהתנגשות הצבאית שבין שני הגושים האלה כאשר עיקרה של ההתנגשות מתרחש בעיראק, סוריה, ולבנון, ומאיים להתפשט לתוך גבולות ישראל וירדן.
התפתחויות אלה, הדליקו בשבת כמה מנורות אדומות בישראל, ששלוש המרכזיות הן:
1. במצב בו גוברים הסיכויים, כי גורמי אל קעידה בעיראק ובסוריה, ינסו לחדור לישראל, כפי שהם חדרו ללבנון, ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה להוציא מגבולותיה המזרחיים-בקעת הירדן, ומיהודה ושומרון את המערכים הביטחוניים והמודיעיניים שלה, כפי שדורשים שר החוץ האמריקנית ג'ון קארי, ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
2. העובדה כי מבחינה מדינית, ממשל אובמה מתקרב עתה יותר לטהרן, עד כדי כך שהוא מוכן לדון בהשארתו של נשיא סוריה בשאר אסד בשלטון, ואילו סעודיה שהייתה פעם בעלת בריתה של ארצות הברית תומכת בגורמים מוסלמיים המתקרבים לאל קעידה- קרי הסונים העיראקים, ובגורמים דומים לאלה בלבנון, במטרה לסכל מהלך אמריקני כזה,  מקשה על ישראל לקבוע מי הם בעלי בריתה במזרח התיכון, ובמי היא צריכה לתמוך, ובאיזה גורמים לא.
3. בהתפתחויות כאלה קשה מאוד להניח, כי שר החוץ האמריקני ג'ון קארי היוצא ביום א' 5.1 לריאד, כדי להיפגש עם מלך סעודיה עבדאללה, בניסיון לשכנעו לתת מטריה סעודית ליו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, יצליח להביאו לנקוט צעד זה.    

 

Print Friendly, PDF & Email