אל קעידה פיתח בלבנון שיטה חדשה לפיצוץ מספר גדול של מטענים בכמה מקומות המרוחקים זה מזה, בעת ובעונה אחת.

מיוחד ובלעדי למקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: דאגה עמוקה בקרב חוגי הלוחמה באל קעידה בארצות הברית, אירופה, אסיה, וישראל, לאחר שהתברר כי אל קעידה פיתחה מתא חשאי שפעל מטריפולי בצפון לבנון, שיטה חדשה לפיצוץ מספר מטענים במקומות רבים המרוחקים זה מזה בעת ובעונה אחת. השיטה פועלת על ידי שילוב בטכנולוגיות של טלפונים סלולאריים המופעלים באמצעות תוכנות קשר טלפוני דוגמת Skype ותוכנת המשלוח msn Messenger הנפוצה. מומחים ללוחמת טרור צרפתים חשפו טכנולוגית פיגועים חדשה זו באחרונה כאשר הגיעו ללבנון במסגרת חקירה בינלאומית שניסתה לקבוע כיצד קרה כי ב-17 לאוגוסט 2005, התפוצצו בבנגלדש 350 פצצות בעת ובעונה אחת בחלקים שונים של המדינה, המרוחקים אחד מהשני מאות קילומטרים. החוקרים הצרפתים חשפו בטריפולי מעבדה שמומנה על ידי מוסאב זרקאווי, מי שהיה מפקד אל קעידה בעיראק, וחוסל על ידי האמריקנים ב-7ביוני 2006.
המקורות שלנו מוסרים כי החוקרים הצרפתים מצאו את המעבדה נטושה מאנשים, אבל רובו של ציוד המחשבים, הטלפונים הסלולאריים, והמפרטים של התוכנות שפותחו על ידי אנשי אל קעידה נמצאו במקום במצב כמעט שלם. נראה כי גורם כל שהוא בלבנון הודיע לאנשי אל קעידה במעבדה על בואם של החוקרים הצרפתים, והם נמלטו משם בעוד מועד. המקורות שלנו ללוחמת טרור מדווחים כי הצרפתים הגיעו לטריפולי לאחר על סמך מידע כי אחד מאנשי אל קעידה קאסי ווארב Kaci Warab, הגיע מביירות לשדה התעופה הבינלאומי `זיא` Zia בדאקא Dhaka הבירה זמן קצר לפני ההתפוצצויות.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים כי כל החומר שנמצא בטריפולי הועבר לבדיקת מעבדות הזיהוי הפלילי בפריס שם הושוו הממצאים עם הממצאים השונים מבנגלדש.
התמונה העולה מהחקירה היא זו:
אנשי אל קעידה הכינו בבנגלדש 350 מכשירי טלפון סלולאריים שבכל אחד מהם הותקנה תוכנת התקשרות Skype כאשר לכל מכשיר יש שם משתמש usrename שונה. אנשי אל קעידה השתמשו בשם משתמש דומה אבל בעל מספור שונה. לדוגמא אם במכשיר הראשון היה שם המשתמש Tom1, שם המשתמש במכשיר השני היה Tom2 וכן הלאה, עד Tom350. כן הותקנה בכל טלפון סלולארי תוכנת מעבר פשוטה interface שנכתבה וחוברה במעבדה בטריפולי, וזו הייתה התוכנה שחיברה בין מכשיר הטלפון לבין מטען החבלה. במחשב הראשי המחובר לרשת האינטרנט העולמית, ממנו נוהלה ובוצעה פעולת החבלה,הנרחבת ביותר בכל 18 שנות קיום אל קעידה, (מחשב דומה נמצא בטריפולי), הותקנו תוכנות Skype, (לפי החוקרים הצרפתים אפשר לבצע פעולה כזו גם באמצעות תוכנות תקשורת דומות.) ו- msn Messenger. אל תוכנת ה- msn Messenger הוזנו כל 350 שמות המשתמשים ה-usernames. ברגע מסוים, שלח המחשב הראשי הודעה לכל 350 המשתמשים ה-users. תוכנות המעבר במכשירי הטלפון קלטו את ההודעה והעבירו את אות ההפעלה אל מטעני החבלה שהתפוצצו.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי בבנגלדש שם אמצעי הביטחון נגד פעולות טרור אינם חמורים במיוחד, לא נתקלו אנשי אל קעידה בקשיים מיוחדים לפזר 350 מטענים ברחבי המדינה. אין ספק כי במדינות אחרות כמו ארצות הברית, אירופה, וישראל, בהן סידורי הביטחון חמורים במיוחד, יש קושי גדול לפזר כמות כזו של מטעני חבלה מבלי שחלק מהם יתגלה. אולם מומחי הטרור מציינים כי כדי שאל קעידה תשיג את האפקט הרצוי בהתקפת טרור היא איננה חייבת להפעיל מאות מטענים כאלה. מספיק באם במטרה אחת כמו שדה תעופה בינלאומי, או בעיר מרכזית אחת מתפוצצים בעת ובעונה אחת באמצעות שיטה זו, 10, 20, או 30 מטענים, כדי שאל קעידה תשיג את מטרתה. כמות קטנה של מטענים כאלה יכולה להתפוצץ תוך שימוש בשיטה זו, בעת ובעונה אחת גם בכמה רכבות נוסעים מהירות הנעות בו זמנית בכמה ארצות המרוחקות זו מזו. ההנחה של אנשי לוחמת הטרור היא כי הסיבה העיקרית מדוע עד עתה, 13 חודשים לאחר סדרת הפיצוצים בבנגלדש, אל קעידה לא חזרה וביצעה פיגועים דומים בארצות אחרות, היא בגלל חיסולו של מוסאב זרקאווי על ידי האמריקנים, שהיה האיש שממן את פיתוח השיטה. אבל החוקרים אינם מוצאים מכלל אפשרות גם כי אל קעידה מנסה לשכלל את השיטה, כמו למשל להפעיל אותה באמצעות טלפונים לוויינים. ביצוע פיגועים בשיטה כזו באמצעות טלפונים לוויינים הוא הרבה יותר יקר אבל גם מבטיח השגת תוצאות ודאיות יותר.

Print Friendly, PDF & Email