אל קעידה ISIS בתנופה. רצח 70 איש בחודש. פועל מבצעית ב-10 מדינות. המפקד: גנרל עיראקי

אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS הוציא, בשבת 31.1, להורג בעריפת ראש את העיתונאי היפני קאנג'י גוטו Kenji Goto. זה היה אקט הסיום הרצחני של חודש ימים, בהם רצחו אנשי הארגון, או כאלה המזדהים אתו, לפחות 70 איש ב-10 מדינות באירופה ובמזרח התיכון בהן כוחותיו תקפו. מספר הרוגים זה אינו סופי, משום שמדינות כמו מצרים וסעודיה, אינן מפרסמות את המספרים המדוייקים של הרוגיהן.  קרבות  עם אנשי ISIS, התחוללו במשך חודש ינואר בצרפת, ספרד,בלגיה, עיראק, סעודיה, סוריה, ירדן, מצרים ולוב. שירותי הביטחון הבריטיים חוזרים ומזהירים כי התקפה של ISIS באחת מעריה הגדולות של בריטניה קרובה מאוד והיא רק שאלה של זמן.  במילים אחרות, הבריטים מודים כי אין ביכולתם לעצור התקפה כזו.
הנשיא אובמה, העומד בראש קואליציה של 20 מדינות למלחמה ב-ISIS, גינה ביום א' 1.2 לפנות בוקר במילים חריפות את הריגתו של גוטו, ושר החוץ שלו ג'ון קארי אמר, כי כיבושה של העיר הסורית קובאני Kobani  על ידי כוחות כורדים מידי אל קעידה, 'הוא דבר גדול' big deal, מאחר ואל קעידה בלבנט נאלץ להודות בכשלונו בקרב, בעירק תודות להפצצות האמריקניות. אולם קארי 'שכח' להזכיר, כי הקרב על העיר טרם הסתיים, ולמרות שלוחמי ISIS, נסוגו משוכונתיה, הם עדיין מקיפים אותה ובאזור מתחוללים קרבות קשים. אם הקרבות מסביב לקובאני הם ההישג הצבאי היחיד של ארצות הברית, מי יעצור את האופנסיבה של אל קעידה באירופה, צפון אפריקה ובמזרח התיכון?
כמה גורמי מודיעין מערביים ראו בנכונות של אל קעידה להיכנס למשא ומתן על גורלם של העיתונאי היפני והטייס הירדני מואט אל-קסאעסבה, סימני חולשה ראשוניים ורצון להתחיל להיפרד מהתדמית הרצחנית שהקנו לעצמם. גורמים אחרים ראו בסרטי הווידיאו המאוד לא מקצועיים שפורסמו בימים האחרונים, סימנים להתפוררות פנימית בהנהגת ארגון הטרור. אלה הן כמובן משאלות לב שאין להם על מה לסמוך.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי מערכת הפיקוד והמכונה השילטונית העומדת בראש אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, פועלת בצורה משומנת היטב. רוב המקורות מדברים על המנהיג אבו באקר אל בגדאדי al-Baghdadi, אולם כמעט שום דיווח איננו מזכיר קבוצה של כ-12 עד 15 איש הפועלת לידו, כולם קצינים גבוהים, מדרגת גנרל, ועד לווטננט-קולונל, לשעבר בצבא  הבעת' של סדאם חוסיין, שליט עיראק עד 2003.  בראש קבוצת קצינים-מפקדים אלה, עומד אבו עלי אל ענברי Abu Ali al-Anbari, שהיה גנרל Major General בצבא העיראקי.
אל ענברי, הנחשב כיום סגנו של אל-בגדאדי, הוא כפי הנראה המוח המבצעי מאחורי האסטרטגיה הצבאית של ISIS, המתרכזת היום בשלוש חזיתות: התקפות המבוצעות על ידי תאים רדומים באירופה. התקפות משולבות ומתוכננות היטב המתבצעות מטריפולי שבלוב, דרך ערי התעלה המצריות, וחצי האי סיני. החזית העיראקית, בה ממשיכים כוחות אל קעידה במאמץ להשתלט על מקורות נפט. הניסיון האחרון היה ביום ה' 29.1, כאשר כוחות גדולים של ארגון הטרור החלו תוקפים את עיר הנפט הגדולה-קירקוק.
כבר בשבוע הראשון של חודש דצמבר היו המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה היחידים שדיווחו, כי לחצי האי סיני הגיעה מעיראק קבוצת מפקדים של ISIS, שלקחה לידיה את הפיקוד על הארגון המקומי 'אנסר בית אל מקדיס'.
בראש קבוצת מפקדים זו עומד קצין עיראקי לשעבר, מנאמניו של אבו עלי ענברי, שהוטל עליו לתאם בין כוחות ISIS במזרח לוב, ובין כוחות הארגון בסיני, כאשר המטרה המרכזית היא לערער את שלטונות של שליט מצרים פאתח אל סיסי.
את התוצאה של פעולת 'פיקוד עיראקי' זה בסיני, אפשר היה לראות ביום ג' 27.1 בטריפולי שבלוב, כאשר לוחמי ISIS, השתלטו  מלון הפאר קורינטיה Corinthia, כשהם מוציאים להורג את בני הערובה המערביים שנפלו לידיהם, ביניהם אמריקני ובריטי. יומיים לאחר מכן ביום ה' 29.1, פתחו אל קעידה בסיני בהתקפה הגדולה ביותר שנערכה אי פעם על הצבא וכוחות הביטחון המצריים. מגבול מצרים עם רצועת עזה, ועד תעלת סואץ, הותקפו מטרות ביטחון מצריות בחמש ערים מצריות: רפיח, אל עריש, שייח' זוואיד, פורט סעיד, וסואץ, כאשר כוחות הביטחון המצריים סופגים לפחות 50 הרוגים.
הפעם המתכננים הצבאיים של אל קעידה ISIS, התרכזו בהתקפה בכיוון דרום. בפעם הבאה הם יתרכזו בכיוון צפון-ישראל. 

 

Print Friendly, PDF & Email