אל קעידה ISIS עובר לאסטרטגיה של לוחמת גרילה תת-קרקעית

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה: בתגובה לאסטרטגיית 'שושנת המים' lily pads של ממשל אובמה, אל קעידה ISIS עובר לאסטרטגיה של לוחמה תת-קרקעית.
אפשר וצריך להניח כי ISIS התבונן במשך תקופה ארוכה מקרוב מתוך רצועת עזה ומסיני במערכי המנהרות ההתקפיות ומנהרות ההברחה של החמאס, וביעילות פעולותיהם נגד צה''ל והצבא המצרי, והחליט לאמץ שיטת פעולה זו.
במקביל להחלטה טקטית זו , ISIS יעבור גם למלחמת גרילה בחמש חזיתות המלחמה שהוא מנהל, סוריה, לבנון, עיראק, סיני ועזה.
גורמים צבאיים ומערביים העוקבים אחר פעולות ISIS  בשטח אומרים, כי פירושם של צעדים אלה הוא, כי יותר לא נראה תנועה של כוחות גדולים של  אל קעידה ISIS בשטח וכי התקפות ארגון הטרור תבוצענה על ידי יחידות קטנות יותר של לוחמים מאומנות היטב, אשר תגחנה מעומק האדמה כדי לפגוע במטרות שנקבעו להם.
גורם מודיעיני מערבי אומר לתיקדבקה: 'בזאת באה לקיצה התקופה בה ראינו שיירות ענק של ISIS מופיעות  לפתע בשטח ותוקפות מטרה מרכזית'.
הפעם האחרונה ששיירת ענק כזו הופיעה בשטח בעיראק הייתה באמצע חודש מאי כאשר כוחות ISIS כבשו את ראמאדי במרכז עיראק. כוחות אל קעידה ISIS נעו אז בשיירה שמנתה 400 כלי רכב אמריקנים שהיו עמוסים באלפי לוחמים ומערכות נשק שונות, כולל נשק כבד. עשרה ימים לאחר מכן, בסוף חודש מאי חזרה תופעה זו על עצמה במרכז-מזרח סוריה, כאשר כוחות גדולים של אל קעידה ISIS כבשו את העיר האסטרטגית תדמור Palmyra, כשהם נעים בשיירות גדולות מהעיר ראקא  Raqqa  בצפון-מזרח סוריה.
מקורות המודיעיניים המערביים מעריכים, כי ההחלטה של ISIS לעבור ללוחמה תת-קרקעית היא התשובה של ארגון הטרור לאסטרטגיה החדשה של ממשל אובמה להקים בעיראק שורה של בסיסים קטנים המכונים 'שושנת המים' lily pads, בעיקר משום שהמחשבה הטקטית מאחוריהם היא שכמו ששושנת המים צפה על פני המים והיוצר שורה של משטחים-בסיסים שאפשר לדלג  עליהם מאחד לשני  בעוד שורשיהם נמצאים ומוסתרים בעומק המים, ככה הכוחות הקטנים האמריקנים שיוצבו בהם יוכלו לגלות גמישות במעברם להתקפה מנקודה אחת לשנייה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עד שבסיסי פעולה אמריקנים אלה יוקמו, ISIS כבר יעלם מהשטח וכל כוחותיו יעבור לפעול מתחת לפני השטח. כבר עכשיו מתלוננים הטייסים האמריקנים התוקפים מטרות של ISIS, כי כל יום שעובר יש להם אפשרות לתקוף פחות ופחות מטרות  בשטח.   
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי את תחילתה של מלחמה הגרילה של ISIS נגד כוחות גדולים, אפשר לראות מיושמת כבר בקרבות שבין ISIS לחיזבאללה בהרי קלמון. לוחמי אל קעידה מאפשרים לחיזבאללה לכבוש שטחים, ומיד לאחר מכן מכתרים שטחים אלה ותוקפים את המוצבים בחיזבאללה מקים. 

 

Print Friendly, PDF & Email