ניצחון של הגוש הפרו-איראני בבחירות בעיראק, יסכן את מהלכי ארה"ב-ישראל בסוריה

האם טהרן עומדת לספוג מכה אסטרטגית מס' 3 תוך חמישה ימים שהחלו, בהודעת הנשיא דונלד טראמפ, ביום ג 8.5, על יציאת ארצות הברית מהסכם הגרעין וחידוש בשלבים של משטר הסנקציות, שיתרכזו במשמרות המהפכה, הבנק המרכזי, וייצוא הנפט האיראני, והתקיפה הישראלית על התשתיות הצבאיות האיראניות מסביב לדמשק ובדרום סוריה, ועומדים להסתיים בשבת 12.5, בבחירות הכלליות הנערכות בעיראק?
נצטרך להמתין ולראות עד יום שלישי 15.5, כאשר התוצאות של הבחירות האלה תתפרסמנה.
22.5 מיליון עיראקים בעלי זכות בחירה יבחרו ב-329 חברי הפרלמנט העירקאי.
אם הקואליציה השיעית the Fateh Alliance, בראשותו של האדי אל אמרי Hadi al-Amiri, מפקדו של 'כוח באדר'   Badr Organization, שהוא הכוח הצבאי העיראקי השיעי הנתמך על ידי משמרות המהפכה האיראנים תנצח בבחירות, והאדי אל אמרי ייבחר להיות ראש ממשלת עיראק, תישמע בטהרן אנחת רווחה, והצמרת המדינית-צבאית האיראנית, תוכל להציג בפני ההמונים  האיראניים, ניצחון היסטורי שימחק את הרושם הקשה שהשאירו הודעת טראמפ והתקיפה הישראלית. יימחק גם הרושם שישאירו אירועי העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים, ביום ב' 14.5.
הצמרת האיראנית תוכל לומר, כי היא הבליגה עד עתה על האופנסיבה המדינית-צבאית של ארצות הברית וישראל נגדה, כדי להבטיח את הניצחון השיעי ההיסטורי בעיראק.  מול העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תוכל טהרן להציג את העובדה כי היא השתלטה על בגדאד!
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כבר מתחילת חודש מאי קיים מידע בוושינגטון ובירושלים, כי אם האדי אל אמרי ינצח בבחירות וייבחר לראש ממשלה, הצעד הראשון שלו יהיה להודיע בפומבי בפרלמנט העיראקי החדש, כי ממשלתו דורשת את הוצאתם  המידית של הכוחות האמריקנים מעיראק.
אל-אמרי יציג אולטימטום לוושינגטון עם לוחות זמנים לנסיגה. אם הכוחות האמריקנים יאלצו לצאת את עיראק, הדבר יערער את מעמדם ואחיזתם הצבאית של האמריקנים בצפון ומזרח סוריה.
יתרה מזאת, יציאת הכוחות האמריקנים מעיראק  תהווה קלף בידיו של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און שייפגש בדיוק בעוד חודש ב-12 ביוני, עם הנשיא טראמפ בסינגפור. קים  ג'ונג און יכול לדרוש על סמך הוצאת של הכוחות האמריקנים מעיראק, את הוצאת הכוחות האמריקנים מדרום קוריאה.  
במילים אחרות, כל המאמץ/המהלך המדיני האמריקני, והמאמץ/המהלך הצבאי הישראלי מול איראן בסוריה ירדו לטמיון.
ניצחון שיעי פרו-איראני בבחירות בעיראק יחסל את המערכה הישראלית נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, מאחר וזו תתבסס מעתה על המערכים הצבאיים האיראניים בעיראק.
מבחינת ארצות הברית, ישראל, ירדן וסעודיה, היווצרות מצב בו שמצדו המזרחי של גבול סוריה שולט האדי אל אמרי, בעוד שמצדו המערבי שולטים הגנרל קאסם סוליימני וחסן נסראללה, היא התפתחות שצריך למנוע אותה בכל מחיר.
זו הסיבה העיקרית מדוע ממשל הנשיא טראמפ וערב הסעודית, מזרימים בשבוע האחרון לעיראק מאות מיליוני דולרים באמצעותם הם קונים את קולותיהם של מנהיגים מקומיים רבים, סונים ושיעים כאחד. המטרה להביא אותם ואת אנשיהם להצביע בעד מפלגתו של ראש הממשלה הנוכחי חיידר אל עבדאי  Haydar al-Abadi, או עבור מתנגדו השיעי העיקרי של אל אמרי, איש הדת השיעי הפופולארי מוקטעדה סאדר  Moqtada Sadr.
הדיווחים שמתקבלים מהשטח בימים האחרונים בוושינגטון ובריאד מציינים, כי השתפרו מאוד סיכויו של ראש הממשלה הנוכחי חיידר אל עבדאי לשמור על שלטונו.
אולם תמיד צריך לקחת בחשבון, כי דיווחים מודיעיניים אלה יכולים גם לטעות.

 

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “ניצחון של הגוש הפרו-איראני בבחירות בעיראק, יסכן את מהלכי ארה"ב-ישראל בסוריה

 • מאי 12, 2018 @ 20:04 at 20:04
  Permalink

  דמוקרטיה בעיראק זה בדיחה. לא היה צריך לתת לזה לקרות. האמריקאים היו צריכים לשמור על משטר צבאי ולממן אותו מתגמולי נפט עיראקי לעשרות שנים. פשוט מחדל של אובמה לחשוב שדמוקרטיה היא הפתרון.

 • מאי 12, 2018 @ 21:13 at 21:13
  Permalink

  "ירדו לטמיון."
  לצערנו………….
  הטיפול ד.נ.ט.ל.י.(למעלה),
  לא מוצלח………….
  יכול להיות מבוים?????????????

 • מאי 13, 2018 @ 10:00 at 10:00
  Permalink

  תרשו לי לצנן את הפחד. והיה והמועמד העיראקי-שיעי ידרוש, בפומבי, כראש ממשלה נבחר, את יציאת ארה"ב מעיראק, הרי שהוא יחתום במו ידיו על מהלך שיפריד ממנו חצי עיראק, היא עיראק הכורדית. טראמפ אינו אובאמה, והוא לא האיש להתחיל מולו הורדות ידיים כשהוא לא מוכן. ארה"ב לא צריכה הרבה כדי להתחיל מהלך שיחזיר לכורדים את כירכוכ, ויחל מהלך שיישען על הרפרנדום (משאל העם) הכורדי לעצמאות בו מעל 90% בחרו בעצמאות. מהלך כזה תחת מטרייה אווירית אמריקנית יהיה קלי קלות מבחינה צבאית, ואולי אף מקובל על רוסיה מבחינה מדינית, שהרי טורקיה היא הסובלת העיקרית ממנו. אמריקה, בהשקעה צבאית מזערית, תכניס אצבע בעין לטורקיה, איראן ועיראק כפויית הטובה, תבטיח שליטה בנפט של מוסול וכירכוכ, ותתן רוח גבית אדירה לסונים באזור. יתר על כן, לצבא העיראקי יהיה קשה ביותר לצאת לאופנסיבה נגד הכורדים לא רק בגלל האמריקנים, אלא בגלל שכל האזור החוצץ בין בגדד והאזור השיעי, לאזור הכורדי, הוא שטח סוני-שבטי אנטי שיעי מובהק.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות