הביקור של טראמפ בישראל: מתמרן לקראת פסגה אמריקנית-ערבית-ישראלית-פלסטינית

קדחת ביקורו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל, שהחלה ביום רביעי 25.4 אחה"צ , איננה מקרית.
יש כאן כוריאוגרפיה של גורמים בממשל טראמפ הרוצים לקדם, לא רק את ביקורו של הנשיא האמריקני בישראל, אלא בעיקר את עריכתה של וועידת פסגה אמריקנית-ערבית-ישראלית-פלסטינית, במזרח התיכון שתיערך כנראה בקהיר או בוושינגטון.
בינתיים הדברים עומדים כך: ישנם דיונים בין גורמים אמריקנים וישראליים על ביקור הנשיא טראמפ בישראל במחצית השנייה של מאי, לאחר שטראמפ יסיים את ביקורו בבריסל שם ישתתף בוועידה של ראשי מדינות נאט"ו.
כבר עתה ברור, כי הביקור המזרח תיכוני של הנשיא לא יצטמצם רק לישראל, אלא זה יהיה ביקור בזק שבמסגרתו טראמפ יבקר גם אצל מלך סעודיה סאלמן, ואולי גם אצל נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, אם כי ביקור נשיא אמריקני בקהיר הוא רגיש ביותר מבחינה ביטחונית.
נושא שני אחר הוא משך הביקור של טראמפ בישראל.
מדובר בביקור בזק שיימשך לא יותר מאשר יום אחד. השאלה העומדת עתה לבירור היא האם טראמפ יישאר ללון לילה אחד בישראל, או שלקראת הלילה ייצא את ישראל לאחת ממדינות ערב.
למרות שכבר עכשיו ברור כי בביקור במאי של הנשיא במזרח התיכון לא תתקיים וועידת פסגה על הנושא הישראלי-פלסטיני, יש כאן ניסיון לפייס מראש את ישראל על מהלכים שטראמפ עומד לבצע בעתיד ואשר אולי לא יתקבלו באהדה, לא על ידי הממשלה ולא על ידי רובה של דעת הקהל הישראלית.
צעד ראשון לקראת וועידת פסגה כזו כבר בוצע בשבוע שעבר כאשר נשיא מצרים פאתח אל-סיסי הגיע ביום א' 23.4 לביקור פיוס בריאד עם המלך סלאמן.  דעת הקהל בישראל איננה יודעת כי מי שהשיג פיוס זה הוא לא אחר מאשר שר החוץ האמריקני רקס טילרסטון  Rex Tillerson.
הפיוס המצרי-סעודי קשור בהרבה נושאים מזרח תיכוניים מרכזיים אחרים, אבל הוא גם קשור עם המהלכים של טראמפ להביא לפיוס ערבי-ישראלי-פלסטיני.
אחד המהלכים העיקריים בנושא זה עומד להתרחש בשבוע הבא, ב-3 במאי, יום לאחר חג העצמאות הישראלי, כאשר לבית הלבן יגיע ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
לא ממשל טראמפ ולא ממשלת נתניהו אינם אומרים מילה אחת על כך, כי הנשיא טראמפ הסכים לקבל את אבו מאזן, לאחר שזה דחה בקשה אישית מנשיא ארצות הברית להכיר במדינת ישראל כבמדינה יהודית.
אם טראמפ היה נאמן להבטחותיו ולהצהרותיו על תמיכתו הנלהבת בישראל, הוא היה צריך לעמוד על דעתו, ולדחות את ביקורו של אבו מאזן, כפי שאבו מאזן דחה את בקשתו.
אולם טראמפ ויועציו המזרח תיכוניים החליטו נגד צעד כזה, ולכן המנהיג הפלסטיני יתקבל בבית הלבן כאשר הוא ממשיך שלא להכיר בישראל כבמדינה יהודית.
זה הוא בהחלט הישג מדיני של אבו מאזן, עוד לפני שנכנס לבית הלבן.
ברור שהדחף של טראמפ לקיים וועידת פסגה בנושא הישראלי-פלסטיני, גבר אצלו ואצל יועציו על כל שיקול אחר, והם דוחפים  עכשיו בכיוון הזה בכל כוחם.
מאחר ואבו מאזן לא יכול לסרב לבקשתו של נשיא ארצות הברית לבוא לפגישה משולשת או מרובעת בה ישתתף גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הדבר נותן בידו מכשיר לחץ נוסף  לנסות ולהשיג ב-3 במאי בביקורו בבית הלבן עוד וויתור משמעותי מהנשיא.
זו טקטיקה נכונה, בייחוד שאבו מאזן אם הדבר היה תלוי בו, היה דוחה הצעה לפגישה כזו.
אבל בצד הדבש יש כאן מלכודת.
בוושינגטון יושבת עתה משלחת פלסטינית בכירה כדי להכין את הביקור של אבו מאזן בבית הלבן.
מלבד כמה פגישות בודדות, מוצאת המשלחת את עצמה במצב בו  למעשה אין לה שום קשר בין אנשי הבית הלבן והמועצה הלאומית לביטחון, שלא כמו בתקופת אובמה, כאשר כל הדלתות היו פתוחות עבורה. לפתע חברי המשלחת שומעים באמצעי התקשורת, שבמקום לדבר אתם, יש משלחת אמריקנית הנמצאת בדרכה לישראל  לבדוק את האפשרויות כי טראמפ עומד לבקר
בישראל, וכי המדובר בביקור של טראמפ גם בבירות ערביות נוספות.
במילים אחרות, הממשל מאותת לאבו מאזן, שאם הוא לא יקבל את שאר תכתיביו של טראמפ, המהלכים האמריקנים יתרחשו גם בלעדיו.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “הביקור של טראמפ בישראל: מתמרן לקראת פסגה אמריקנית-ערבית-ישראלית-פלסטינית

 • אפר 27, 2017 @ 7:19 at 7:19
  Permalink

  הקמת מדינה לערבים בארץ ישראל על אדמת סוריה!

 • אפר 27, 2017 @ 16:02 at 16:02
  Permalink

  ההבדל העקרוני בין מדיניות אובאמה לזו של טראמפ שאצל אובאמה ישראל הוחזקה, למפרע, כסרבנית שלום הצריכה להוכיח את כנותה ורצונה בשלום – אצל טראמפ זה ההיפך – הפלשתיים צריכים להוכיח רצינות ודבקות בשלום – אין לדעת בשלב זה האם הסרוב של אבו-מאזן להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי היא הישג מדיני או שהוא אישש את הנחתו של טראמפ שהפלשתינים הם "סרבני השלום", שאבו מאזן למעשה פתח חשבון עם טראמפ ביתרה שלילית וכעת יצטרך לשלם על הביקור בריבית קצוצה. את כל זה נדע רק בערך בעוד חודש .

 • אפר 27, 2017 @ 19:27 at 19:27
  Permalink

  מי אמר שהביקור למתרות מדיניות עם הערביי המרחב ?
  ביקור קצר כזה יכול להדגיש את הפן הצבאי שבעיניין ולרעיה כינוס הסנאט עם כל הצמרת הבטחונית בוושינגטון
  דבקה אתם מנחשים את מתרת הביקור בדיוק כמו כולם
  חוץ מזה הבנאדם מתגרד בגופו לעימוט צבאי כלשהו
  בן כל ההכנות למילחמה פיתאום קפץ אל הנשיא הלוחמני הזה חשק לשלום ?

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות