אם הנשיא טראמפ ייפתח במלחמת סייבר חשאית נגד איראן, רוסיה וסין יעזרו בחשאי לאיראן לתקוף בסייבר מטרות אמריקניות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט, כי הוא יוצא למלחמת סייבר ולמלחמה חשאית נגד איראן, כך מדווחים, ביום שני 24.6 מספר כלי תקשורת מרכזיים בארצות הברית.
הנשיא רוצה בשורה של פעולות שתהיינה דומות לפעולות שאיראן מבצעת נגד מטרות אמריקניות ונפט במפרץ, כלומר פעולות שיהיה ברור מי עומד מאחוריהן, אבל אי אפשר יהיה להוכיח זאת בצורה מוחלטת.

הנשיא לא אומר זאת, אבל פירוש המהלך הזה הוא, כי הנשיא הזה החליט להוציא את יכולת התגובה להתקפות האיראניות מידי הצבא-או ליתר דיוק פיקוד מרכז האמריקני CENTCOM, ולהעבירו לידי
פיקוד הסייבר Cyber Command, וסוכנות הביון המרכזית ה-CIA.

פיקוד הסייבר יפעיל התקפות סייבר שישתקו לא רק מערכות מחשבים של מפקדות ובסיסי טילים וישתקו אותם, אלא גם לדוגמא יפסיק את פעולות מנועיהן של סירות התקיפה המהירות של משמרות המהפכה האיראניים המשתתפות בהתקפות על מכליות הנפט.
ה-CIA יפעיל את כוחותיו המיוחדים בתוך איראן כאשר הוא פוגע במטרות אסטרטגיות, תוך כדי כך שהוא מעודד גלי מחאה נגד השלטון בטהרן ומפיץ ידיעות אשר תגרומנה לתסיסה ואי שקט באוכלוסייה האיראנית.

חלק ממערכת סייבר ופעילות חשאית זו תופנה נגד המליציות השיעיות הפרו איראניות במזרח התיכון, ביניהן המליציות השיעיות העיראקיות וחיזבאללה.

פעולה ראשונה במלחמת סייבר זו כבר בוצעה ביום חמישי 20.6 בלילה, כאשר כמה שעות לאחר שטיל איראני יירט מל"ט אמריקני מעל המפרץ, תקפה ארצות הברית באמצעי סייבר את מערכות המחשבים של מפקדות הטילים של משמרות המהפכה האיראניים. לא נמסר כמה זמן ההתקפה נמשכה, ואיזה נזק נגרם למפקדות האיראניות. הותקפה גם 'רשת ריגול' a spy network, שהמודיעין האמריקני מאמין שהיא המקור להתקפות על מכליות הנפט והמחשבים שלה שותקו.

הנשיא טראמפ מאמין כי ביחד עם הסנקציות והחמרתן, זו תהייה תגובה הולמת לתוקפנות האיראנית, והיא מותאמת בצד אחד להבטחותיו שלא לערב את ארצות הברית במלחמה נוספת במזרח התיכון, ובצד השני תפגין את נחישותו כמפקד העליון של צבאות ארצות הברית.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים ארבע בעיות מרכזיות העולות מהתוכנית הזו.
1. אפילו אם לפיקוד הסייבר של ארצות הברית יש במגירה תוכניות מוכנות לתקיפה נגד איראן, אפשר וצריך להניח כי המדובר בכמה תוכניות המדוברות על מטרות ספציפיות ולא תוכנית למלחמת סייבר אמריקנית-איראנית כוללת.  הכנת מלחמת סייבר כללית נגד מדינה כמו איראן תיקח חודשים רבים, אם לא יותר לתכנן, להכין, ולבצע, בינתיים ההתקפות האיראניות תמשכנה.
ב-2015, בעיצומו של המו"מ הגרעיני עם איראן, הורה הנשיא אובמה להכין תוכנית כזו במקרה שהמו"מ ייכשל. התוכנית קיבלה את שם הקוד 'ניטרו זאוס' NITRO ZEUS, והיא תוכננה כך שהיא תוכל לשתק את המדינה ואת הצבא ומשמרות המהפכה האיראניים. אפשר וצריך להניח כי האיראנים פתחו בארבע השנים שעברו מאז אמצעים נגדה.   

2. לשום גורם מודיעיני בארצות הברית ובמזרח התיכון אין מידע מדויק על יכולות הסייבר האיראניות  ומה הן יכולות שלהם להגיב.
האיראנים יכולים להפתיע, כפי שהם הפתיעו, לפני שמונה שנים, בדצמבר 2011, כאשר הצליחו להשתלט על מערכות המחשבים של הלווין הצבאי האמריקני שהפעיל את המל"ט-חמקן המתקדם Lockheed Martin RQ-170 Sentinel שטס מעל איראן ולהנחית אותו. ארה"ב עד היום איננה מודה כי האיראנים הצליחו במבצע זה.

3. מה יהיה  חלקה של ישראל במלחמה זו, והאם ישראל ערוכה למלחמה כזו.

4. אפשר וצריך להניח כי במלחמת סייבר בין ארצות הברית ואיראן טהרן לא תעמוד לבדה.
מלחמת סייבר כזו שתהייה מלחמת הסייבר המלאה והמקיפה הראשונה בהיסטוריה הצבאית המודרנית, בתנאי מלחמה אמיתיים real time, למרות אלמנט החשאיות שהנשיא טראמפ מנסה לתת לה, היא הזדמנות בלתי חוזרת עבור רוסיה וסין, שירצו לבחון את יעילות נשק הסייבר ההתקפי הנמצא בידיהם, והן תבואנה לעזרתה של טהרן.        

Print Friendly, PDF & Email