אם הפרשה המשפטית עליה הוצא צו איסור פרסום תתפרסם, המתרחש במערכת המשפט תהפוך לאחד הנושאים המרכזיים במערכת הבחירות

אם החשדות הנחקרים עתה תחת צו איסור פרסום נכונים, הרי שבמדינת ישראל תחולל לא רק רעידת אדמה משפטית כפי שמדווח בימים האחרונים, אלא שכל מערכת המשפט תעמוד בפני מצב, בו היא תאבד את תמיכתם של חלקים בציבור הישראלי שעדיין מאמינים בה.
קשה אפילו להעלות על הדעת את התוצאות של החקירה אם זו תמצא שהחשדות נכונות וכאשר הן תתפרסמנה.
העובדה שהמערכת המשפטית מבינה זאת, היא הוצאתו של צו איסור פרסום בלתי שגרתי לתקופה של חודש ימים, מבלי ששום איש או גורם יערערו על כך.
לפתע פתאום, כל המקורות ואמצעי התקשורת שותקים!

במילים אחרות המערכות המשפטיות והמשטרתיות לקחו לעצמה פסק זמן של חודש ימים בו יכולות להתרחש  שבע ההתפתחויות הבאות:
1. החקירה שמנהלת משטרת ישראל תביא לתוצאות שבעקותיהן או שאנשים בעמדות בכירות יזומנו לחקירה, או שייעצרו בהאשמות כבדות.
2. גם המערכת המשפטית והמשטרה יתקשו להמשיך ולהסתיר את פרטי החקירה הזו, לאור ההדלפות והפרסומים האינסופיים על החקירות והפרשות בהן ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו נחשד בהן. במקרה הזה מדובר על פרשה  לא פחות, ואולי הרבה יותר נפיצה, מאשר פרשיות נתניהו.
3. יתרה מזאת, אם אכן החקירה תניב תוצאות, חלק מטענותיו של נתניהו על המתרחש במערכת המשפטית תקבלנה חיזוק, והמתרחש במערכת המשפטית יהפוך לאחד הנושאים המרכזיים במערכת הבחירות.
4. נושא זה שעל פרסומו הוטל צו איסור הפרסום, יכול לפגוע קשות בכמה דמויות משפטיות ופוליטיות מרכזיות, שאף אחת מהן איננה מעורבת ישירות בפרשה, אבל סמכותם ויכולת שיפוטן האישית, תעלה לדיון ציבורי.
5. לכן קיימת גם האפשרות שהמערכות המשפטית והמשטרתית יעשו את הכול כדי לדחות את מועד פרסום הפרשה עד לאחר הבחירות ב-9 באפריל.  ישנם כבר תקדימים לכך שפרשיות משפטיות הקשורות באנשים מרכזיים במערכות התביעה והמשפט נמשכות זמן רב.
6. בהקשר הזה תמיד קיימת אפשרות שאחד הפוליטיקאים לו יש חסינות פרלמנטרית, יחליט לפרסם פרטים על הפרשה ובכך לעקוף את המערכת המשפטית והמשטרתית.
7. זו היא אחת הסיבות מדוע השתתקה מערכת הלחצים על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרסם את החלטותיו הנוגעות לתיקי נתניהו לפני הבחירות. גם הידיעה כי מנדלבליט ביקש מהמשטרה להשלים את החקירה בכמה מתיקי נתניהו נעלמה ללא הד.
אם מנדלבליט יחליט לפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו לפני הבחירות, לא הוא ולא הפרקליטות יוכלו להימנע מפרסום כלשהוא-אפילו חלקי- מהפרשה החדשה הזו.            

           

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות