אם נתניהו תוקע אצבע לעיניים של נשיא ארה"ב, אובמה תוקע אצבע בעיניים של ביטחון ישראל

צריך וכדאי לשמוע בזהירות את דבריהם של 180 'מפקדים למען ביטחון ישראל' שקראו ביום א' 1.3 לראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את נאומו בפני בתי הנבחרים האמריקנים. לאחר שמנפים מהם את החשבונות והשנאות האישיים שכל כך מושרשים בישראל, צריך לומר להם דבר אחד: הכתובת אליה מופנית קריאתם שגויה!
הם לא צריכים לפנות אל לשכתו וביתו של נתניהו, הם צריכים לפנות לחדר הסגלגל בבית הלבן אל לשכתו של נשיא ארצות הברית באראק אובמה, בשדרות פנסילבניה 1600, וושינגטון די.סי.
קריאתו הדרמטית של מי שהיה אלוף פיקוד צפון ומשנה לראש המוסד עמירם לוין, 'ביבי אתה טועה בניווט'. 'המטרה היא בטהרן לא בוושינגטון.' 'במקום לעבוד יד ביד עם נשיא ארצות הברית תוקעים לו אצבע בעיניים', צריכה להיענות במשפט קצר אחד: היכן היית מר לוין בשש השנים האחרונות מאז 2009, מועד כניסתו של הנשיא אובמה לבית הלבן, ועד ראשון למרס 2015, כאשר אובמה חזר ותקע כל הזמן אצבע בעיניים  הביטחוניות של ישראל?
אובמה נקט-נוקט מדיניות מתוחכמת ביותר.
מצד אחד לספק את כל צרכיה הביטחוניים החומריים של ישראל, ולפעמים אף מעבר לכך, דבר שאפשר לו לחזור ולומר כי לא היה שום נשיא וממשל לפניו שכל כך דאג לביטחון ישראל.
אולם מנגד, תחת החיפוי-הכסות של מדיניות ביטחונית נדיבה זו, דאג אובמה, כי המושג 'ביטחונה של ישראל', יישא תמיד אופי טכני- של כספים וציוד, ואף פעם לא יחרוג ממסגרת זו, ולא ייכנס לתחום האסטרטגי.
את תפקיד של בת הברית של ארצות הברית במזרח התיכון, כולל התוכנית הגרעינית שלה, לקח אובמה מישראל והעביר אותה לאיראן.
זה לא רק האיום הגרעיני האיראני, זה גם מה שמתרחש סביב ישראל, כאשר אובמה לא רק שאיננו עושה צעד אחד למען הגנתה של ישראל, אלא שבמעשיו ומדיניותו הוא מעודד את איראן להקים חגורת חנק צבאית מסביב לישראל. 
מספיק לראות, מה שאויביו הפוליטיים של נתניהו אינם רוצים לראות, כיצד משמרות המהפכה האיראניים משתלטים על עיראק, סוריה, ולבנון, ומקימים מסביב לישראל ומדינות ערב הסוניות את הסהר השיעי. מכאן הדרך קצרה מאוד להנחה, כי מעצמה אזורית כזו זקוקה להיות לפחות מעצמת סף גרעינית, אם לא כזו המחזיקה בנשק גרעיני, אחרת לא תהייה היכולת להרחיב ולהגן על השגייה הטריטוריאליים ומרחבי המחייה המדיניים החדשים שלה.
הנשיא אובמה, ואנשי ממשלו ביניהם היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, אף פעם לא יודו במהלכים אלו, ואף פעם גם לא יגיבו על הפרסומים אודותיהם.
הסיבה לכך פשוטה, הם ואחרים יודעים, כי דוחות המודיעין מראים בבירור כיצד התיאום הצבאי הזה בין ממשל אובמה, ובין ממשל מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, מתקיים באמצעות לשכתו של ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדי Haider al-Abadi, בבגדאד.
מצד אחד מכחיש ממשל אובמה כי יש תיאום כזה, ולדבריו אף פעם לא הונחה על שולחנות הדיונים והניתוחים בבית הלבן האופציה בה גדודי אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים, הם שינהלו את מלחמת הקרקע, עבור ארצות הברית, נגד אל  קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, בעיראק ובסוריה.
זה לא מקרה כי מפקד הגדודים האלה הגנרל האיראני קסאם סוליימני נמצא רוב הזמן בבגדאד, דמשק, ובביירות, כאשר קציניו מודיעים לאנשי הקשר באמצעות לשכת ראש ממשלת עיראק לממשל אובמה על צעדיהם הצבאיים הבאים ומחכים למתן אור ירוק מוושינגטון.      
ייתכן מאוד,  ועל כך אין וויכוח, כי מזווית הראייה של ארצות הברית במזרח התיכון, הנשיא אובמה צודק. ארצות הברית איננה רוצה להיות מעורבת בעוד מלחמה קרקעית במזרח התיכון, ואם יש כוח אזורי המוכן לבצע מלחמה זו, אפילו השיקול של מלחמת דמים סונית-שיעית נוראה, לא צריך להרתיע את וושינגטון ממהלכים אלה.
את זה מבינות גם מצרים, סעודיה ושאר מדינות המפרץ הפרסי,  הנחרדות לא פחות מישראל ממדיניותו של אובמה. מזווית הראייה האסטרטגית של המדינות הערביות הסוניות וגם של ישראל, אובמה מוכן לאפשר לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית, תמורת נכונותה לשלוח את קציניה וחיילה להלחם בעיראק, סוריה, ואולי אפילו באפגניסטן.
צודק האלוף (במיל.) עמירם לווין ועוד כמה אלופים לשעבר בצה''ל, וצודקים גם מנהיגי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני, כי אסור לפגוע ביחסים שבין ישראל לנשיא ארצות הברית. אבל מה לעשות כאשר נשיא ארצות הברית אובמה, הוא שפוגע ביחסים האסטרטגיים שבין שתי המדינות, עד כדי סיכון ביטחון ישראל, ולא בנימין נתניהו.
על כך לפוליטיקאים המתנגדים לבנימין נתניהו, ול-180 המפקדים למען ביטחון ישראל, אין תשובה!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות