שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס: אם צפון קוריאה לא תפסיק את פעולותיה היא תושמד!

24 שעות לאחר שנשיא ארצות הברית דולנד טראמפ השמיע, ביום ג' 8.8, איום ללא תקדים שנשיא אמריקני כלשהו השמיע כלפי מדינה אחת, בו אמר 'כי מוטב שצפון קוריאה לא תשמיע יותר איומים על ארצות הברית' 'הם (הצפון קוריאנים) יפגשו באש וזעם כמותם העולם עוד לא ראה אף פעם', השמיע, ביום ד' 9.8 שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס Jim Mattis איום לא פחות חמור, כשהוא משמיע אותו בטון של אולטימטום.
מאטיס אמר, כי על צפון קוריאה להפסיק כל פעולה שהיא שתוביל לסופו של המשטר ולהשמדה של העם שלה'. The DPRK should cease any consideration of actions that would lead to the end of its regime and the destruction of its people.
מאטיס הוסיף, 'כי על צפון קוריאה להפסיק לבודד את עצמה ולעצור את המרוץ הנשק הגרעיני', בו בסופו של דבר היא לא תוכל להתחרות ביכולותיה של ארצות הברית. בכל מרוץ חימוש גרעיני שהוא  צפון קוריאה תפסיד.
אין ספק כי דבריו של מאטיס באו בתגובה על איומי צפון קוריאה לתקוף את הבסיסים האמריקנים באי גואם Guam באוקיינוס השקט.
לפני ארבעה חודשים במאי, אמר מאטיס,  'כי עימות אמריקני-צפון קוריאני יביא למלחמה שתהייה הנוראה ביותר בחייהם של רוב האנשים ', “would be probably the worst kind of fighting in most people’s lifetimes.”
קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על המשבר תחת הכותרת: אם פיונגיאנג יודעת למזער ראשי חץ גרעיניים על גבי טילים בליסטיים, כמה זמן ייקח עד שטהרן תקבל את הטכנולוגיה הזו?
צריך כמובן לשאול מדוע דווקא ביום ג' 8.8 בלילה, החליט מי שהחליט בוושינגטון לפרסם את המידע לפיו לצפון קוריאה יש יכולת למזער ראשי חץ גרעיניים ולהרכיבם על גבי טילים בינ-יבשתיים או בליסטיים.
לכך יכולות להיות שתי סיבות:
1. רצון לנגח את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שכמה שעות קודם לכן צייץ בטוויטר, כי סוף סוף לאחר שנים רבות המדינות החליטו המדינות לפעול נגד צפון קוריאה, וכי צריך להיות חזקים ונחושים.
טראמפ התכוון לסנקציות שמועצת הביטחון הטילה פה אחד על פיונגיאנג. אבל לאור המידע כי הסנקציות האלה כבר אחרו את המועד, ברור שאין במה לטראמפ להתפאר . להיפך הוא נכשל בעצירת הגרעין הצפון קוריאני.
2. אפשרות שנייה היא, כי הממשל החליט להנחית מכה צבאית מוגבלת על מטרה צבאית צפון קוריאנית -כזו הקשורה בתוכניות הגרעין או הטילים, והא מכין את הרקע לכך.
בהקשר זה צריך לציין, כי הידיעה והמידע על יכולתה של פיונגיאנג למזער ראשי חץ גרעיניים ולהרכיבם על טילים איננה חדשה.
מי שטרח לעיין בשבוע שעבר ב-500 העמודים של הספר הלבן על האיום הגרעיני הצפון קוריאני שמשרד ההגנה היפני פרסם על הנושא יכול היה למצוא שם את ההערכה המודיעינית היפנית כי אכן לצפון קוריאה ישנן יכולות כאלה.
לא כל המומחים היפנים מסכימים לגבי הנקודה המכרעת מתי צפון קוריאה תוכל ליישם ולתרגם טכנולוגיות אלה  ליכולת מבצעית. לפי מספר מומחים המצוטטים בספר הלבן זו שאלה של זמן קצר מאוד עד שהיכולת הזו תהפוך להיות מבצעית. אולם ישנם מומחים יפנים אחרים הסבורים, כי הדבר ייקח עוד מספר שנים עד אשר אפשר יהיה לומר בבטחה כי פיונגיאנג יכולה לשגר טילים בעלי ראש חוץ גרעיניים.
בכל ההתפתחויות האלה שום גורם בארצות הברית, יפן, או ישראל, אינו מזכיר אפילו במילה אחת את איראן או ליתר דיוק הקשר הצבאי האסטרטגי שבין פיונגיאנג וטהרן.

( יו"ר  הפרלמנט הצפון קוריאני  קים יונג נאם Kim Yong Nam, ביום שני 7.8, עם נשיא איראן חסן רוחאני בטהרן. )
יום אחד בלבד לפני הפרסום על היכולות הגרעיניות החדשות הצפון קוריאניות, ביום ב' 7.8, סיים מי שנחשב מס' 2 בהיררכיה השלטונית בצפון קוריאה- יו"ר  הפרלמנט הצפון קוריאני  קים יונג נאםKim Yong Nam סיים ביקור בן 10 ימים בטהרן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי באופן רשמי הוא הגיע לטהרן כדי להשתתף באירועים להשבעתו של נשיא איראן חסן רוחאני לתקופת כהונה שנייה, וכדי לחנוך את הבנין החדש של שגרירות צפון קוריאה בטהרן.  אולם יחד אתו הגיעה לטהרן משלחת צבאית צפון קוריאנית גדולה אשר קיימה דיוניים מקיפים עם ראשי תעשיות הגרעין והטילים האיראניות, ועם צמרת משמרות המהפכה האיראניים, שמטרתם הייתה להרחיב את שיתוף הפעולה האיראני-צפון קוריאני, בתחומי הגרעין ופיתוח הטילים.
אין עדיין מידע מדויק מה כוללים ההסכמים החדשים האלה עליהם חתם בטהרן מס' 2 בהנהגה הצפון קוריאנית.
אולם דבר אחד ברור, אם אכן הצפון קוריאניים שולטים כבר בטכנולוגיה למזער ראשי חץ גרעיניים ולהרכיבם על גבי טילים בליסטיים, השאלה של כמה זמן שהאיראנים יקבלו אותה, היא שאלה של זמן וכסף.
היקף הכספים שהאיראנים יהיו מוכנים לשלם לצפון קוריאניים עבור טכנולוגיות אלה, היא שתקבע את הקצב בה הצפון קוריאנים יעבירו אותן אליהן.
כספים איראניים אלה יאפשרו לצפון קוריאניים לא רק להמשיך בתוכנית הגרעינית שלהם, אלא גם להתגבר על הסנקציות החדשות שהוטלו עליהם.
במילים אחרות, ארצות הברית כבר נחלה כישלון בעצירת הגרעין הצפון קוריאני.
עכשיו היא גם עומדת בפני כישלון דומה בעצירת הגרעין האיראני.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס: אם צפון קוריאה לא תפסיק את פעולותיה היא תושמד!

 • אוג 9, 2017 @ 17:05 at 17:05
  Permalink

  אם יורידו את המדבקות הצפון קוראניות מהטילים
  יגלו made in china

 • אוג 10, 2017 @ 1:29 at 1:29
  Permalink

  ארצות הברית לא נחלה כשלון. זה היה מעשה מכוון של אובאמה.

  לטראמפ לא היה מספיק זמן לעצור את זה.

 • אוג 10, 2017 @ 1:33 at 1:33
  Permalink

  ותודה רבה לביל קלינטון שנתן אטום "למטרות שלום" "ואנרגיה ירוקה" לצפון קוריאה
  וכנ"ל אובאמה לאיראן
  ביליוני הדולרים שנתן אובאמה לאיראן ישמשו למימון המשטר הצפון קוריאני
  תמורת טכנולוגיה גרעינית .

 • אוג 10, 2017 @ 6:48 at 6:48
  Permalink

  Destruction = הרס
  annihilation = השמדה

  הדיוק חשוב… מאטיס לא איים בהשמדת צפון קוריאה.

 • אוג 10, 2017 @ 13:02 at 13:02
  Permalink

  "איום ללא תקדים שנשיא אמריקני כלשהו השמיע כלפי מדינה אחת" – דבקה, רצוי שתבדקו את מקורות המידע שלכם. ראו הערה של ביל קלינטון, נשיא ארה"ב בשנות ה80, שאיים להפוך את צפון קוריאה ל"מגרש חנייה" אם ימשיכו בפיתוח פצצת אטום…

 • אוג 10, 2017 @ 17:55 at 17:55
  Permalink

  תרגום מאנגלית לעברית לא מדויק של :

  ״would be probably the worst kind of fighting in most people’s lifetimes.”

  'כי עימות אמריקני-צפון קוריאני יביא למלחמה שתהייה הנוראה ביותר בחייהם של רוב האנשים

  נכון יותר לכתוב:
  כי עימות אמריקני-צפון קוריאני יהיה ככל הנראה הקרב הכי גרוע בחיים של רוב האנשים ".

 • אוג 10, 2017 @ 20:45 at 20:45
  Permalink

  מה שאומר שטראמפ הוא בלון נפוח וחדל אישים כמו ביבי נתניהו ואובמה.

 • אוג 10, 2017 @ 21:02 at 21:02
  Permalink

  השאלה הגדולה,
  אם אמריקאים יסתבכו במלחמה ויקבלו מכה גרעינית מצפון קוריאה, מה יהיה פה במזרח התיכון??? איראן- טורקיה וכל מדינות ערב ירגישו את עצמם חופשיים להתאחד ולפתוח במלחמה נגד ישראל בשביל למחוק אותה מהמפה!!!!
  האם צה"ל מוכן לכל תרחיש אפשרי????

Comments are closed.