אם רוסיה איננה יכולה עוד לבלום את השפעתה של איראן בסוריה, כפי שמקורות סעודיים מדווחים, איך ישראל תוכל להשיג מטרה זאת?

אם רוסיה איננה יכולה עוד לבלום את השפעתה של איראן בסוריה, כפי שהעיתון הסעודי 'שרק אל אווסט' מדווח ממקורות מערביים, בשבת 15.2, איך ישראל תוכל להשיג מטרה זאת?
הידיעה הסעודית הזאת מתבססת בעיקר על הערכה של גורמי מודיעין סעודיים הנמצאים ביחד עם כוחות צבאיים סעודיים שהשליטה הביטחונית בשדות הגז והנפט הסעודיים הועברה לידיהם בשבוע השלישי של חודש דצמבר שנה שעברה.
המקורות הסעודיים גם מדווחים, כי בתקיפה האחרונה באזור דמשק, ביום ה' 13.2, חיסלה ישראל ארבעה קצינים איראניים, שניים מהם הגנרל רידאאי מחמדי, הממונה על כוחות משמרות המהפכה באזור דמשק והגנרל חאג' חוסיין, הממונה על חימוש הכוחות האיראניים בסוריה. אם הידיעה הזאת נכונה, מדובר בהישג מודיעיני מרשים נוסף של ישראל, אבל גם הישג כזה מוגבל בזמן. אפשר וצריך להניח, כי תוך זמן קצר ימנו משמרות המהפכה קצינים חדשים לעמדות הפיקוד שלהם בסוריה, כמו שהם מינו מפקד חדש, איש חיזבאללה ונאמנו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, במקומו של הגנרל קאסם סוליימני. טהרן איננה משאירה חללים ריקים בשרשרת הפיקוד של כוחותיה בסוריה ובעיראק.
גם השמדות משלוחי הנשק האיראניים על ידי תקיפות של חיל האוויר הישראלי מספקות רק תשובות קצרות טווח. קודם כל לא כל משלוחי הנשק האיראניים נחשפים ומושמדים. ברור, שלפחות חלק מהם מצליחים לחמוק מעיני המודיעין הישראלי ומגיעים ליעדם. אחרת קשה להבין איך כל פעם אנו שומעים  במקום איך ירד מספר הטילים המדויקים שבידי הארגון שחיזבאללה הוסיף כך וכך טילים מדויקים לארסנל שלו. אותם הדברים אמורים לגבי החמאס.
בדברי ההסבר לתוכנית 'תנופה' של צה"ל שפורסמו בסוף שבוע  שעבר לאחר שזו הוצגה על ידי הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי נאמר, כי התוכנית מבוססת על הערכת איומים שלפיה ישראל מוקפת צבאות טרור מסוריה, מלבנון, מעזה ומסיני, הפועלים בשטחים שאין בהם שליטה מדינתית ברורה. בצה"ל מדגישים במיוחד את איום הטילים המדויקים. איראן מחזיקה כיום במאגר של כאלף טילים מדויקים המסוגלים להגיע עד תל-אביב, ולחלקם ראש קרבי מתפצל, המקשה על היירוט שלהם. בנוסף מתקדם החיזבאללה בפרויקט דיוק הרקטות שלו.
איך חיזבאללה ממשיך להתקדם בפרויקט הטילים המדויקים לאחר כמעט שלוש שנים של התקפות ישראליות בלתי פוסקות?  ואיך פתאום 'צבאות הטרור מעזה ומסיני' מהוות איום אסטרטגי על ישראל?
תכנית 'תנופה', מדברת על השגת ניצחונות מהירים על כוחות האויב באמצעות הפעלת כוחות גדולים מאומנים המסוגלים לרכז כמויות גדולות של אש שיכריעו את המערכה במהירות. כולנו כבר יודעים ומכירים נוסחה זו, וכולם גם יודעים ומכירים בעובדה, כי מלחמות אינן מתחילות ונגמרות ב'זבנג' אחד. לכל מלחמה יש את התנאים שלה כיצד היא מתחילה, כאשר אף אחד איננו יודע כיצד היא תסתיים.  
האם ישראל נתקלה במערכה שלה עם איראן היכן שהרוסים נתקעו אתם בסוריה?
המינוי החדש בצה"ל של אלוף פיקוד איראן, איננו חדש ואינו מעיד על שום שינוי מהפכני. 
כבר היו מספר אלופים בצה"ל שמילאו תפקיד זה, והאחרון בהם האלוף ניצן אלון. איש לא שואל שאלות מה קרה לתפקידים שלהם ומדוע הם נעלמו בצורה מסתורית כזו.  
לא הרבה ישראליים מבינים עד הסוף את פרטי תוכנית מבנה הכוחות הצבאיים ומטרותיה, כפי שהוצגו על ידי הרמטכ"ל אביב כוכבי, כתוכנית העבודה של צה"ל בארבע השנים הבאות 2024-2020. בין השורות הציבור הישראלי מוצא הערות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיהן הוא סבור כי פחות מידי דגש הושם על יכולותיו ההתקפיות של צה"ל וכי יש לחדדן.
הציבור הישראלי גם שמע השבוע, כי שר הביטחון נפתלי בנט, שחזר מביקור בוושינגטון, סיכם שם בעת ביקורו בפנטגון על חלוקת עבודה בין הכוחות הצבאיים האמריקנים וצה"ל בעיראק וסוריה. בעוד שהצבא האמריקני יהיה מעתה אחראי על עצירת התפשטות האיראנית בעיראק, צה"ל יהיה אחראי על נושא זה בסוריה. שום מקור אמריקני לא אישר אך גם לא הכחיש דברים אלה. גם שום מקור ישראלי לא התייחס אליה.      

Print Friendly, PDF & Email