אם תיקי נתניהו יגיעו למשפט, זה יהיה ניסיון ראשון מסוגו בעולם הדמוקרטי להביא לפני בית משפט את יחסי השלטון והתקשורת

אומה שלמה ישבה, ביום חמישי בערב  28.2, ושמעה ציטוטים על גבי ציטוטים לפיהם ראש הממשלה שלהם בנימין נתניהו לקח שוחד, רימה, הונה, והפר אמונים.
ואם זה לא הספיק,  קולות עצבניים של כתבים מומחים, חזרו כל פעם על משפט המפתח, כי זו היא רק דעתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, והיא התקבלה בניגוד לדעתם של פרקליט המדינה שי ניצן, ופרקליטת תל-אביב למיסוי הגב' בן ארי.
כלומר, אם הם ההחלטה הייתה בידיהם היה ראש הממשלה בנימין נתניהו מואשם בעבירות חמורות יותר.
בלשון פשוטה יותר נתניהו הצליח להימלט ועורו בין שיניו, ממצב בו עמד לפני עמוד התלייה.  

שני פוליטיקאים אחד וותיק מנוסה ומשופשף-אהוד ברק, ואחד חדש ובלתי מנוסה-בני גנץ ניסו כל אחד בדרכו שלו לתקוע את המסמר האחרון בארון המתים של נתניהו.
ברק בחר לתקוף את היועץ המשפטי על שהיה רך וותרן לנתניהו ולרעייתו, ובאם היה מדובר ביועץ משפטי אחר, נתניהו היה מואשם בתיקים הרבה יותר רבים ובהאשמות יותר כבדות. במילים אחרות, לא רק נתניהו צריך לעמוד למשפט, גם אביחי מנדלבליט. 
בני גנץ, ניסה לשאת נאום נוסח גם אתה ברוטוס במחזה השקספירי יוליוס קיסר. אני מכיר אותך נתניהו ואת אהבתך לישראל,  אמר, אבל כדי לשמור על המדינה שלנו אתה צריך לפרוש מתפקידך.

באווירה לוהטת זו, ובצורה בה הוצגו כתבי האישום בתקשורת, לא נשארה שום ברירה לקהל הישראלי, אלא להתחלק לשניים, לתומכי נתניהו ולאלה המוכנים לעשות את הכול כדי להפילו.

אבל ישנה גם ברירה שלישית המעלה ארבעה נקודות מרכזיות:
1. קודם כל צריך לשים לב, כי מתוך שלושה תיקים שנפתחו נגד נתניהו באשמת קבלת או נתינת שוחד, שני תיקים נמחקו, והפכו לתיקים בהם הוא נאשם רק בהפרת אמונים.  בתיק השלישי-תיק  4000  הוא נאשם בשוחד.

2. נתניהו איננו נאשם, הוא חשוד העומד בפני שימוע. שימוע זה הוא תהליך אורך היכול לקחת עד שנה ואפילו יותר.  בסיומה של תקופה זו יכולים עוד הרבה דברים להשתנות-כולל כתבי האישום.

3. מי שקורא בעיון ובעיניים פקוחות את חומר החקירה מתקשה להבין במה בדיוק נתניהו נאשם.
אם נקבל את נקודת ההשקפה של היועץ לממשלה, כי שום ראש ממשלה, או שר, אינם יכולים לנהל מדיניות של העדפה של אנשי עסקים אלה ואחרים, ואינם מורשים להזיז פקידים בכירי ממשרותיהם, מאחר והם סבורים כי אלה אינם משרתים את מטרותיהם-כלומר את מדיניותם, אנחנו נקבל את העיקרון של שיתוק פוליטי ושל עצירה מוחלטת של מכונת הדמוקרטיה.
בערב מיד לאחר פרסום החלטות היועץ המשפטי, ראינו עשרות כתבים 'חופרים' במרץ רב, ומעלים כל מניפולציה פוליטית, כאילו הייתה פשע נתעב.
 
4. אם ראש הממשלה נתניהו היה מקבל מעטפות כסף עבור פעולותיו, זה היה נושא אחר שונה לחלוטין. אבל להאשים ראש ממשלה כי הוא קיבל עבור פעולות אלה 'כיסוי אהוד' באתר 'וואלה', זו האשמה הזויה שלא תתקבל בשום בית משפט.

מחנה התוקפים והמתנפלים על ראש הממשלה, חייבים להצביע על מו"ל אחד, עורך אחד, ועיתונאי אחד, שבמשך שנות קיום המדינה לא ניהלו מו"מ עם פוליטיקאים על העיקרון  'מה ייצא להם' באם הם יבטיחו להם כיסוי אוהד.  באותה מידה קשה מאוד מאוד יהיה למצוא גם פוליטיקאי אחד שלא היה, או יהיה מוכן לעשות הרבה, כדי שהוא יקבל כיסוי אוהד.
להעמיד לדין באשמת שוחד, פוליטיקאים ועיתונאים שדנו ביניהם על כיסוי אוהד, על מחיריו, ועל נכונותם להעמיד את כלי התקשרות שברשותם לטובת גורם זה או אחר, זו לא רק פגיעה בתהליך הדמוקרטי המתקיים בכל מדינה דמוקרטית בעולם, אלא הוא גם ניסיון ראשון מסוגו בעולם להביא לפני בית משפט את יחסי השלטון והתקשורת.               

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות